Cenna wiedza dla rowerzystów

Cenna wiedza dla rowerzystów

            W dniach 12.03.2014 (środa) o godz. 17 i 13.03.2014 (czwartek) również o godz. 17 zorganizowaliśmy dla Was, drodzy rowerzyści spotkanie z Panem Kierownikiem grudziądzkiego WORDa (za zgodą Dyrektora WORD w Toruniu) na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mamy ponad miesiąc na zarezerwowanie sobie czasu  i wzięcie udziału w tym spotkaniu. W komfortowych warunkach, w WORDzie na ul. Waryńskiego spotkamy się w celu poznania zagadnień związanych z prawami i obowiązkami rowerzysty na drogach i z najnowszymi przepisami obowiązującymi w tym zakresie. Po wystąpieniu kierownika WORD zaplanowana jest dyskusja, w której każdy może zadać pytania związane z nurtującymi go tematami czy zaistniałymi zdarzeniami na drodze. Będziemy mówić nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale też o prawidłowości działań Policji i Straży Miejskiej. My jako Stowarzyszenie Rowerowy Grudziądz już teraz dziękujemy Wordowi za przyjazne podejście do naszej inicjatywy i poparcie oraz przygotowanie powyższego bezpłatnego szkolenia. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych, tych zrzeszonych i niezrzeszonych, kolegów z Klubu Kalinka oraz wszystkich innych rowerzystów chcących poruszać się bezpiecznie po naszych drogach. 


Dodaj komentarz na Forum ( już dodano 28 ).
Opublikowano: 2014/03/24 18:24 przez piowini #13667
piowini Avatar
"Co grozi rowerzyście, który jeździ na rowerze po alkoholu?"

Tak pytanie zostało sformułowane (postawione) przez prawnika specjalizującego się w rozwiązywaniu problemów prawnych związanych z ruchem rowerowym.

Moim zdaniem zależy to głównie od sposobu przechowywania alkoholu. Nie wiem czy będzie to alkohol w butelkach, a butelki w skrzynkach czy kartonach. Może być to również alkohol w beczkach. A jak zostanie rozlany na asfalcie lub szutrówce to nie widzę problemu.
Osobiście nigdy jeszcze nie jeździłem po alkoholu. A po różnych drogach i nie tylko to i owszem.
Język, nawet polski potrafi być precyzyjny. Moim zdaniem prawnik MUSI precyzyjnie wyrażać się podczas omawiania problemów związanych z przepisami prawa.
Opublikowano: 2014/03/24 14:50 przez j23 #13664
j23 Avatar
Uthark napisał:
Kodeks Drogowy Art. 33.
5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust.

O ile się nie mylę, to na moście obowiązuję ograniczenie do 50km/h (przestrzegane tylko przez rowerzystów, motorowerzystów i traktory ;-) ), więc odpada jazda chodnikiem w myśl pkt.2

Wystarczający jest jeden z tych warunków - a na moście wiatr zawsze p... jak w ruskim czołgu
Czyli - można
Opublikowano: 2014/03/24 12:07 przez Uthark #13656
Uthark Avatar
Dylemat, czy musimy korzystać z ddrip, komentuje prawnik:

mathmed.blox.pl/2013/01/Prawa-ruchu-drogowego-a-rower-Prawnik-radzi.html