Jezioro Kitnowskie

Jezioro Kitnowskie
 
 
        Jezioro Kitnowskie położone jest w południowej części Gminy Gruta (graniczy z Gminą Radzyń Chełmiński), na południe od Mełna. Położone jest na wysokości 89,8 m n.p.m i posiada powierzchnię 17,1 ha. Długość jeziora wynosi 750 m a jego szerokość 350 m. Jego średnia głębokość to 3,1 m a głębokość maksymalna - 5,5 m. Jest to jezioro odpływowe, należące do zlewni Osy. Do południowego brzegu jeziora przylega zespół dworsko-pałacowy w Kitnowie. W bardzo bliskiej okolicy Jeziora Kitnowskiego znajdują się Jezioro Szumiłowo i Jezioro Bobrowo, ale o nich w innym artykule...
 
 
Długość trasy:
ok. 45 km licząc tam i z powrotem
 
Nawierzchnia:
Głównie asfaltowa (miejscami dziurawa np. w okolicy miejscowości Piaski), częściowo polna, przeważnie dobrze utwardzona (tu i tam należy spodziewać się niewielkich piaszczystych odcinków)
 
Główne atuty:
- niewielki ruch samochodowy
- malownicze krajobrazy (pola, lasy, jeziora)
- urozmaicona rzeźba terenu (głównie wysoczyzna morenowa, rynny subglacjalne i ciągi pagórków morenowych)
- spora ilość jezior w okolicy
 
Kąpielisko:
Niewielka ilość terenu pokryta trawą, znajdująca się w zagłębieniu terenowym od południowej strony jeziora. Teren jest częściowo osłonięty sporymi zadrzewieniami, co daje możliwość wyboru zarówno miejsc nasłonecznionych, jak i spędzenia czasu w przyjemnym cieniu, w towarzystwie kojącego szumu liści.
Dno wejścia do kąpieliska jest piaszczysto-ziemne z niewielką ilością szczątków roślinnych. Brak warstwy mułu i owijających się wokół nóg wodorostów sprawia, że do wody wchodzi się bez większych oporów. Również dość znaczna głębokość jeziora sprawia, że żadne wodorosty ("mumle") nie będą ocierały się o nasze ciało podczas pływania.
Dla osób, które szukają wytchnienia od zatłoczonych miejskich plaż, jest to idealne rozwiązanie.
 
Przebieg trasy:
 
Przebieg trasy zaznaczono na mapce, którą znajdziecie poniżej:
 
 
 
 
Jest kilka punktów, w których można się pogubić, dlatego podam skrócony przebieg trasy:
 
0 km - Wyruszamy z Grudziądza i na wysokości ronda przy ulicy Warszawskiej skręcamy w prawo w ulicę Miłoleśną
 
0 km - 10 km - Do Dębieńca trzymamy się drogi głównej prowadzącej przez Linarczyk, Piaski Turznice. Na tym odcinku warto zwrócić uwagę kilka obiektów, które bardziej szczegółowo opisał miho w cyklu "Rowerem po okolicach Grudziądza - część 4"
 
10 km - W Dębieńcu skręcamy w lewo, kierując się na Radzyń Chełmiński
 
12 km - W Zielnowie skręcamy w lewo kierując się zgodnie z drogowskazem na Kneblowo (w Zielnowie znajduje się sklep, do którego aby dojechać, trzeba przejechcć wspomniany skręt i naddać ok 1 km)
 
15 km - Do Kneblowa doprowadzi nas dość dziurawa droga z białego tłucznia, ale spokojnie - dziury można ładnie omijać. W Kneblowie należy skręcić w lewo dokładnie naprzeciw wjazdu na kąpielisko znajdującego się po prawej stronie jeziora (droga pod stromą górkę)
 
16 km - Skręt w prawo
 
16,5 km - Ponownie skręcamy w prawo
 
17,5 km - Przecinamy w poprzek drogę Grudziądz - Radzyń Chełmiński, przejeżdżając na wprost przez skrzyżowanie
 
