Zabytkowy cmentarz ewangelicki z XIX wieku

Zabytkowy cmentarz ewangelicki z XIX wieku

klimatyczne miejsce zadumy

 

            Miejsce to ma w sobie sporo klimatu choćby ze względu na umiejscowienie w środku lasu, na małym wzgórzu, wśród wiekowych drzew. Są dawne groby, mocno nadgryzione zębem czasu, którymi zaopiekowała się już dawno sama Matka Natura. Czas tu się zatrzymał dawno temu. Można przysiąść na chwilę i udać się na wycieczkę wgłąb własnej duszy. Dla osób wrażliwych może to być całkiem spore przeżycie duchowe i wartościowy cel wycieczki rowerowej lub pieszej. Magiczne miejsce. 

 

No to jedźmy 

 

 Opis + mapka + plik gpx (wgraj plik do aplikacji i podążaj za śladem) 
...

 Długość trasy: 36 km

 Trudność trasy: łatwa, z jedną "premią górską" Smile

 Uwagi do trasy:

    Po deszczu, miejscami w lesie może pojawić się błoto.
    W moim odczuciu trasa wielce atrakcyjna o każdej porze roku.

  Opis celu:

            Paparzyn to wieś, której istnienie sięga XIV wieku. Wówczas była to osada należąca do Zakonu Krzyżackiego.

            Opisany tu cmentarz znajduje się w Lesie Paparzyńskim na północnym skraju wsi. Jego założenie określa się na połowę XIX wieku. Na cmentarzu pochowano właścicieli majątku Paparzyn, członków rodziny Reichel, a także ewangelików z Paparzyna. Na nagrobkach można jeszcze odszukać dobrze zachowaną inskrypcję z nazwiskiem wspomnianej rodziny - "Max Reichel 1821 - 1914".

            Na samym wjeździe miniemy ciekawe słupy po bramie, a sam cmentarz umiejscowiony na wzgórzu w środku lasu, co tworzy magiczny klimat, któremu trudno nie ulec.

            Renowację, a właściwie tylko porządkowanie cmentarza przeprowadzono w 2012 i 2013 roku w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe naszego sołectwa". Zamontowano drogowskazy, krzyż z tablicą pamiątkową oraz uporządkowano zieleń. Zamontowano również barierkę wzdłuż ścieżki prowadzącej na cmentarz.

 

 

Życzę udanego rowerowania Smile

 

z rowerowym pozdrowieniem
 Matołek 

 

 

34.8 km, 03:30:51

 

  

 


Dodaj komentarz na Forum ( już dodano 1 ).
Opublikowano: 2019/02/06 09:41 przez Matołek #31616
Matołek Avatar
Przygotowałem kolejną propozycję celu wycieczki dla tych co byli i widzieli, oraz dla tych, którzy jeszcze nie znają tego magicznego zakątka :)

Dzielcie się proszę wrażeniami :)

Pozdrower :)