Pretekst 5 - Z wizytą do Jana Kazimierza

Pretekst 5 - Z wizytą do Jana Kazimierza
 
Uwielbiam wiekowe drzewa, zabytkowe parki i wszelakie ciekawostki przyrodnicze, więc pretekst na wyjazd dla mnie zacny.
 
Opis obiektu:
 
Dąb szypułkowy "Jan Kazimierz" liczy sobie 691 lat. Jest jednym z najstarszych  dębów szypułkowych w Polsce. Obwód drzewa w pierśnicy wynosi  942 cm, a wysokość - 20 metrów. 
 
Położenie:
 
Dąb "Jan Kazimierz" rośnie w Bąkowie na gruntach ornych, w odległości 10 metrów od szosy Warlubie - Rulewo w kierunku zachodnim, naprzeciw parku krajobrazowego i pałacu  z XIX wieku.
 
Propozycja dojazdu:
 
GRUDZIĄDZ - DRAGADZ - DOLNA GRUPA - GRUPA - RULEWO - BĄKOWO - BZOWO (krajową jedynkę przecinamy jedynie poprzecznie, kierując się na widoczną stację benzynową) - KRUSZE - WIELKI LUBIEŃ - MICHALE - GRUDZIĄDZ
 
Przy okazji:
 
Bąkowo (kaszb. Benkowo) - wieś kociewska stanowiąca sołectwo w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Warlubie przy drodze wojewódzkiej nr 391.
 
W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa bydgoskiego.
 
Bąkowo to dawny majątek rodziny Hutten-Czapskich. Wart zobaczenia jest zabytkowy pałac (obecnie Dom Dziecka) z zabudowaniami i parkiem (w parku pomnikowe drzewa: dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, buk zwyczajny i buk zwyczajny odmiany zwisłej). W pobliżu pałacu rosną liczne dęby szypułkowe z których trzy tworzą pomnik przyrody "Dęby Bąkowskie". Największy kilkusetletni "Jan Kazimierz" liczy 940 cm w obwodzie i należy do największych z tego gatunku zarejestrowanych w województwie.