VII grudziądzki rajd rowerowy

VII grudziądzki rajd rowerowy.

Tym razem ?Szlakiem września 1939 roku?

Wszystkich amatorów dwóch kółek serdecznie zapraszamy na kolejny rajd rowerowy, organizowany przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu.

Rajd odbędzie się 2 września i będzie prowadził następującą trasą: Start przy jednostce wojskowej na ul. Jagiełły, podjazd pod ostatnie metry Kępy Fortecznej, dalej wjazd w ul. 18?go Pułku Ułanów Pomorskich do cmentarzy Garnizonowego i Wojennego. Tu zapalimy znicze na grobach żołnierzy września. Dalej ruszymy przez Nową Wieś do oczyszczalni ścieków, którą niektórzy z nas będą mogli zwiedzić po raz pierwszy w życiu. Warto zabrać aparaty, bo w oczyszczalni znajduje się świetny punkt widokowy na Dolinę Osy i Góry Łosiowe.

 

Na terenie oczyszczalni zobaczymy pierwszy z polskich schronów linii Osy z 1939 roku, które brały udział we wrześniowych walkach o Grudziądz. Stąd wzdłuż Osy pojedziemy do wału wiślanego, a następnie na północ pod Góry Łosiowe. Przemykamy przez mostek na Osie (kto wiedział o jego istnieniu?) i wjeżdżamy do Zakurzewa. W cieniu monstrualnych (jak na Niż Polski) Gór Łosiowych podjeżdżamy pod krawędź Pojezierza Iławskiego, ale tylko na chwilę. Przemykamy do Mokrego i tuż za skrzyżowaniem zatrzymamy się przy rzadkim pomniku przyrody - niszy źródliskowej. Kolejną atrakcją przyrodniczą będzie ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna ?Białochowo? w Mokrem (niestety bez zwiedzania). Zwiedzimy gotycki kościół w Mokrem ? sanktuarium maryjne, jeśli czas pozwoli ? także tamtejsze muzeum. Ścieżką przy mokrzańskim cmentarzu dojeżdżamy do szkoły w Mokrem i jedziemy prosto do Lisich Kątów. Tam dłuższy wypoczynek, regeneracja kiełbaskami z ogniska i grochówką. Jeśli pogoda dopisze, będziemy podziwiali szybowce i miejski balon. Z Lisich Kątów leśno-polnym duktem do ul. Dębowej, na której skręcamy w lewo do dworca w Owczarkach. Tam wjazd na pieszojezdnię i śmigamy do początku budowy średnicówki. Tam przez chwilę będziemy dopingować pracowników budowlanych do wytężonej pracy, po czym wzdłuż Trynki dojeżdżamy do ul. Paderewskiego. Tu przejmuje nas policja i eskortuje na odcinku 600 metrów do wysokości ul. Olsztyńskiej. Tam na mostek i jesteśmy już na Alei Trynkowej, którą dojeżdżamy do Alei 23 Stycznia, gdzie umówimy się na kolejny rajd.

Zapisy od 9.30 na placu przed jednostką wojskową na ul. Jagiełły (dawne koszary pionierów). Wpisowe 3 zł. Początek rajdu o 10.00. Długość trasy to 30 km. Techniczne aspekty trasy: ok.6 km dróg polnych i leśnych, w tym po opadach deszczu możliwe błoto (zwłaszcza w dolinie Osy). Na trasie mamy 2 podjazdy.

Do zobaczenia na trasie!!

Zobacz też mapkę rajdu