Rajd Miejski Pamięci Bronka Malinowskiego

Rajd Miejski Pamięci Bronka Malinowskiego

Serdecznie zapraszamy na XIII Rajd Miejski Pamięci Bronka Malinowskiego, organizowanego w dniu 3 czerwca, w przeddzień 56. urodzin wielkiego Olimpijczyka.

Trasa rajdu powiedzie nas do miejsc związanych z lekkoatletą grudziądzkiego klubu GKS Olimpia: Rulewa, w którym mieszkał przez pierwszych 15 lat życia oraz Bąkowa i Warlubia, gdzie trenował. Po drodze zwiedzimy wiele obiektów atrakcyjnych krajoznawczo.

Początek rajdu na placu za mostem im. Bronisława Malinowskiego o godz. 10.00, stąd przed Dragacz do Wielkiego Lubienia, gdzie zwiedzimy kościółek gotycki ze śladami wielkich powodzi sprzed stuleci. W Lubieniu skręcimy na Komórsk i całą drogę aż do tej wsi będziemy podziwiali drewniane chałupy pomenonickie. W Wielkim Komórsku zwiedzimy barokowy kościółek i wdrapiemy się pod stromą krawędź wysoczyzny świeckiej. Ten podjazd (z małymi wyjątkami o długości 2,5 km, ale zabójczy jest tylko pierwszy, 300-metrowej długości odcinek) jest jedynym na całej trasie rajdu. Później jest płasko.

W Warlubiu przecinamy krajową jedynkę (liczymy na Wilki), zwiedzamy kościółek z XX-lecia międzywojennego, przejeżdżamy przez tę gminną wieś i wzdłuż linii kolejowej do Laskowic, przy zabytkowych domach kolejowych, jedziemy do Bąkowa. Tam zwiedzimy piękny dwór z zabytkowym parkiem (obecnie we dworze znajduje się dom dziecka) i zjemy posiłek regeneracyjny. Tym razem, dzięki uprzejmości miejscowej pani dyrektor, kiełbaski pieczemy w ognisku. Z Bąkowa jedziemy do Rulewa, po drodze mijając teren budowy autostrady (księżycowy krajobraz gór piasku). W Rulewie zatrzymamy się przy domu, w którym przez 15 lat mieszkał Bronisław Malinowski. Tę okoliczność upamiętnia tablica wmurowana w rodzinny dom wielkiego lekkoatlety. W Rulewie zobaczymy też, jak posuwają się prace przy renowacji pięknego pałacu z jeszcze ładniejszym parkiem. Ze wsi malowniczą, leśną drogą pojedziemy do doliny Mątawy, po czym przez uroczą wieś Buśnia przejedziemy do Piły-Młyn. Tuż za młynem ponownie przetniemy autostradę, tym razem jednak ujrzymy gotowy już odcinek wyasfaltowanych dwóch jezdni A1. Stamtąd przez Grupę, Górną Grupę (przy klasztorze Werbistów) i Bratwin wrócimy do Grudziądza. Całkowita długość trasy: 40,7 km. Trasa dość lekka. 36 km drogami asfaltowymi (dobrymi i bardzo dobrymi), 1 km drogą piaszczystą, 3,7 km szutrem (przeważnie twardym).

----> Mapka Rajdu <----

Organizatorzy zapewniają: wsparcie techniczne - jak zwykle będzie nam towarzyszyła niezawodna ekipa mechaników ze sklepu rowerowego TRANDO; opiekę ratowników medycznych z drużyny harcerskiej WILKI oraz przewodników PTTK, a także posiłek regeneracyjny (grochówka, kiełbaski i napoje) w parku dworskim w Bąkowie.

Wpisowe 4 złote w dniu i w miejscu startu rajdu, od godz. 9.30.