Bez samochodu, rowerem

Bez samochodu, rowerem
 
W najbliższy poniedziałek 22 września przypada Dzień Bez Samochodu oraz rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji Urząd Marszałkowski w Toruniu rozpoczyna kampanię na rzecz rowerzystów. Dołącza się do niej Grudziądz.
 -  Pragniemy skupić się na działaniach poprawiających sytuację rowerzystów, wspierając inicjatywy i wychodząc z własnymi pomysłami ? piszą organizatorzy akcji na swojej stronie internetowej www.rowerowe.kujawsko-pomorskie.pl
Pierwszą akcją miłośników dwóch kółek Urzędu Marszałkowskiego jest Rowerowe Poselstwo ? rajd po miastach Kujaw i Pomorza, podczas którego władzom samorządowym wręczony zostanie list Marszałka Województwa, dotyczący działań poprawiających  sytuację rowerzystów, rozwoju  i poprawy infrastruktury oraz wspierania społecznych inicjatyw.
- Rowerowe poselstwo to również promocja roweru jako ekologicznego środka transportu, zdrowego stylu życia i turystyki kwalifikowanej ? mówi Daniel Czyżewski, współorganizator akcji.
Rowerowe Poselstwo zawita także do nas. Pięcioosobowego zespołu wysłanników Marszałka Województwa Kujawsko ? Pomorskiego spodziewać się można w Grudziądzu we wtorek 23 września około godz. 10.30, przy wjeździe na ścieżkę rowerową w Mniszku (rajd wyruszy ok. godz. 9.00 ze Świecia).
Rowerzyści marszałkowscy zapraszają i zachęcają wszystkich miłośników jazdy na rowerze z naszego miasta do dołączenia do nich i wspólnego przejazdu przez Grudziądz. Trasa poprowadzi ścieżką rowerową z Mniszka pod Urząd Miejski, a stamtąd w stronę Ronda Skalskiego na Lotnisku, skąd Rowerowe Poselstwo pojedzie do Wąbrzeźna.
Na wciąż rozwijającej się sieci ścieżek rowerowych wyraźnie widać, że rower jest coraz bardziej popularnym środkiem transportu w Grudziądzu. Natomiast istniejące kluby i stowarzyszenia rowerowe, takie jak klub ?Kalinka? czy rowerzyści skupieni wokół strony www.rowerki.oz.pl oraz frekwencja na Miejskich Rajdach Rowerowych MORiW świadczą o tym, że turystyka rowerowa jest wśród grudziądzan niezwykle popularna.  Organizatorzy akcji liczą więc, że przez Grudziądz przejadą w dużej grupie rowerzystów. Zapowiadają też prezent ? przywiozą 2 oryginalne stojaki na rowery, które zamontowane zostaną w centrum miasta.