Słownik Rowerowy

Słownik Pojęć Rowerowych

    0-10

4X - four cross, 4 zawodników ściga się równocześnie na krótkiej, krętej i pełnej przeszkód trasie.


    A

A-head - połączenie ułożyskowania kierownicy z widelcem, bez gwintu, przy pomocy dociśnięcia specjalną śrubą.

Amortyzator - widelec amortyzowany, element, którego zadaniem jest przechwycić i rozproszyć nadmiar energii z przedniego koła.

Amortyzator dwupółkowy - typ amortyzatora przedniego, w którym druga, górna półka łączy przedłużone golenie z rurą sterową; stosuje się go dla podniesienia sztywności konstrukcji, a tym samym precyzji prowadzenia roweru.

Ampule - patrz Allena klucze; imbusy

Alu- aluminium - materiał, z którego budowane są ramy.

Allena klucze - klucze wykonane pręta sześciokątnego i najczęściej w kształcie litery L. Znane są również pod nazwą imbusowe.

ATB - ogólnie rower terenowy

ASB - Anti Snake Bite, system ogumienia stworzony przez Rigidę i Continentala. Eliminuje on podwójne przebicie dętki będące wynikiem dobicia obręczy, przy niskim ciśnieniu w oponie. System ten różni się od zwykłych tym, że nie ma w nim dętki, a opona jest zakładana na specjalną obręcz, szczelnie do niej przylegającą.

 

    B


Babka - stożek zaciskowy mocujący wspornik kierownicy do szyjki widelca.

Bacik - narzędzie służące między innymi do odkręcania koronek wielotrybów. Składa się z dwóch odcinków łańcucha rowerowego umocowanych na kawałku płaskownika.

Baton energetyczny - baton zawierający ogromne ilości minerałów, witamin i elementów potrzebnych kolarzowi podczas wyścigu.

Bar ends - rogi.

Bearing - łożysko (sealed bearing: uszczelnione łożysko)

Beret - inaczej kask.

Blat - największa zębatka suportu.

Bloki - najczęściej do SPDków, lub LOOKów. Jest to element dokręcany do butów, dzięki któremu można się wpiąć w specjalne pedały.

BMX - Bicycle Motor Cross - dyscyplina lub rower na kołach 20" albo 24" stworzony do wyścigów na specjalnym torze lub do akrobacji.

Boster - lub breakboster, kształtem przypomina podkowę, mocowany jest do piwotów hamulcowych i zapobiega ich (piwotów) rozginaniu podczas silnego hamowania.

Buksować - pedałowaniem wprowadzić tylne koło w poślizg.

Brymza - hamulec (po Śląsku).

Bukłak - po prostu worek, w którym zawodnicy {głównie maratończycy} trzymają płyny. Jest wygodniejszy w użyciu od bidonu, bo ma się obie ręce wolne.

Bunny hop - Rodzaj akrobacji.

 

    C


Camelbak - specjalny worek na płyn trzymany w plecaku, dzięki rurce i specjalnemu ustnikowi pozwala w wygodny sposób pić bez odrywania rąk od kierownicy.

Cantilevery - hamulce XX wieku :]. Piwoty wspawane są poniżej obręczy, a ramiona nie mają więcej niż 90 mm.

Carbon - (z łac. węgiel), inaczej włókno węglowe. Materiał odporny na ściskanie i rozciąganie, lecz podatny na uderzenia. Świetnie tłumi drgania.

Centrowanie - regulacja naciągu szprych mająca na celu wyprostowanie koła, a także wyrównanie odległości klocków hamulcowych od obręczy.

Chain suck device - element montowany pod środkiem suportu, mający za zadanie zapobiec wciąganiu łańcucha pomiędzy ramę i zębatki przednie (szczególnie w czasie zmiany przełożeń)

Cieniowane rury - rury o różnej grubości ścianek na końcach grubsze. Spotyka się podwójne cieniowanie (grubość ścianki na końcach jest większa niż w środku), trzykrotne i czterokrotne. Klein dobiera grubość ścianki płynnie i trudno mówić o cieniowaniu dwu czy trzykrotnym.

CNC - technologia precyzyjnej obróbki materiału za pomocą maszyny sterowanej przez komputer.

Cleat - po polsku blok, metalowy fragment zakończony hakami, montowany do podeszwy buta, służący do wpinania sie w pedały zatrzaskowe.