19,5 km - Manewr identyczny z poprzednim przez drogę Gruta - Radzyń
 
20,5 km - Na pierwszym rozwidleniu w lewo
 
22 km - Kiedy dotarliśmy już do miejscowości Kitnowo, po prawej stronie drogi zauważymy sklep spożywczo-przemysłowy, i tu, po przeciwnej stronie jezdni znajduje się wjazd nad jezioro. Uwaga! Wjazd może sprawiać wrażenie, że wjeżdżamy na teren prywatny, ale tak nie jest (to pewnie wynik tego, że kiedyś tak właśnie było). Zjeżdżamy w dół mijając po lewej zabytkowy dwór, dwa spore modrzewie i ot - nasze jeziorkoSmiley.
 
22 km - Powrót będzie kontynuacją naszej trasy, więc po wyjściu na asfalt, kierujmy się w lewo, na Boguszewo
 
24 km - Na wysokości Boguszewa skręcamy w lewo na Mełno
 
27,5 - W Mełnie przejeżdżamy na wprost przez skrzyżowanie z drogą Gruta - Radzyń, kierując się na Okonin
 
31,5 - W Okoninie skręcamy w prawo na Grudziądz, by po ok. 100 m odbić w lewo, mijając po prawej stronie kościół, za którym znajduje się rozwidlenie - jedziemy tam w prawo
 
37 km - Dojeżdżamy, a raczej dopędzamy rozpędzeni grawitacją do skrzyżowania, skręcając w prawo w kierunku Maruszy i Grudziądza
 
38 km - 45 km - Nie wbijamy się na główną i ruchliwą szosę prowadzącą do Grudziądza, lecz skręcamy w lewo w kierunku mostku przez Rów Marusza i zanim do niego dotrzemy (kilkadziesiąt metrów), kręcimy prawo w polną drogę, która, jeśli będziemy się jej trzymać, doprowadzi nas do szpitala w Węgrowie, przed którym czeka nas jeszcze przejazd piękną alejką akacjową. W jednym z punktów może najść Was pytanie - prawo, czy lewo? Jeśli widzicie w tym miejscu po swojej prawej stronie dom z niebieskim dachem, który nijak moim zdaniem komponuje się w otoczenie, to znaczy, że odpowiedź brzmi - w prawo. Dalej już chyba każdy się znajdzie...
 
45 km - Witamy ponownie w Grudziądzu
 
Warto Zobaczyć:
Założenie dworsko-parkowe w Kitnowie usytuowano na wzniesieniu, na południowym  brzegu jeziora  Kitnowskiego.  Pierwotny dwór,  murowany, wzmiankowany w dokumentach w roku 1777 nie zachował się do obecnych czasów. Otoczenie dawnego dworu stanowi park dworski o powierzchni ok. 3,5 ha. Wzmianka z roku 1777 podaje, że istniał już wówczas park (Lustgarten) posiadający 2 morgi powierzchni. Przekaz z roku 1861 informuje, że park ograniczony jest od północy wodami jeziora Kitnowskiego, od zachodu i wschodu, polami uprawnymi, a od południa, drogą wiodącą z Boguszewa do Zakrzewa. Pierwotny park, nie pielęgnowany, systematycznie niszczony zatracił swój pierwotny układ przestrzenny. Na uwagę zasługuje altana lipowa znajdująca się na północny-zachód od ogrodowej elewacji dworu i grupa okazałych modrzewi. Zachowały się nieliczne fragmenty dawnego ogrodzenia. W parku, na północny-wschód od dworu fragmenty dawnego cmentarza rodowego Muellerów.
 

Drodzy czytelnicy!

        Trasa, którą opisałem nie jest obowiązkowa, więc zanim postanowicie nią przejechać, zastanówcie się, czy aby na pewno dacie radę. Jeśli nie macie pewności, weźcie ze sobą namiot i śpiwór bo noce bywają zimne...Smiley