Zabytkowy most w Ostrowie Świeckim
- Szczegóły
- Kategoria: Trasy Rowerowe
- Utworzono: piątek, 25, styczeń 2019 22:01
- Poprawiono: piątek, 29, marzec 2019 06:16
- Opublikowano: piątek, 25, styczeń 2019 22:01
- Matołek
- Odsłony: 4111
Zabytkowy most w Ostrowie Świeckim
-póki jeszcze stoi-
Za zainspirowanie tym ciekawym obiektem, o którym wcześniej nie miałem pojęcia, dziękuję naszemu koledze - Andrzejowi. Dzięki Adi321
Tym razem zaprezentuję dwie opcje trasy.
Opis + mapki + pliki gpx (wgraj plik do aplikacji i podążaj za śladem)
...
Długość trasy 1: 42 km
Trudność trasy 1: średnia
Uwagi do trasy 1:
Po deszczu, miejscami może pojawić się błoto.
W moim odczuciu trasa wielce atrakcyjna o każdej porze roku.
Długość trasy 2: 47 km
Trudność trasy 2: bardzo łatwa
Uwagi do trasy 2:
Uważajcie na samochody!
Opis celu:
Ostrów Świecki to mała wieś nad Wisłą, która jest niebanalną ciekawostką historyczną. Leży ona po tej samej stronie Wisły, co Grudziądz i Chełmno, a jednak kiedyś należała do Świecia, będąc czymś w rodzaju jego dzielnicy. Mieszkańcy Ostrowa Świeckiego pływali do Świecia łodziami przez Wisłę, na targ i do kościoła na mszę. Co ciekawe, jeszcze jakiś czas po drugiej wojnie światowej, wieś ta znajdowała się w powiecie Świeckim.
Jak może się domyślić, kto jeszcze nie zna rozwiązania tej zagadki, jest na to całkiem historyczne wyjaśnienie. Otóż Ostrów Świecki leżał kiedyś na wyspie Ehrenthal, pomiędzy lewą i prawą odnogą Wisły. Jednak już w XIX wieku rozpoczęto poważne prace nad regulacją tej rzeki, czym głównie zajmowali się sprowadzani przez władze pruskie osadnicy olęderscy. Tak więc w wyniku prac melioracyjnych, prawa odnoga Wisły została zamulona, a pierwotna wyspa Ehrenthal, połączyła się z lądem i przestała być wyspą
Mamy więc Ostrów (ostrowy to wyspy rzeczne) Świecki (bo wieś i wyspa należały do Świecia).
Co do mostku, który jest głównym bohaterem opisanych tu tras, to jak na razie mogę się tylko domyślać, że kiedyś służył (i służy jeszcze dzielnie do dziś) do przechodzenia na prawy brzeg Wisły. Natomiast po prawej odnodze zostały już tylko fragmenty starorzecza, na niektórych mapach nazywane Małą Wisłą.
Jeśli ktoś wie coś więcej na temat pokazanego tu mostku, prosimy o informacje w komentarzach na forum. Ja na razie wiem tylko, że jest fajny i trzeba koniecznie go obejrzeć, póki jeszcze stoi.
No to hajda na rower i kto ostatni przy mostku ten gapa!
Życzę udanego rowerowania
z rowerowym pozdrowieniem
Matołek
Trasa 1:
40.2 km, 03:29:47
Trasa 2:
46.9 km, 04:42:53