CroMo - stop stalowy zawierający domieszkę chromu i molibdenu; cromoly.

Cross country - Xc- jest to jedna z klasycznych dyscyplin MTB i pierwsza, która oficjalnie stała się sportem olimpijskim. Polega ona na tym, że zawodnicy ścigają się po torze w kształcie pętli i muszę pokonywać przeszkody, jakie ich czekają w naturalnym terenie tzn. muszą się zmagać ze skałkami, piaskiem, trawą oraz zjazdami i podjazdami. Czyli ze wszystkim tym, co nam dała nasza ukochana matka natura.

Czułość amortyzacji - im mniejsza siła potrzebna do rozpoczęcia pracy amortyzatora, tym większa jest jego czułość.

Czułość widelca - reakcja na uderzenia. Może być duża, gdy widelec reaguje nawet na minimalne przeszkody lub mała, kiedy reaguje tylko na dużych przeszkodach.


    D


Depnięcie - chwilowe, mocniejsze naciśnięcie na pedały.

Di.R.T - Direct Response Technology, opatentowana przez Sachs'a konstrukcja przerzutki - doprowadzenie linki do przerzutki, bez zakrętu pancerza, co w znaczący sposób wpływa na zmniejszenie tarcia i siły potrzebnej na zmianę biegów. Dirt po angielsku to: błoto, brud, przerzutka ta wymaga znacznie mniejszej siły do zmiany położenia w przypadku zabrudzenia.

Dirt bike - specjalny rodzaj roweru górskiego o wzmocnionej ramie, z amortyzatorem o dużym skoku, przeznaczony do ewolucji i ekstremalnego użytkowania.

Disc - określenie na Rower z hamulcami tarczowymi; hamulce tarczowe

Deore - nazwa własna grupy osprzętowej Shimano do rowerów górskich, o najlepszym stosunku jakości do ceny, klasa średnia, ale z szeregiem bardzo zaawansowanych rozwiązań. Także nazwa pierwszej seryjnej grupy MTB w historii w ogóle (pochodzi od zniekształconej francuskiej nazwy złota)

DH - po prostu zjazd. DH jest z całą pewnością dyscypliną ekstremalną MTB, a to dlatego, że nasi dzielni bikerzy muszą tutaj zjeżdżać z górki na pazurki na czas po specjalnie wyznaczonej trasie. Ci, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tej dyscyplinie, niech nie zapomną, że do tego muszą trochę zmodyfikować swoje rowerki tzn. rowery downhillowe powinny posiadać dwa amortyzatory i szerokie opony, a na dodatek powinniście na bagażnik zapakować z jakieś 15 paczek cukru, ponieważ właśnie około 15 do 20 kg ważą te specjalistyczne rowery i nadają się tylko do zjazdów DH.

Dobić - Uderzyć obręczą w podłoże, najczęściej na krawężnikach i po skokach.

Double - rodzaj hopki. Składa się z wybicia i lądowania. Odległość pomiędzy wybiciem a lądowaniem jest różna. Trudność skoku na tej hopie polega na tym, że należy wylądować dokładnie na lądowaniu. Za krótki lot kończy się nieprzyjemną glebą, a za długi lądowaniem na płaskim, co jest trudne i nieprzyjemne.

Dolny ciąg - system linek poprowadzony dolnymi partiami ramy. Jest bardzo podatny na błoto i uszkodzenia.

Doping -

Dual - konkurencja MTB, w której na trasie nieco dłuższej niż slalom równoległy i krótszej niż trasa DH są rozmieszczone szykany, takie jak różnego rodzaju hopki, skocznie, mostki i tym podobne. Zawodnicy startują po dwóch jednocześnie na tym samym torze. Każdy wyścig ma dwa przejazdy, a eliminacje odbywają się systemem pucharowym.

Dual slalom - slalom równoległy, czyli zawody polegające na pokonaniu slalomu, w którym na dwóch odrębnych torach ściga się dwóch zawodników. Każdy z nich musi pokonać trasę na jednym i drugim torze. Biker, którego czas dwóch przejazdów okaże się krótszy, przechodzi do następnej rundy. Zawody rozgrywane są systemem eliminacji pucharowych.

Dual pivot - Dural- Inaczej duraluminium. To ogólna nazwa stopów metali, zawierających głównie aluminium, któremu towarzyszy domieszka miedzi (2.0-4.9 %), manganu (0.3-1.0 %), magnezu (0.15-1.8 %), krzemu i innych składników w łącznej ilości 6 do 8% (np. z domieszkami krzemu i żelaza), przeznaczony do obróbki plastycznej. Ciężar duraluminium to 2,8 g/cm3 (przy 2,7 dla czystego aluminium). Po poddaniu stopu zahartowaniu i starzeniu posiada on wysoką wytrzymałość mechaniczną. Zastosowanie: m.in. w lotnictwie do części konstrukcyjnych, niegdyś także do ram naziemnych pojazdów sportowych, itp.

Dynamo - mała prądnica napędzana od bocznej powierzchni opony za pośrednictwem rolki. Służy do zasilania oświetlenia roweru.

Dzwon - wywrotka, czyli upadek.


    E


Enduro - (także freeride) są to kolejne pośrednie modele między rowerem zjazdowym i klasycznym - są one zazwyczaj w pełni amortyzowane, nieco cięższe od roweru klasycznego ale mające podobny osprzęt (tę samą liczbę i zakres przełożeń) - służą one do bardzo ambitnej turystyki górskiej po ekstremalnie trudnym terenie i nie uprawia się nim żadnej dyscypliny sportowej.

Elastomer - materiał z tworzywa sztucznego o strukturze gąbczastej, o minimalnych właściwościach tłumiących.

EZ-Fire Plus - Dźwignie (po jednej na górze i na dole, po 2 po każdej stronie ) ułatwiające zmianę biegów dla amatorów.


    F


Faceplant - Wywrotka przez kierownice w wyniku za silnego zahamowania i zablokowaniu przedniego koła

Felga - po prostu obręcz, część koła.

Flik - łatka ( do dętki - ftoro cza nojprzod przejechac pucpapiorym (po śląsku))

Free Ride - dyscyplina, która nie bierze udziału w zawodach, ale tak jak i w innych dyscyplinach do jej uprawiania potrzebne są specjalne rowery. Jak już posiadacie ten specjalistyczny sprzęt możecie robić wszystko to, co Wam do głowy przyjdzie.

Full - rower full suspension

Flatland - Konkurencja BMX

Full suspension - rowery z dwoma amortyzatorami, przeznaczone głównie do zjazdów.

Full Face - patrz kask integralny.

Fajka - cienka rurka aluminiowa w której "zakręca" linka hamulca V-Breake.


    G


Gabla - widelec (po Śląsku).

Gleba - wywrotka

Główka ramy - część ramy, która łączy górną i dolną rurę przedniego trójkąta ramy; w główkę ramy wbija się miski sterów.

Górny ciąg - system linek prowadzonych po prostu górą ramy.

Gripy - (od ang. Gripy Shift) popularna nazwa manetki zmiany przerzutek, która znajduje się w uchwycie kierownicy. Przełożenie zmienia się przez obrót.

Gripy - uchwyty na kierownicę, czasami nazywane rączkami

Guma - opona, dętka, lub przebicie dętki.

Gusset - wzmocnienie ramy w postaci dodatkowego kawałka blachy, wstawiane w szczególnie wrażliwych na obciążenia miejscach.

Gypektryjgel - bagażnik (po Śląsku).


    H


Hamulce - O ich niezbędności nie trzeba wiele mówić. Coraz większe prędkości osiągane przez zawodników spowodowały naturalną ewolucję hamulców rowerowych. Obecnie wyróżnia się trzy główne ich rodzaje: mechaniczne (Cantilever i V-brake), hydrauliczne i tarczowe.
  • Cantilever - stosowane w początkach kolarstwa, są to hamulce mechaniczne, których okładziny zaciskają się na obręczy koła (rawki) po zaciśnięciu klamki hamulca, a co za tym idzie po naprężeniu linki hamulcowej.
  • V-brake - zastosowane po raz pierwszy w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Zasada działania ta sama jak w cantilever, niemniej siła i skuteczność hamowania dużo większa. Osiągnięto ją dzięki wydłużeniu ramion hamulca oraz sprytnemu prowadzeniu linki, od hamulca do klamki. Powstało także kilka ciekawych patentów - np. system równoległego prowadzenia klocka mający za zadanie powodowanie równoległego zużywania się okładzin hamujących oraz zwiększenie siły hamowania.
  • Hydrauliczne - zasadniczą różnicą między mechanicznymi a hydraulicznymi jest zastąpienie linki płynem hamulcowym o odpowiedniej gęstości. Rozwiązanie to zwiększyło znacznie precyzję i siłę hamowania, a przy okazji zmniejszyło siłę potrzebną na zaciśnięcie klamki. Wpłynęło również korzystnie na komfort jazdy.
  • Tarczowe mechaniczne - hamowanie odbywa się poprzez zaciśnięcie klocków hamulcowych na tarczy. Tarcze montuje się do piast. Zaletą tego rozwiązania jest największa z możliwych skuteczność hamowania oraz niezawodność w trudnych warunkach atmosferycznych. Mechanika w tym wypadku podobnie polega na prowadzeniu linki hamulcowej w pancerzach, sama zasada hamowania to oczywiście naprężanie linki między klamką a hamulcem.
  • Tarczowe hydrauliczne - zamiast linki zastosowano płyn hamulcowy. Skomplikowało to znacznie budowę samego hamulca i podniosło znacznie jego cenę.

