WTR betonową tandetą?

Czy Grudziądz ośmieszy się
Wiślaną Trasą Rowerową z kostki betonowej?

 

            Każdy już chyba słyszał, że Grudziądz dostał unijne dofinansowanie w wysokości 2 mln na budowę Wiślanej Trasy Rowerowej, która jak wynika ze wstępnego projektu ma być kolejną betonową tandetą. Jeśli tak się stanie, ośmieszymy się w oczach wszystkich polskich i europejskich środowisk rowerowych, a urzędnicy jak zwykle pogłaszczą się po główkach i rozpłyną w medialnym samozachwycie, kompletnie nie zważając na opinię najbardziej zainteresowanych, czyli rowerzystów.
...A może widział ktoś w Grudziądzu urzędnika, odpowiedzialnego za tworzenie ścieżek, który na codzień jeździ rowerem i korzysta ze swoich tworów? Jeśli tak, dajcie cynk, chętnie poznam jego opinię...

 

Jest niepojętym, ogólnokrajowym absurdem, to wieloletnie upieranie się urzędników przy budowaniu ścieżek z betonowej kostki, znienawidzonej przez rowerzystów, krytykowanej przez specjalistów. Jeśli ktoś ma jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, niech przeczyta choćby wydaną w lutym tego roku opinię Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, którą dołączyłem do złożonego wczoraj w Zarządzie Dróg Miejskich pisma.

 

W październiku 2011r. otrzymałem od dyrektora grudziądzkiego ZDM-u, Pana Jarosława Murgały obietnicę, że wszystkie nowo budowane projekty mają być już tworzone w nawierzchni asfaltowej. Czy obietnica ta jest aktualna i czy dotyczyć będzie WTR, zapytałem samego Pana Dyrektora i czekam cierpliwie na odpowiedź...

 

Grudziądz, 23 marca 2012

Tomasz Kędzior
ul. **************
86-300 Grudziądz
 

ZDM/02/23/03/2012
Dyrekcja Zarząd Dróg Miejskich w Grudziądzu
ul. gen. J. Hallera
86-300 Grudziądz

 

            Zwracam się z uprzejmą prośbą o zapoznanie się z treścią dołączonej do niniejszego pisma "Opinii w sprawie typowych nawierzchni dróg dla rowerów" wydanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w lutym 2012r.
 
Ponadto proszę o potwierdzenie, czy dana przez Pana Dyrektora Jarosława Murgałę obietnica o zaprzestaniu używania do budowy ścieżek rowerowych kostki betonowej na rzecz pożądanego przez rowerzystów asfaltu zostanie wprowadzona w życie i czy obejmie ona planowaną budowę Wiślanej Trasy Rowerowej. Żywię wielką nadzieję, że Grudziądz nie ośmieszy się przed ogólnopolskim i europejskim środowiskiem rowerowym, budując ścieżkę o znaczeniu europejskim ze znienawidzonego przez rowerzystów i odradzanego przez specjalistów tworzywa.
 
Niniejsze pismo jest listem otwartym, opublikowanym dla zainteresowanych tematem rowerzystów. Zwracam się z prośbą o zgodę na opublikowanie otrzymanej odpowiedzi w niezmienionej formie, za wyjątkiem mojego adresu zamieszkania, który zostanie zastąpiony gwiazdkami.

Załącznik: "Opinia w sprawie typowych nawierzchni dróg dla rowerów" wydana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

 

z poważaniem
Tomasz Kędzior

...........................

 

 


Dodaj komentarz na Forum ( już dodano 7 ).
Opublikowano: 2013/08/29 22:56 przez iceman150 #10471
iceman150 Avatar
Przedraża właśnie wzmocnienie skarpy i to że ciężkim sprzętem to tam sobie nie pohasają.
Opublikowano: 2013/08/29 07:40 przez slimak #10453
slimak Avatar
Zastanawiające skąd ten koszt 5,4mln zł za 4km chodnika. Pewnie przez umocnienie skarpy, ale wychodzi drożej niż za budowę 4km linii tramwajowej w płaskim terenie.

Spróbujcie sobie wyobrazić ile dróg rowerowych można by za te pieniądze wyznaczyć i zbudować w centrum miasta. Pewnie z dobre 20km.
Opublikowano: 2013/08/28 21:25 przez Piotr Sko. #10443
Pietrek Avatar
Z tego co widziałem na dołączonym filmie jak to ma być wykonane, to według mnie ma być po prostu ścieżka dla pieszych :) a nazywa się ją trasą rowerową żeby otrzymać dofinasowanie i wszystko jasne :woohoo: i zapewne nie będzie na tej ścieżce wydzielonego pasa dla pieszych, i dla rowerów. Więc będzie na zasadzie kto kogo pierwszy zrzuci z urwiska do Wisły :P

I żeby nie być gołosłownym dobrym przykładem jest istniejąca trasa TYLKO DLA ROWERÓW nad Wisłą na osiedlu Kopernika gdzie piesi czyją się jak u siebie. Na szczególną uwagę zasługują ci idący z psami na zbyt długiej smyczy. :pinch: