Jest przełom w kwestii przejazdów dla rowerów

Jest przełom w kwestii przejazdów dla rowerów

            Powrót przejazdów dla rowerzystów to wynik działań podjętych przez Stowarzyszenie Rowerowy Grudziądz. Naciski, pisma, spotkania i rozmowy, a w konsekwencji porozumienie z Prezydentem i Sekcją Inżynierii Ruchu z Grudziądzkiego ZDM-u, a konkretnie Panem Łukaszem Rządkowskim. Porozumienie to obejmuje współpracę w zakresie poprawy oznakowania dróg dla rowerów oraz usytuowania znaków.

Czemu przejazdy są takie ważne, że postanowiliśmy o nie zawalczyć?

Mógłby ktoś powiedzieć, że po ?Pasach? jeździ się tak samo, ale tak nie jest. Przejazdy dla rowerów stanowią ochronę prawną dla przejeżdżających przez jezdnię rowerzystów, stanowiąc coś w rodzaju prawnego parasola. Na przejściu dla pieszych niestety można rowerzystę bezkarnie potrącić, a potrącony rowerzysta dodatkowo może otrzymać mandat. Natomiast w przypadku potrącenia na przejeździe, kierowcę mogą czekać poważne konsekwencje. Doświadczenie dowodzi, że kierowcy na przejazdach zachowują się ostrożniej i uprzejmiej.
Trzeba też pamiętać, że zgodnie z przepisami, na większości przejazdów rower ma pierwszeństwo, a na przejście dla pieszych nie wolno mu nawet wjechać pod groźbą mandatu (obecnie 200 zł).

Co dalej?

Dziękujemy Panu Łukaszowi z grudziądzkiego ZDM-u. Mamy nadzieję, że przełom ten zaowocuje w Grudziądzu długotrwałą współpracą i poprawą bezpieczeństwa. Tymczasem już teraz pracujemy nad przełomem w innych rowerowych dziedzinach.

Więcej podejmowanych spraw znajdziecie w Pismach do Władz


z rowerowym pozdrowieniem
matołek


Dodaj komentarz na Forum ( już dodano 25 ).
Opublikowano: 2014/05/26 14:50 przez Uthark #15612
Uthark Avatar
Chodzi o ponizsze miejsceZnak mozna by przeniesc za widocznie dalej przejscie dla pieszych, gdzie mozna wjechac na ddr.
Opublikowano: 2014/05/26 14:45 przez Uthark #15611
Uthark Avatar
iceman150 napisał:
Ścieżka wzdłuż Focha wg mnie to nieporozumienie ;) Ale, prawda jest taka że to alternatywa dla poruszania się ruchliwą ulicą i to legalnie.

Podobnie na Dworcowej, ktora przeciez nie jest wcale specjalnie ruchliwa.
Opublikowano: 2014/05/26 14:43 przez Uthark #15610
Uthark Avatar
Widac, ze glos "srodowiska rowerowego" jest sluchany :-)

Ja poprosze o jedna zmiane oznakowania w ul.Chelminskiej, niedaleko miejsca, gdzie przywrocono przejazd.

Chodzi mi o znak "zakaz wjazdu rowerow", ktory stoi na ul. Chelminskiej za skrzyzowaniem z Jackowskiego w kierunku Mniszka. Zakaz ten nalezaloby przeniesc kilkadziesiat metrow kierunku Mniszka. Istniejace obecnie oznakowanie uniemozliwia dojazd rowerem z ul.Jackowskiego w ul.Kasprowicza. Zmusza takze rowerzystow, ktorzy jada z Kasprowicza w kierunku Mniszka, do dwukrotnego przekraczania torowiska tramwajowego, co w mim odczuciu jest znacznie bardziej niebezpeczne niz przejechanie kilkudziesieciu metrow jezdnia do ddr za przejsciem dla pieszych.

Prosze, poruszcie ten temat