Hampel - ostre hamowanie, zatrzymanie tylnego koła

Hardcore - Ostra jazda, ostre wrażenia...

Hardtail - rower bez tylnego amortyzatora, ale posiadający większą zwrotność, przeznaczony głównie do slalomu i Cross Country.

Heble - klamki hamulcowe, dźwignie hamulcowe lub szczęki hamulcowe.

Hi Ten - stal o zwiększonej zawartości węgla.

Hop - amortyzator.

Hopka - przeszkoda lub celowo usypany nasyp z którego się po prostu skacze :)

Hollowtech - rozwiązanie Shimano, w którym ramiona korb są wewnątrz puste.

 

    I


Index - skrót nazwy systemu przerzutki z manetką mającą mechanizm skokowy, który służy do precyzyjnego przełączania biegów.

Imbusy - sześciokątne klucze, do śrub ze specjalnymi gniazdami

Interwał - rodzaj treningu polegający na naprzemiennej jeździe i odpoczynku, np. dwie minuty sprintu i dwie odpoczynku, dwie spirntu...

Izotoniki - stosuje się: przed wysiłkiem, w trakcie wysiłku i bezpośrednio po treningu. Ich podstawowym walorem jest po prostu izotoniczność. Oznacza to, że stężenie cząsteczek w specyfiku izotonicznym (osmolarność) jest podobne do stężenia w płynach ustrojowych. Dzięki temu mogą być szybciej przyswajane przez ustrój. Ma to znaczenie zwłaszcza przy długotrwałych wysiłkach, w których spadek poziomu substratów energetycznych (wody, elektrolitów, składników energetycznych, witamin i antyoksydantów) obniża naszą zdolność do kontynuowania wysiłku. Izotonik wypity po treningu spowoduje przyspieszenie powrotu do stanu gotowości treningowej.


    K


Kaseta - zespół trybów na tylnej piaście mocowany na specjalnym wielowypuście. W tym systemie ułożyskowanie umieszczone jest w specjalnie skonstruowanym bębenku w piaście. W odróżnieniu od wolnobiegu tryby nie są zintegrowane z łożyskami, na których się kręcą.

Kask integralny - kask z osłoną na szczękę i dolną część twarzoczaszki.

Kadencja - obroty nogami

Kalorie -

Karbon -

Kąpiel olejowa -

Kevlar - tkanina z włókna aramidowego, odporna na przetarcie.

Keta - łańcuch (po Śląsku).

Klamki - popularna nazwa dźwigni hamulca

Klamkomanetka - rodzaj manetki, która spełnia funkcję manetki i dzwigni hamulca.

Klasyk - jednodniowy, jednoetapowy wyścig szosowy. Po prostu klasyczny wyścig. Kliny - okrągłe kołki stalowe ze skośnym spłaszczeniem z jednej strony i zakończone najczęściej gwintem. Służą do mocowania korb do osi suportu. Stosowane w starych lub rowerach klasy Tesco ;)

Kliki - inna nazwa SPD-ków

Komputerek - komputer pokładowy, licznik

Konusy - stożkowe nakrętki, stosowane w piastach z łożyskami kulkowymi, będące nastawnymi bieżniami tych łożysk. Likwiduje się nimi luzy w piastach.

Koronki - zębatki

Koszyki - inaczej noski, typ pedałów z paskami, które zapewniają okrągły ruch nogi.

Kryterium - rodzaj wyścigu szosowego. Jeździ się po krótkich szybkich rundach po 1 lub 2 km. Jest inny system punktowania niż na klasyku.

