Rajd do Pokrzywna

Rajd do Pokrzywna 

        Anielski Zamek, w którym wcale nie mieszkały anioły, to cel trzeciego w tym roku rajdu rowerowego organizowanego przez MORiW. Mowa tutaj oczywiście o zamku krzyżackim w Pokrzywnie, który w czasach niemieckich zakonników nazywał się Engelsburg. Atrakcjami rajdu będą też: kościół w Piaskach (po raz pierwszy będziemy mogli go zwiedzić wewnątrz), niesamowity i wyjątkowy (jak na Pomorze) głęboki wąwóz w zboczu Kotliny Grudziądzkiej oraz cmentarz rodowy właścicieli folwarku w Węgrowie.

Start z plaży miejskiej w Rudniku 20 maja o 12.00, skąd do ul. Miłoleśnej, przez Linarczyk, Piaski (zwiedzanie kościoła), Turznice, podjazd (ale delikatny) pod Skarszewy, zjazd do Maruszy, jednak tuż za mostkiem skręcamy w prawo. Uroczym wąwozem - ewenement w strefie krawędziowej Kotliny Grudziadzkiej - dojeżdżamy do Pokrzywna, gdzie zwiedzamy runy zamku. Z "Zamku Aniołów" przejedziemy w stronę Nicwałdu, jednak tuż przed wsią skręcamy w lewo, w stronę Księżych Gór. Polnymi drogami, ale całkiem dobrymi, przejedziemy do Węgrowa (tu troszkę piasku), gdzie zobaczymy nagrobki dawnych właścicieli tamtejszego majątku oraz to, co z tego majątku zostało). Przez zabudowę rezydencjalną Gaci przejedziemy do ronda na Lotniksu i ul. Miłoleśną na plażę miejską, gdzie przy ognisku z kiełbaskami i grochówką zakończymy rajd (ok. 15.30).
Całkowita długość trasy to 28 km, z czego niemal połowa to drogi gruntowe, w większości twarde. Po drodze między Pokrzywnem a Nicwałdem przy gospodarstwie rolnym biegają trzy psy, na które trzeba uważać. A kto wie, co one wymyślą :)

Wpisowe na rajd 4 złote, zapisy od 11.30 przy wjeździe na plażę.