Rajd rowerowy po Twierdzy Grudziądz

Rajd rowerowy po Twierdzy Grudziądz

         Zabytkowe obiekty Twierdzy Grudziądz, z Cytadelą włącznie, będą atrakcjami najbliższego rajdu rowerowego organizowanego przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku. Podczas rajdu, który odbędzie się 26 kwietnia, o grudziądzkich fortyfikacjach będą opowiadali specjaliści z Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji.

Choć rajd po Twierdzy nie znalazł się w pierwotnym kalendarzu imprez rowerowych MORiW na 2009 rok, imprezę wymusili sami rowerzyści, którzy najchętniej jeździliby grupowo w każdy weekend :) W niedzielę 26 kwietnia zbieramy się na parkingu przy pętli tramwajowej na os. Rządz – zapisy przyjmujemy od godz. 9.30, zaś w trasę wyruszymy o 10.00. Po drodze zwiedzimy następujące elementy Twierdzy Grudziądz: schrony piechoty IR 2 i 3 przy ul. Rataja, rów przeciwczołgowy w Lesie Komunalnym, Fort Lasek Miejski, baterię półpancerną Leśny Dwór, przez budynkiem WZU usłyszymy o historii wojskowego lotnictwa w Grudziądzu. Pod fortami Księżych Gór przejedziemy do cmentarza w Tarpnie, na którym spoczywają prochy kpt. pilota Floriana Laskowskiego. Zwiedzimy także Fort Dąb (najbrzydszy w Twierdzy) i Tarpno (najładniejszy), po czym przez Nową Wieś dojedziemy do Cytadeli. Tam, po wzmocnieniu się grochówką i kiełbaską, będzie można zwiedzać niedostępne na co dzień fragmenty pruskiej twierdzy.

Długość rajdu wynosi 24 km, ale trasa wiedzie zarówno drogami asfaltowymi, jak i polnymi oraz leśnymi. Miejscami teren jest średnio trudny, zwłaszcza podjazd pod Fort Tarpno oraz ulica Parowa w Nowej Wsi. Zapisy na rajd przyjmujemy w dniu startu. Wpisowe 5 zł.

Do zobaczenia na rajdzie!