Kuglager - łożysko (po Śląsku).

Kwadrat - korby łączą się z osią suportu za pośrednictwem minimalnie zwężającego się ku końcowi ostrosłupa ściętego o podstawie kwadratowej.


    L


LAF - Lance Armstrong Foundation

Licencja - niekoniecznie na zabijanie:). Jest to dokument wydawany przez PZKol, każdemu zrzeszonemu kolarzowi.

LiveStrong - charakterystyczna żółta opaska noszona na ręce kolarza lub innego sportowca. Jest symbolem solidarności i pomocy osobom chorym na raka.

Lotny finisz -

Low rider - bagażnik mocowany na przednim widelcu, stosowany w rowerach trekingowych.

Lyjksztanga - kierownica(po Śląsku).


    Ł


Łożysko konusowe - Przestarzałe łożysko, w którym kulki toczą się między konusem a miską. Musi być odpowiednio wyregulowane, aby kręciło się swobodnie i nie miało luzu. Stosowane w rowerach klasy Tesco.

Łożysko maszynowe - łożysko toczne, nierozbieralne. Są one bardzo trwałe i nie wymagają obsługi.

Łyżka - aluminiowy lub plastikowy "przyrząd" pomagający przy zdejmowaniu opony


    M


Mantel - opona (po Śląsku).

Maraton XC - ostatnio bardzo popularny gatunek wyścigów w Polsce. Dystans oscyluje w granicach 80 km.

Micro Shell - cienka skorupa z folii PCV na kasku rowerowym.

Monocykl - rodzaj roweru posiadający tylko jedno koło toczące się po podłożu, bez kierownicy. Często kojarzony przede wszystkim z cyrkiem, w wielu krajach (USA, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy) jest popularnym środkiem sportu i rekreacji.

MTB - czyli po prostu rower górski oraz inne znaczenie MTB, to dyscyplina sportu kolarskiego. Dzięki zmyślnym i specjalistycznym rowerom można dla własnej przyjemności, a także zawodniczo jeździć w trudnym terenie. Do MTB należy kilka dyscyplin: cross country, downhill i slalom.

Mufa suportowa - część ramy przy której łączą się dolne rurki tylnego trójkąta ramy, rura podsiodłowa i dolna rura przedniego trójkąta ramy; w mufę suportową wkręcany jest pakiet czyli środek suportu.

Monocoque - jednolita rama, odlewana lub wyciskana.

Młynek - szybka, równa kadencja{obroty nogami}.

Mostek - wspornik kierownicy.


    N


Noga podaje - w slangu kolarskim "power", czyli po prostu siła, energia...

Napęd - zespół składający się z manetek, przerzutek, łańcucha, kasety i zębatek suportu.

Nypel - metalowa nakrętka na końcu szprychy, mocująca szprychę z obręczą


    O


Octalink - system Shimano - korby łączą się z osią suportu za pośrednictwem wielowypustu z wypustami o przekroju prostokątnym.

Odkuwanie - proces formowania metalu, który optymalizuje strukturę materiału dzięki bardzo dużym siłom działającym na matrycę, w której umieszczany jest materiał.

OEM - komponenty lub części przeznaczone dla fabryk i montowni rowerowych.

Ogon - ostatnia część peletonu.

Okładziny - elementy trące hamulców tarczowych jak i lepszej klasy szczękowych.

Okrągły obrót - pedałowanie poprzez naciskanie pedału stopą jednej nogi i podciąganiem drugiego pedału stopą: wpiętą w pedał SPD lub przypiętą noskami.

Opona zwijana - kevlarowa lub aramidowa linka umożliwia zwinięcie opony.

Ostre koło - rozwiązanie tylnej piasty wymagające ciągłego obracania korbami suportu, bez względu na to, czy rower jest napędzany czy nie.

Oversize - powiększony przekrój rur, stosowany głównie w celu zwiększenia sztywności ramy.

Owijka - stosowana na kierownicach szosowych, piankowa tasiemka poprawiająca wygodę chwytu, poch łania pot

OTB - rowerzysta przelatuje nad kierownicą w wyniku zablokowania przedniego koła.

Oś drążona - rozwiązanie zmniejszjące wagę suportu.


    P


Pająk - element, do którego mocuje się zębatki suportu lub kasety.

Pakiet - oś suportu w formie pakietu

Pampers - wkładka antybakteryjna stosowana w spodenkach kolarskich poprawia wygodę siedzenia.

Pantograf - Pegi - specjalne podpórki pod stopy, stosowane w akrobatycznych konkurencjach BMX. Przykręca się je najczęściej na wysokości osi kół.

Peleton - duża grupa kolarzy na wyścigu szosowym.

Plompka - pompka (po Śląsku).

Półka - inaczej głowica widelca.

ProTour - 27 największych, najlepszych wyścigów szosowych. Między innymi TdF, Giro i Tour de Pologne!

Progi - patrz bloki

Progresja - zamierzone utwardzenie się widelca przy końcówce skoku, chroniące przed dobiciem.

Protektor - bieżnik.

Premia górska - tzw. lotny finisz, czyli po prostu kto pierwszy dojedzie na szczyt wyznaczonej góry dostaje bonifikatę czasową i częśto pieniężną.

PRS - system antyprzebiciowy ogumienia, redukujący prawdopodobieństwo przebicia.

Przeciepka - przerzutka(po Śląsku).

Przelotka - opora pancerza.

Przełaj - kolarstwo przełajowe, dyscyplina łącząca szosę z MTB. Mało popularna w Polsce.

Pyndale - pedały (po Śląsku).

 

    R


Rafka - inaczej felga, obręcz

Rampa - specjalny tor w kształcie rynny przeznaczony do akrobacji,

Rogi - Mocowane na końcach kierownicy, poprawiają wygodę chwytu.

Rolki - Rodzaj trenażera; kółeczka tylnej przerzutki

Rower poziomy - rower, w którym kolarz siedzi nisko przy ziemi, w pozycji zbliżonej do pozycji kierowcy w samochodzie, a pedały znajdują się na wysokości jego ud lub nawet wyżej.

Rozkuwacz - inaczej wyciskacz do sworzni, przyrząd do rozpinania łańcucha.


    S


Slick - gładkie opony do roweru górskiego ułatwiające jazdę po suchym asfalcie.

SIS - najtańszy, osprzęt Shimano, często jest wykorzystywany do ironi.

Slalom - wyścig dwóch zawodników, na dwóch równoległych trasach. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że rowery w tej dyscyplinie mają amortyzatory tylko z przodu.

Silent Clutch - nazwa zastrzeżona przez Shimano, określa mechanizm bębenka kasety pracującego bez hałasu. Nie ma zapadek.

SPD - Shimano Pedalling Dynamics rodzaj pedałów (rowerowych), popularnie nazywanych zatrzaskowymi, do korzystania z nich potrzebne są specjalne buty, do których są przykręcone progi. Jazda w takich pedałach ma swoich zwolenników i przeciwników IMHO są one dużo lepsze od zwykłych, lub tych z noskami, zapewniają po prostu lepszą kontrolę nad rowerem (noga nie ześlizguję się z pedału) i większe bezpieczeństwo niż noski (system wypięcia można porównać do narciarskiego, w chwili upadku noga "sama się wypina" z pedału).

Spinka - element coraz częściej stosowany w rowerach MTB. Pozwala on bezproblemowo rozpinać łańcuch, co ułatwia jego mycie itp. Charakteryzuje się mniejszą wytrzymałością niż zwykłe ogniwo.

Stery - łożyska sterowe łączące widelec z ramą.

Street - konkurencja BMX

Strefa tlenowa - poziom mleczanów nie jest znacząco większy niż w spoczynku

Strefa mieszana (tlenowo-beztlenowa) - praca wykonywana pomiędzy AT i TDMA. Uboczne produkty przemiany materii są na bieżąco usuwane z organizmu. Poziom stężenia kwasu mlekowego wynosi 2-4 mmol/mm3 krwi. Procesy tlenowe przeważają przy intensywności około AT a procesy beztlenowe dominują, gdy intensywność pracy zbliżona jest do TDMA.

Strefa beztlenowa - następuje gwałtowny (nieliniowy) wzrost stężenia mleczanów, czas wykonywania pracy w tej strefie ograniczony jest indywidualną tolerancją organizmu na zakwaszenie.

Suport - część układu napędowego roweru - ułożyskowany wałek, wkręcany do tulei, zwanej mufą suportu, która znajduje się w miejscu łączenia rury podsiodłowej i rury dolnej ramy. Do suportu montuje się korby i zestaw przednich koron, potocznie nazywanych zębatkami. Suportem nazywa się też czasem samą tuleję, w którą wkręca się wałek suportowy.

