Meandry Mątawy

Meandry Mątawy

            Mamy piękną wiosnę, okres rowerowego przebudzenia i poszukiwań nowych terenów oraz ciekawych miejsc. Czas więc wszystkim niezdecydowanym, zaproponować kolejną trasę i pretekst do skierowania rowerów, tym razem na północny zachód - w Bory Tucholskie.

  Opis celu:

Mątawa to bardzo piękna, urokliwa i dzika rzeczka, której górna część prawie na całej długości płynie przez tereny leśne. Słyszałem od wędkarzy, że istnieją zakusy meliorantów, którym siedzi w głowie, aby Mątawę w górnym biegu wyprostować. Na szczęście rzeczka nadal malowniczo meandruje sobie przez las, tworząc niesamowite okoliczności przyrody, do których warto zajrzeć.

Jako cel wycieczki wybrałem teren tzw. Szwajcarii Rulewskiej, na której Mątawa przy małym spadku terenu, omija niewielkie wzniesienia. Jest tam jedno miejsce niemal przy samej leśnej drodze, na które można popatrzeć sobie z góry, siedząc na krawędzi skarpy lub zejść na płasko położony teren w dole i zamoczyć stopy, bądź posiedzieć w leśnej ciszy na pniu przewróconego drzewa. Dla kochających jak ja przyrodę prawdziwa perełka ((o: 

  Propozycja dojazdu:

GRUDZIĄDZ ? DOLNA GRUPA (polecam jazdę z południowej strony torów kolejowych) ? GRUPA ? PIŁA MŁYN ? BUŚNIA ? kiedy dojedziemy do skrzyżowania z drogą asfaltową, jedziemy prosto w dukt leśny, mijamy kilka górek, przejeżdżamy wiaduktem nad trasą kolejową a na jedynym rozwidleniu, na którym może pojawić się wątpliwość w którym kierunku jechać skręcamy w lewo. Za tym rozwidleniem należy obserwować uważnie lewą stronę. Kiedy ujrzymy Mątawę, znaczy, że trafiliśmy do celu.

  Propozycja powrotu:

Kontynuujemy drogę, którą przyjechaliśmy, by dojechać do BĄKOWSKIEGO MŁYNA ? po wyjechaniu z lasu skręcamy w lewo, po prawej widzimy zabytkowy młyn w Bąkowskim Młynie, Leśniczówkę i ponownie zagłębiamy się w las ? na wyraźnym rozwidleniu skręcamy w lewą, brukowaną odnogę i jedziemy prosto aż dojedziemy do asfaltu, na którym skręcamy w lewo ? na skrzyżowaniu prosto na Jeżewo ? kilkaset metrów za wiaduktem kolejowym w lewo ? PIŁA MŁYN ? GRUPA ? DOLNA GRUPA ? DRAGACZ ? GRUDZIĄDZ (polecam jazdę z południowej strony torów kolejowych)

  Dołączam mapkę poglądowo-orientacyjną (Polecam opcję "Cycle")

  i kilka fotek miejsca

50.3 km, 04:16:56


Dodaj komentarz na Forum ( już dodano 9 ).
Opublikowano: 2013/05/21 16:21 przez Katrin #7913
Katrin Avatar
Tak się składa że mi jutro pasuje i ja się piszę jeśli cos z tego wyjdzie :)
Opublikowano: 2013/05/21 16:15 przez suntour #7912
suntour Avatar
Bedzie jakis oficjalny watek w umawialni odnosnie tego wyjazdu ? kilka osob mnie pyta ale nie znam szczegółow.
Opublikowano: 2013/05/20 22:40 przez tomchil #7903
tomchil Avatar
ok, może być środa. Godzina bez zmian tj. 16.01 Piła-Młyn