Jak zorganizować parking rowerowy i nie zmarnować pieniędzy?
- Szczegóły
- Utworzono: sobota, 30, czerwiec 2007 11:53
- Poprawiono: wtorek, 16, kwiecień 2019 23:08
- Opublikowano: sobota, 30, czerwiec 2007 02:00
- Matołek
- Odsłony: 8989
Jak zorganizować parking rowerowy
i nie zmarnować pieniędzy?
Bardzo smutnym widokiem, jaki często można spotkać przed budynkami biur, sklepów, marketów i innych obiektów użyteczności publicznej, są puste stojaki rowerowe i rowery tuż obok, poprzypinane do barierek, słupków, lamp oraz innych urządzeń. Właściciele i zarządcy obiektów z reguły nie zadają sobie trudu, aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje, a w większości nawet nie zauważają tego faktu.
I tak oto, pomimo często szczerych chęci, aby dogodzić rowerzystom i zyskać wizerunek firmy wspierającej ekologię i zdrowy styl życia, firma zostaje przez rowerzystów postrzegana jako nieprzyjazna dla właścicieli ekologicznych jednośladów.
Dlaczego tak się dzieje?
Niestety wciąż w produkcji i sprzedaży są prymitywne stojaki rowerowe, które opierają swoją zasadę działania na wkleszczaniu koła pomiędzy dwa wygięte pręty. Wynalazek ten pochodzi z dość zamierzchłych już czasów, kiedy istniało zaledwie kilka typów rowerów, które nie posiadały hamulców tarczowych, przerzutek różnej konstrukcji, drogich amortyzatorów, opon grubości motocykla i przede wszystkim kół oraz innych części mocowanych na szybkozłącza.
Zarządcy obiektów w dużej mierze sami nie korzystają z parkingów rowerowych i nigdy tego nie robili. Nieświadomi, chcąc dobrze, kupują i montują wynalazki, które świadomi rowerzyści nazywają "łamikółkami" lub "wyrwikółkami" i omijają z daleka.
Dlaczego wyrwikółka są złe?
Te prymitywne stojaki powodują niszczenie części rowerów - wyginają koła i zdrapują z nich lakier, obijają przednie i tylne widelce oraz piasty, zginają hamulce tarczowe oraz przerzutki. Co bardzo ważne, wyrwikółka umożliwiają dobre zabezpieczenie przed kradzieżą jedynie jednego koła. Coraz bardziej popularne są kradzieże, polegające na odpięciu koła i zabraniu całej reszty roweru - stąd nazwa "wyrwikółko". Korzystają z nich nieświadomi właściciele rowerów, lub rowerów już na tyle zniszczonych, że im ich nie szkoda.
Jaki stojak jest dobry?
Prawidłowy stojak rowerowy powinien umożliwić oparcie roweru oraz przypięcie do niego ramy i jednego koła pojedynczym zapięciem U-lock (kłódką szeklową) lub niedługim łańcuchem, niezależnie od typu roweru.
Stojak musi być też solidnie i trwale przymocowany do podłoża.
Warunki takie spełnia np. stojak w kształcie odwróconej litery "U". Umożliwia oparcie i przypięcie co najmniej 2 rowerów dowolnego typu - składaków, rowerów miejskich z koszykami, górskich, szosówek, fatbike i wielu innych - niezależnie od rozmiaru ramy, szerokości opony czy kształtu kierownicy. Standardowe wymiary to długość ok. 1 m, wysokość 70-90 cm, średnica rury 5-9 cm.
Jeśli potrzeba postawić więcej stojaków, zalecana jest odległość pomiędzy sąsiednimi stojakami rzędu 0,8 - 1,2 m.
Warto też wspomnieć, że są wersje stojaków do przykręcenia do podłoża na kotwy (w większości przypadków wystarczające) i do wbetonowania (droższe w montażu, ale solidniejsze).
Gdzie postawić taki parking?
Parking powinien stanąć w miejscu dobrze widocznym i oświetlonym, uczęszczanym przez ludzi, najlepiej tuż przy wejściu. Dobrze, jeśli miejsce to dodatkowo jest w zasięgu kamery monitoringu. Często popełnianym błędem jest stawianie parkingu w niewidocznych miejscach, z tyłu lub za rogiem budynku, na terenie oddzielonym bujną zielenią lub poza posesją (za płotem).
Czy można jeszcze coś zrobić, aby zyskać sympatię rowerzystów i dobry wizerunek?
Warto też pomyśleć o postawieniu przy parkingu samoobsługowej stacji naprawy rowerów, która wcale nie należy do rzeczy bardzo drogich. Jeśli firma dysponuje większymi środkami na tego rodzaju cele, można pomyśleć o zadaszeniu nad parkingiem.
Czy mamy w Grudziądzu dobre przykłady, które można podejrzeć?
Oczywiście! Poniżej kilka przykładów godnych naśladowania:
Galeria Grudziądzka przy ul. Konarskiego,
Unia Park przy ul. Włodka,
Lidl przy ul. Kraszewskiego i przy Rondzie Sosabowskiego,
Szkoła Podstawowa nr 8 w Grudziądzu - ul. mikołaja z Ryńska 6,
Starostwo Powiatowe - ul. Małomłyńska.
Lidl przy ul. Kraszewskiego i przy Rondzie Sosabowskiego,
Szkoła Podstawowa nr 8 w Grudziądzu - ul. mikołaja z Ryńska 6,
Starostwo Powiatowe - ul. Małomłyńska.
Gdzie kupić dobry stojak?
Nie jesteśmy producentem ani sprzedawcą stojaków. Nie jesteśmy też w żaden sposób powiązani z żadną firmą. Jesteśmy tylko rowerowymi pasjonatami, których marzeniem jest przyjazny rowerzystom Grudziądz.
Jest wiele firm zajmujących się produkcją, sprzedażą i montażem takich urządzeń.
Aby jednak pomóc zarządcom w organizowaniu przyjaznych parkingów, w komentarzach do tego artykułu zamieszczę kilka przykładowych miejsc, gdzie można kupić prawidłowe stojaki. Nie mogę jednak zagwarantować ich jakości materiałowej czy wykonania.
W razie pytań prosimy o wpisy w komentarzach lub kontakt ze Stowarzyszeniem Rowerowy Grudziądz i/lub Pełnomocnikiem Prezydenta Grudziądza - oficerem rowerowym.
z rowerowym pozdrowieniem
Pełnomocnik Prezydenta Grudziądza – oficer rowerowy
Pełnomocnik Prezydenta Grudziądza – oficer rowerowy