Pretekst 10 - W odwiedziny do Kopernika

Pretekst 10 - W odwiedziny
do Kopernika

 

Torunia, miasta o międzynarodowej sławie, przedstawiać nikomu chyba nie trzeba.
 
Lubię zaglądać do tego wspaniałego miasta w poszukiwaniu mniej rozpropagowanych zakątków. Można wtedy znaleźć prawdziwe perełki, albo miejsca, które Torunianie woleli by przemilczeć.
 
Próbowałem kiedyś zwiedzać w ten sposób miasto za pomocą samochodu, później pieszo, ale z mizernym skutkiem. Tylko rower wciśnie się wszędzie, a jednocześnie daje nieporównywalny z piechurem zasięg. Dlatego właśnie uważam, że Toruń świetnie nadaje się na pretekst co najmniej jednodniowej wyprawy rowerowej, tylko jak zawsze powstaje pytanie, jak do niego dotrzeć, nie dając się wkomponować w bieżnik opon ciężarówek i unikając sporej dawki toksycznych spalin oraz hałasu. 
 
Oto moja propozycja:
 
GRUDZIĄDZ  WIEWIÓRKI  BŁĘDOWO  KOTNOWO  PŁUŻNICA  ŚWIĘTOSŁAW  DŹWIERZNO  ZELGNO (tu łapiemy niebieski szlak rowerowy i trzymamy się go do czasu, aż zacznie się czerwony)  ZALESIE  pomiędzy Jeziorem Chełmżyńskim a Jeziorem Grodzieńskim, tuż przy pierwszej bramie wjazdowej na plażę i parking, zaczyna się czerwony szlak rowerowy, który zaprowadzi nas do samego Torunia  MIRAKOWO  MROCZYNY  GOSTKOWO  TYLICE  ZAKRZEWKO  PAPOWO TORUŃSKIE  TORUŃ
 
Powrót pociągiem lub na kołach - jak kto czuje się na siłach .
 
Po kliknięciu w żaróweczkę, dostępna jest poglądowa mapka, na której niebieską kropkowaną linią zaznaczyłem przebieg drogi.
 
Kilka uwag: 
 
1. Czerwony szlak powiedzie nas drogami częściowo asfaltowymi, częściowo gruntowymi oraz szutrowymi, ale ogólnie dobrze utwardzonymi i dla roweru wygodnymi (w końcu to szlak rowerowy :P), tylko pod koniec trafimy na kilka leśnych, niewielkich piaszczystych odcinków, ale do zniesienia .
 
2. Kiedy po wyjechaniu z lasu miniemy kilka przemysłowych obiektów, dojedziemy do łuku asfaltowej drogi. W prawo będzie to ul. Polna. Jeśli:
pojedziemy nią prosto, dojedziemy nią do ul. Grudziądzkiej tuż przy Centrum Handlowym Kometa,
odbijemy od ul. Polnej w lewo w ul. Chrobrego, to doprowadzi nas ona prawie na Starówkę.
 
3. Zwiedzanie Torunia pozostawiam do własnego rozeznania.
 
z rowerowym pozdrowieniem
matematołek