Spotkanie rowerzystów z Prezydentami Grudziądza

Spotkanie rowerzystów
z Prezydentami Grudziądza

 

            Dnia 11 stycznia 2013 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli grudziądzkich rowerzystów z władzami miasta. Inicjatorem spotkania ze strony rowerzystów był nasz kolega Pieter, który wspólnie z Posłem Tomaszem Szymańskim ustalił szczegóły oraz zadbał wcześniej, abyśmy do tego spotkania stanęli właściwie przygotowani.
  
W spotkaniu wzięli udział Prezydent Grudziądza - Pan Robert Malinowski, Wiceprezydent Marek Sikora, Pan Poseł Tomasz Szymański oraz przedstawiciel Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta. Interesy grudziądzkich rowerzystów reprezentowali: Pieter, Krzyś80, Piowini, Piotruss, Maku, Milo, Paweł1669 oraz Matematołek. Naszym rozmowom towarzyszyli przedstawiciele Mediów: Serwisu Informacyjnego eGrudziadz.pl, Telewizji I-tvm.pl oraz Radia PiK.
 
Głównym celem spotkania było zburzenie różnicy w podejściu do tematu dróg dla rowerów, które do tej pory nasze władze zwykły postrzegać głównie jako element turystyki i sportu. Dla nas, rowerzystów, drogi dla rowerów to przede wszystkim gałąź transportu, tak samo jak komunikacja zbiorowa, indywidualna czy piesza. Myślimy więc nie tylko o tych, którzy po rower sięgają dla przyjemnosci, ale o tych, którzy używają go, bo muszą. Nie oznacza to jednak, że turystyka nie jest ważna - wręcz przeciwnie, jednak ona powinna stanowić "wisienkę na torcie", jak to ładnie ujął na spotkaniu Piowini. Te dwie funkcje - transportowa i rekreacyjna świetnie ze sobą współgrają i należy je ze sobą łączyć.
 
Aby drogi dla rowerów spełniały należycie nadaną im funkcję, powinny być dobrze połączone z funkcjami miasta, czytelne dla wszystkich uczestników ruchu, bezpieczne,  ciągłe i wykonane z właściwych materiałów. Jeśli chcemy, żeby rower zaczął konkurować jako środek transportu z samochodem, rowerzysta nie może być zmuszany do nieustannego hamowania i ruszania z miejsca ani tym bardziej pchania, czy przenoszenia roweru, np. po schodach. Nie można zmuszać rowerzysty, aby jeździł po nawierzchniach, które zwiększają jego wysiłek i narażają na łatwy poślizg, ani do pokonywania przeszkód, które obniżają komfort jazdy i skutecznie niszczą jego pojazd. Rowerzysta nie może też być narażany na stres związany z dużą gęstością niepotrzebnych punktów kolizyjnych z ruchem samochodowym, a także ze sporym zagęszczeniem niebezpiecznych przeszkód na drodze. Dawno już udowodniono, że w miastach rower na odcinku 2-6 kilometrów jest najskuteczniejszym środkiem transportu, a jednocześnie najzdrowszym dla mieszkańców i co ważne, nie zanieczyszcza i nie hałasuje :)
 
Samo spotkanie trwało około 1,5 godziny i przebiegło w sympatycznej atmosferze. Odnieśliśmy bardzo optymistyczne wrażenie, że zostaliśmy skutecznie wysłuchani a nasze argumenty zostały pozytywnie rozważone. Na spotkaniu tym wręczyliśmy władzom petycję, którą zamieszczam poniżej.
 
Cieszymy się z faktu, że nie było to jednorazowe spotkanie a dokonane ustalenia, jeśli wejdą w życie, pozwolą nam w końcu realnie wpływać na rowerowe sprawy Grudziądza.
O sprawach, które udało się zrealizować będziemy informować na bieżąco, kiedy zaczną wkraczać na teren miasta.
 
Nie ukrywam, że na myśl o nawiązanym właśnie porozumieniu z Władzami Miasta, w połączeniu z rozwijającą się od jakiegoś czasu dobrą współpracą z grudziądzkim Zarządem Dróg Miejskich, rodzi we mnie nadzieja, że uda nam się jeszcze kiedyś zasłużyć na przyznane w nieznany mi sposób miejsce w rankingu miast przyjaznych rowerzystom, opracowanym przez jedno z rowerowych czasopism....
 

Materiały:
 
Petycja wręczona na ręce Prezydentów Grudziądza
Fotokopia planu ścieżek rowerowych otrzymany na spotkaniu
Kilka zdjęć, dzięki uprzejmości Portalu eGrudziadz.pl
Materiał filmowy udostępniony przez Portal Informacyjny eGrudziadz.pl
Materiał filmowy udostępniony przez Portal Informacyjny i-tvm.pl
Materiał dźwiękowy udostępniony przez Polskie Radio Pomorza i Kujaw