XVII Grudziądzka Masa Krytyczna "STOP bezsensownym inwestycjom"

XVII Grudziądzka Masa Krytyczna
-już w najbliższy piątek-

Pamiętacie miejsce, w którym kończyliśmy pierwszą w tym roku Masę Krytyczną? Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dzięki działaniom podjętym przez Stowarzyszenie Rowerowy Grudziądz i Waszemu wsparciu, udało nam się przywrócić ciągłość drogi rowerowej na skrzyżowaniu Chełmińskiej i Kraszewskiego (patrz artykuł). Warto przypomnieć, że przejazdy dla rowerów są bardzo ważnym elementem rowerowej infrastruktury, stanowiąc ochronę prawną dla rowerzystów przekraczających jezdnię.

 Tym razem ruszymy pod hasłem ?STOP bezsensownym inwestycjom?.

Że trochę się w ostatnim czasie inwestuje, coś rowerowego buduje, wszyscy widzą. Co jednak zrobić, kiedy widać gołym okiem, że inwestycja mija się z celem i służyć dobrze swoim użytkownikom nie będzie?

Wielu ludzi myśli, że rowerzyści domagają się wydawania większej ilości pieniędzy, ale oni przede wszystkim chcą, żeby nie wydawać ich bezsensownie. Czujemy się często jak idioci słysząc, że ciągle narzekamy, podczas gdy tyle się dla rowerzystów ostatnio robi. Dla rowerzystów pytam?, czy dla unijnej kasy? Gdyby bowiem było dla nas, to ktoś raczyłby zapytać nas o zdanie, zamiast ciągle na siłę nas uszczęśliwiać, jak ostatnią podwodną ścieżką...

Od tej chwili, jako rowerowe stowarzyszenie, będziemy starali się monitorować planowane inwestycje, a w przypadku ich bezsensowności, zgłaszali do odpowiednich instytucji brak konsultacji i marnowanie pieniędzy. Może coś zmieni się na lepsze...

A tymczasem:

Jeśli myślisz podobnie jak my i zależy Ci na rowerowej normalności,
Jeśli jesteś aktywny i jeździsz rowerem,
Jeśli dysponujesz godzinką,

To przyłącz się koniecznie do naszej Rowerowej Masy Krytycznej i namów do tego kogo tylko zdołasz.

Pokażmy się miastu, nagłaśniajmy problemy. Coś się w końcu musi zmienić!

Do zobaczenia 30 maja o 18, tradycyjnie pod Ratuszem.

Więcej informacji w komentarzach.

z rowerowym pozdrowieniem
Matołek


Dodaj komentarz na Forum ( już dodano 45 ).
Opublikowano: 2014/05/31 18:22 przez matołek #15756
Matołek Avatar
No i chciałbym zaprosić wszystkich chętnych, chcących wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa do drużyny pomarańczowych :) Nie jest to łatwa funkcja, a bardzo ważna :)

Pozdrower :)
Opublikowano: 2014/05/31 18:18 przez matołek #15755
Matołek Avatar
Kamuś, nie martw się o mnie, nie miałem żadnych nieprzyjemności :) Poza tym sprawa jazdy jednym, czy dwoma pasami jest niejasna, bo na różnych Masach w zależności od tego, kto był w patrolu, raz zamykali nam dwa, a raz jeden pas.

Policjant, który podjechał do mnie na motorze na Chełmińskiej, grzecznie ze mną rozmawiał, bo nie wiedział, czy zamykać nam jeden, czy dwa pasy w jednym kierunku. Wyjaśniałem tę kwestię jeszcze z policjantami w radiowozie po zakończeniu przejazdu. Muszę przyznać, że rozmowa była przyjemna i rzeczowa. Przy okazji przepraszali za pomyłkę w trasie, ale nic się przecież wielkiego nie stało :)

W kwestii zajmowania pasów ruchu mam zawsze to samo stanowisko i będę twardo obstawał, żeby zajmować wszystkie pasy w jednym kierunku, bo tak jest o wiele bezpieczniej:

1. Na jezdni dwukierunkowej, rowerzyści jakkolwiek by nie jechali, zawsze mają kontakt wzrokowy z jadącymi z naprzeciwka kierowcami, co daje spore poczucie bezpieczeństwa.

2. Na jezdni jednokierunkowej, samochody jadą za plecami tłumu rowerzystów, czasem bardzo szybko, bo któryś chce zdążyć wyprzedzić przykładowo przed skrzyżowaniem. Wystarczy, że jakiś rowerzysta się bujnie w lewo i nieszczęście gotowe. Poza tym jaki to komfort, jechać w poczuciu takiego zagrożenia, no i wąchania spalin - to się trochę mija z ideą.

To jest nasze święto i to my jesteśmy ruchem :) To jest też piątek wieczór - ruch niewielki. Co się komu stanie, jak trochę poczeka. Poza tym myślący kierowca łatwo objedzie Masę Krytyczną. Na Chełmińskiej przykładowo jest masa uliczek w prawo do Kalinkowej.

Bezpieczeństwo wymaga zamknięcia dwóch pasów w jednym kierunku.

No i nasza dzielna drużyna w pomarańczowych kamizelkach spisuje się całkiem nieźle, choć to są nasze w tym temacie pierwsze kroki :) Uważam, że ich wprowadzenie było dobrym pomysłem, który się sprawdza :) Zarówno Policja, jak i Maciej z obstawy medycznej uznali, że było ok :)

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za udział - moim zdaniem było fajnie i to Wasza zasługa :woohoo:
Opublikowano: 2014/05/31 16:59 przez Kasia #15754
Kasia Avatar
Ewellka - Pamiętaj, że w Masie uczestniczą także dzieci (na własnych rowerach). Tempo dostosowane jest również do ich możliwości, a trasa też nie może być zbyt długa, bo do niej trzeba doliczyć dojazd na miejsce zbiórki i powrót do domu.

Kama - Pan policjant jechał do Matołka, żeby przekazać mu,że zgadza się żebyśmy zajmowali oba pasy ruchu. Także zachowanie pomarańczowych było jak najbardziej właściwe.

Pamiętajmy, że Masa Krytyczna to święto rowerzystów a nie transport więźniów pod ścisłym nadzorem. W każdym tłumie znajdą się jednostki, które nie będą chciały podporządkować się przyjętym zasadom, będą stwarzać sytuacje niebezpieczne dla siebie lub co gorsza dla innych. Pomarańczowi czuwają nad bezpieczeństwem, upominają w razie potrzeby, jednak nie są w stanie jechać przy każdym rowerzyście. Nie popadajmy też w przesadną dyscyplinę, bo nie o to tu chodzi :)