Sworzeń - bolec{oś} łączący ogniwa łańcucha.

Szlauch - dętka (po Śląsku).

Szuszblech - błotnik (po Śląsku).

Sztyca - jest to rura łącząca ramę z siodełkiem.

Szytka - specjalny rodzaj opony zintegrowanej z dętką, wymaga specjalnej obręczy i nie jest stosowany do innej jazdy niż szosowa.


    Ś


Ślimak - wózek lub prowadnik łańcucha w tylnej przerzutce, wraz z rolkami.

Środek suportu - patrz pakiet.


    T


T4, T6 - oznaczenie rodzaju obróbki cieplnej, jakiej podawane są ramy po spawaniu, w celu usunięcia powstałych naprężeń.

Tandem - rower z dwoma miejsami siedzącymi, często rower poziomy. Posiada 2 napędy i bardzo długi łańcuch. Służy do turystyki rowerowej ale jest mało powszechny.

Tarcza - tarcza hamulca tarczowego

Tętno maksymalne - szybkość pracy serca podczas wysiłku maksymalnego, parametr ten pozwala określić zakres pracy i rodzaj wysiłku.

Tętno minimalne - szybkość pracy serca nad ranem. Jest także potrzeby by ustalić odpowaiednie granice tętna podczas wysiłku.

Ti - Tytan

TIG -(Tungsten Inert Gas)- technika spawania w osłonie gazowej, zapobiegająca zanieczyszczeniu spawów.

Tłumienie dobicia - funkcja amortyzacji pozwalająca kontrolować szybkość ugięcia zawieszenia.

Tłumienie odbicia - funkcja amortyzacji pozwalająca kontrolować szybkość rozprężenia się zawieszenia.

Trenażer - Urządzenie pozwalające na "jazdę w miejscu" . Świetne na zimę.


    U


UCI - Union Cycliste Internationale, Międzynarodowa organizacja odpowiedzialna tak naprawdę za światowe kolarstwo.

UKS - Uczniowski Klub Sportowy.


    V


V-Brake - nazwa zastrzeżona przez Shimano na określenie hamulców typu Side pull. Ich konstrukcja zakłada długie dźwignie uruchamiane przez linkę ułożoną prostopadle do ramion hamulca.

V-Max - rzadka, skrótowa nazwa prędkości maksymalnej.


    W


Wolnobieg - zespół trybów nakręcanych na gwint znajdujący się na konusie piasty, obraca się na niezależnych od piasty łożyskach. Stosuje sie je w rowerach 7 i 8 rzędowych. Są nie rozbieralne.

Wielowypust - korby łączą się z osią suportu za pośrednictwem wielowypustu. Wypusty mogą mieć różne kształty i średnice.

Wentyl - jest to zawór zabezpieczający powietrze przed ulotnieniem się z dętki. Rozróżniamy 3 typy wentyli:
a) Presta : czyli wąski "kominek", który jest mniej wytrzymały ale za to lżejszy
b) Samochodowy : czyli "kominek" w stylu samochodowym - gruby i przez to cięższy.
c) Rowerowy : Stosowany w starszych rowerach.

Wahacz - konstrukcja zawieszenia tylnego koła w rowerze typu Full.

Wyciskacz do sworzni - inaczej rozkuwacz, przyrząd do rozpinania łańcucha.

 

    X


Xc - patrz Cros Country

 

    Z


Zacisk linki - część mocująca linkę za pośrednictwem śruby zaciskowej

Zacisk podsiodłowy - szybko-zamykacz, mimośrodowe zapięcie kół lub siodełka.

Z buta - podbiec jakiś fragment drogi.

Zic - siodełko (po Śląsku).
 

Piszcie, komentujcie, proponujcie. Stwórzmy wspólnie rowerowy słownikSmiley

 


Dodaj komentarz na Forum ( już dodano 6 ).
Opublikowano: 2015/04/06 14:35 przez iceman150 #22631
iceman150 Avatar
O juz jest gotowy :-) chętnie się wybiorę ale w innym terminie.
Opublikowano: 2015/04/06 12:49 przez pieter #22627
pieter Avatar
Do Iławy? Powrót 3.30?
Opublikowano: 2015/04/06 12:33 przez matołek #22626
Matołek Avatar
pieter napisał:
Lada dzień. Niech tylko przestanie prószyć :woohoo:

Właśnie przestało :) Jedziemy? :woohoo: