Mniszek - miejsce ciszy i zadumy

Mniszek - miejsce ciszy i zadumy

            Szum drzew wnętrza borów, spokój, wyciszenie. Tu spoczywa 10 tysięcy istnień ludzkich, ofiar ludzkiej zbrodni. To miejsce skłania do wyciszenia i zadumy nad kruchością ludzkiego istnienia, przemijaniem, ale i ludzkim okrucieństwem.

Miejsce to usytuowane jest w pobliżu miejscowości Mniszek, w lesie, na miejscu starej żwirowni, która posłużyła jako masowy grób. Tu w 1947 roku odbył się wielki symboliczny pogrzeb ofiar hitlerowskiego terroru. Została usypana mogiła na kształt podłużnego zagłębienia z bocznymi nasypami o długości 150 m. Są tu ławeczki, gdzie można zagłębić się we własnych myślach i wspomnieniach. Są też pomniki, na których można zapalić symboliczny znicz - światełko pamięci.

  Szerszy opis celu:

 Miejsce straceń w Mniszku
 Zbrodnia w Mniszku
 Mniszek - miejsce zbrodni Nazistowskich

  Propozycja dojazdu:

GRUDZIĄDZ - za mostem kierujemy się w lewo w stronę Sartowic  - za pierwszym stawem skręcamy w prawo w gruntową drogę, która doprowadzi nas do grzbietu skarpy - kiedy droga się skończy, skręcamy w lewo, skarpę mając po swojej prawej - skręcamy w najbliższą drogę w prawo, która idzie mocno pod górę - na samej górze po lewej ujrzymy Dom Misyjny Księży Werbistów w Górnej Grupie - tu na skrzyżowaniu skręcamy w prawo  i za 10 m w lewo - pokonujemy świetlne przejście dla pieszych w GÓRNEJ GRUPIE i kierujemy się prosto, w drogę poprzeczną do głównej - jakieś 100 m za skrzyżowaniem (po prawej widzimy cmentarz) odbijamy w lewo w drogę gruntową, po prawej mając obiekty sportowe - na pierwszym rozwidleniu w lesie kierujemy rowery w lewą odnogę  - za rozwidleniem należy zacząć się uważnie rozglądać na prawo, szukając wjazdu do opisanego miejsca, oznakowanego jako miejsce pamięci.

  Propozycja powrotu:

Wyjeżdżamy przez główną bramkę, którą weszliśmy - za bramką w prawo wzdłuż płotu. Drogą tą dojedziemy do drogi serwisowej z której widać już autostradę - kierujemy się w prawo, autostradę mając po swojej lewej. Gdy dojedziemy do wiaduktu nad autostradą, zostawiamy ją za sobą skręcając w prawo (nie przekraczamy autostrady, chyba, że kogoś wezwie zew rowerowania po Borach Tucholskich i chce przedłużyć sobie wypad) - GÓRNA GRUPA - po zjechaniu z górki przy Domu Misyjnym jedziemy prosto, aż wyjedziemy na asfaltówkę w Michalu, gdzie skręcamy w lewo - MICHALE - GRUDZIĄDZ

Całość trasy to około 25 kilometrów.

Życzę miłego rowerowania Smile

  Dołączam kilka fotek z wypadu

  I mapkę orientacyjną

22.7 km, 01:53:37

z rowerowym pozdrowieniem
matołek