Rajd do grobu wielkich mistrzów krzyżackich

Rajd do grobu wielkich mistrzów krzyżackich
 
Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku zaprasza do udziału w XXIII miejskim rajdzie rowerowym do wielkich mistrzów krzyżackich, których groby - co jest rewolucyjnym odkryciem archeologicznym - odnaleziono w kryptach pod prezbiterium katedry w Kwidzynie. Rajd odbędzie się w niedzielę 10 sierpnia.
 
Kolejny miejski rajd rowerowy poprowadzi grudziądzkich rowerzystów do sensacyjnego odkrycia z 2007 roku ? ekipa archeologów i antropologów pod kierunkiem dra Antoniego Pawłowskiego (który do dnia śmierci w lipcu tego roku prowadził także badania archeologiczne na grudziądzkiej Górze Zamkowej) odkryła pod podłogą prezbiterium katedry w Kwidzynie jedyne w Europie zachowane pochówki 3 wielkich mistrzów krzyżackich: Wernera von Orselna, Henryka von Plauena i Ludolfa Königa von Wattzau. Owo odkrycie zostało przez branżę uhonorowane mianem ?Odkrycia 2007 roku?. W czasie rajdu będzie można z kwidzyńskim przewodnikiem katedralnym zwiedzić odkryte krypty oraz całą katedrę.
Z uwagi na znaczną odległość Kwidzyna od Grudziądza oraz chęć Organizatora, by ta odległość dla nikogo nie była przeszkodą do zobaczenia kwidzyńskich krypt, MORiW postanowił rozpocząć rajd rowerowy w Kwidzynie.
 
Zbiórka uczestników rajdu odbędzie się 10 sierpnia o godz. 9.00 pod Bramą Wodną, gdzie rowery zostaną załadowane na ciężarówkę, zaś uczestnicy przejadą do Kwidzyna podstawionymi autokarami. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w autobusach MORiW przyjmuje zapisy osób chętnych na rajd wyłącznie do 8 sierpnia w Informacji Turystycznej przy ulicy Skłodowskiej 19. Koszt wpisowego na rajd wynosi 10 zł. Osoby, które chciałyby na własną rękę dojechać na miejsce startu rajdu (o godz. 10.00 w Kwidzynie, pod katedrą) płacą opłatę w wysokości 4 zł.
 
----> Mapka Rajdu <----
 
Całkowita długość rajdu wynosi 39 km, w tym 5 km drogami gruntowymi. Po drodze jest tylko jeden podjazd pod górkę (za Wielkim Wełczem). Uczestnicy rajdu zatrzymają się na posiłek (grochówka, kiełbaski) w Aeroklubie Grudziądzkim. Zakończenie rajdu ok. 16.00 przy basenach MORiW w Tarpnie.
 
Szczegółowych informacji udziela Informacja Turystyczna, tel. 056 461-23-18.