Pretekst 11 - Tajemnicze jezioro w Borach Tucholskich

Pretekst 11 - Tajemnicze jezioro w Borach Tucholskich
 
Opis miejsca:
 
            Gdzieś w Borach Tucholskich jest wcale niemałe, urokliwe jezioro, które jak się dowiedziałem w siedzibie Nadleśnictwa Osie miejscowi nazywają Piaseczno. Co ciekawe, mimo jego wielkości, nie mogłem znaleźć go na żadnej mapie, na której zaznaczono akweny znacznie mniejsze od domniemanego Piaseczna. Pomyślałem więc, że warto udać się w tamte strony i przynajmniej spróbować objechać to owiane tajemnicą jezioro i zachęcić do tego innych. Kto wie, może to tajny obiekt wojskowy, ukryty ośrodek badawczy NASA, a może kryją się tam tajemnice z Archiwum X. Koniecznie trzeba to zbadać .
 
Kawałek dalej w stronę Borowego Młyna znajduje się wjazd na dydaktyczną ścieżkę przyrodniczą, którą również polecam, zwłaszcza miłośnikom przyrody.
 
Propozycja dojazdu:
 
GRUDZIĄDZ  MICHALE  WIELKI LUBIEŃ  KRUSZE  Na ostrym łuku drogi w prawo jest brukowana odnoga w lewo i pod górkę, pośrodku której znajduje się zabytkowe miejsce postoju z ujęciem źródła (woda leci tylko sezonowo). Wjeżdżamy w tą odnogę BZOWO, a w nim na rozwidleniu w prawo Trzymamy się wąskiej asfaltowej jezdni, aż dojedziemy do stacji benzynowej przecinamy drogę krajową i jedziemy na wprost BĄKOWO na skrzyżowaniu w lewo i za 50 m w prawo przejazd nad autostradą a za nim skręt w prawo na Płochocin PŁOCHOCIN  jakieś dwa kilometry za Płochocinem, po prawej stronie ujrzymy nasze jezioro, potem oznakowane miejsce postoju, a później wjazd do lasu w prawo, gdzie zamierzam zacząć penetrować teren, starając się objechać jezioro dookoła.
 
Propozycja powrotu 1:
 
PŁOCHOCIN   BĄKOWO  RULEWO  GRUPA  DRAGACZ  GRUDZIĄDZ
 
Propozycja powrotu 2: (trasa wydłuży się ok 5-10 km)
 
Kontynuujemy kierunek z którego przyjechaliśmy   BOROWY MŁYN i tu za mostem na mątawie skręt w lewo (jeśli ktoś woli asfalt, to musi jechać jeszcze dalej i w lewo skręcić dopiero za jeziorem Rybno) Po dojechaniu do asfaltu w lewo i na najbliższym skrzyżowaniu również w lewo PIĘĆMORGI Niedaleko za mostem na Mątawie w prawo na Buśnię BUŚNIA PIŁA MŁYN W lewo na Grupę GRUPA DOLNA GRUPA DRAGACZ GRUDZIĄDZ
 
Więcej szczegółów postaram się dopisać po objechaniu jeziora 
 
Dołączam poglądową mapkę w wersji powrotu 1
 
i w wersji 2
 
z rowerowym pozdrowieniem
mattołek