Rowerzyści z KTK KALINKA przebywali w OSIU.

Rowerzyści z KTK KALINKA przebywali w OSIU.

        Klub KALINKA z Grudziądza zorganizował dla swoich członków wielodniową imprezę rowerową w Osiu. Miejscowość Osie ? to piękna i duża wieś w Borach Tucholskich. Ta wieś kociewska jest przez nas ? klubowiczów z Kalinki ? miejscem szczególnie ulubionym i odwiedzanym bardzo chętnie od kilku lat. Dla nas miejsce to jest bazą wypadową do dalszych zakątków regionu. Dzięki uprzejmości dyrektora miejscowej szkoły mogliśmy korzystać, jak zwykle z noclegów w szkole w Osiu.

Impreza odbywała się od 10 sierpnia do 15 sierpnia 2007. Przybyło nas bardzo dużo, bo aż 39 uczestników. Przedział wiekowy biorących udział w imprezie był bardzo szeroki, dlatego proponowane trasy były o różnym stopniu trudności ? do wyboru. Celem naszego spotkania w Osiu jest aktywny wypoczynek i poznawaniem otaczającej rzeczywistości (miejscowości, zabytki, przyrodę ?) Chodzi przede wszystkim o zwiedzenie ojczyzny Kociewiaków i Borowiaków zamieszkujących okolice Borów Tucholskich oraz o wspólne pokonywanie różnych odległości na rowerach po drogach asfaltowych i leśnych. Czasem trudno było pokonać drogi piaszczyste, a również trafiła nam się w urokliwej dolince przeprawa przez wodę (dosłownie).

 

Zwiedziliśmy most kolejowy w Leosi i kamień św. Wojciecha oraz tereny Starej Rzeki i letnisko w Tleniu. Pokonywaliśmy różne odległości, a jednego dnia przejechaliśmy na naszych rowerach 125 km .Wybraliśmy się wówczas nad Wielki Kanał Brdy zwiedzając miedzy innymi Akwedukt w Fojutowie oraz zaporę w Mylofie, gdzie rozpoczyna się ten kanał Innym razem odwiedziliśmy Cekcyn, Tucholę i Czersk. Przekraczaliśmy różnymi mostami wielokrotnie rzeki: Brdę i Wdę z ich dopływami. W zwiedzaniu pomagała wyjątkowa pogoda, która nam dopisała . Bawiliśmy się wspaniale. Z Osia wyjechaliśmy z bardzo dobrymi humorami. Oceńcie to sami oglądając załączone zdjęcia.

Przy okazji chciałbym się podzielić z moją opinią na temat odwiedzanego przez nas regionu. .Moim zdaniem w Borach Tucholskich zgubić się jest trudno. Na tym terenie odwiedzonym przez nas, jest wytyczonych bardzo wiele szlaków pieszych wokół Brdy i Wdy . Są też znakowane trzy szlaki rowerowe na terenie borów ( szlaki koloru czerwonego, czarnego i niebieskiego).Trasy rowerowe są znacznie łatwiejsze od tras pieszych. Natomiast do Osia z Grudziądza można dojechać szlakiem rowerowy koloru żółtego. Dlatego polecam turystom z rowerami o wąskich oponach jazdę wytyczonymi szlakami rowerowymi. 
 
 
{moscomment}