Pretekst 2 - Pałac w Rulewie z atrakcjami


Pretekst 2 - Pałac w Rulewie z parkiem
linowym, który strasznie mnie kusi :-)
 
 
Rulewo - wieś kociewska w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Warlubie, przy trasie drogi wojewódzkiej nr 391 i na obszarze Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.
 
 
W latach 1975 -1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.
 
 
W Rulewie znajduje się pałac klasycystyczny z 1865 r. wzniesiony przez Rudolfa Gustava Theodora Maerckera na fundamentach dworu Pawłowskich. Pałac jest budowlą dwukondygnacyjną, murowaną z cegły i otynkowaną. Pośrodku elewacji frontowej występuje ryzalit, zwieńczony trójkątnym szczytem, gdzie w tympanonie znajduje się kartusz herbowy rodziny Maerckerów. Ryzalit poprzedzony jest portykiem kolumnowym, który podtrzymuje taras pierwszego piętra. W latach 1924-26 dokonano gruntownego remontu oraz dobudowano do wschodniego skrzydła piętrową przybudówkę. Ostatnim dziedzicem (do stycznia 1945 r.) Rulewa był Rudolf Julius Emil von Maercker. W 1994 r. AWRSP sprzedała przejęty od PGR-ów pałac prywatnej osobie. Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym z nutą romantyzmu założonym przez rodzinę Pawłowskich. W parku występują trzy stawki połączone kanałami z mostkiem, grota kamienna i wzgórze widokowe oraz liczne okazy starodrzewu. Najciekawsze to platan argentyński, buk czerwony oraz choina kanadyjska ale rosną tu również dęby, lipy, jesiony, wiązy, klony i kasztanowce.
 
Mapę każdy ma, więc proponuję nieobowiązkowo: GRUDZIĄDZ - DRAGACZ - DOLNA GRUPA - GRUPA - PIŁA - BUŚNIA - RULEWO - BZOWO - KRUSZE - WIELKI LUBIEŃ - MICHALE - i dalej do domku lub na miasto :-)
 
Pozdrowerki :-)
Wasz matołek