Marki Rowerów
- Szczegóły
- Utworzono: sobota, 09, czerwiec 2007 12:48
- Poprawiono: czwartek, 02, maj 2013 09:52
- Opublikowano: sobota, 09, czerwiec 2007 02:00
- Matołek
- Odsłony: 19432
W Grudziądzu po Rower...
Ten problem zna chyba każdy: Jak kupić dobry rower tak, by drastycznie nie uszczuplić portfela? To pytanie nurtuje chyba każdego miłośnika rowerowania, chcącego bez finansowej ruiny, poczuć pod sobą nowy, ładny i sprawny rowerek, który poniesie go w krainę przygód bez zbędnych zgrzytów, usmarowanych dłoni i wzywania pomocy.
W tym temacie nie ma prostych odpowiedzi. Sami musimy wiedzieć, czego od roweru oczekiwać i ile na niego chcemy przeznaczyć kasiorki. Do tego za ceną nie zawsze idzie jakość, a rower "tańszy" niekoniecznie oznacza mniejsze wydatki. Można też rower złożyć sobie z części, lecz takie zabiegi stosują zwykle bardziej zaawansowani rowerzyści o dokładnie sprecyzowanych wymaganiach. Większość z nas woli kupić rower gotowy do jazdy, sprawny i wyregulowany, najlepiej na miejscu, by uniknąć problemów z serwisem....
...Idziemy więc na zakupy do grudziądzkich sklepów. O tym, czego się tam spodziewać, napisał nam Iceman:
Ragazzi, Best, Kenboo i inne wynalazki
Rowery te można kupić w wielu Grudziądzkich marketach i nie tylko. Ich ceny kształtują się od 150zł do ok. 1500zł. Są dobrym rozwiązaniem dla osób podróżujących na małych dystansach i przejeżdżających niewiele kilometrów w ciągu roku. Ich wykonanie delikatnie mówiąc pozostawia wiele do życzenia. Często już po kilkuset kilometrach przerzutki działają niezbyt precyzyjnie, a ramy (chociaż są ciężkie) i korby przy ostrzejszej jeździe mają tendencje do łamania i krzywienia, nieobce również są inne usterki jak chociażby połamane ośki. Ich montaż odbywa się na miejscu przez często niewyszkolonych pracowników, dlatego warto zwrócić uwagę na geometrię, kompletność oraz na siłę dokręcenia śrub już na miejscu. Rowery te posiadają często liczne gadżety w postaci amortyzatorów (w ogóle nie spełniających swojej roli), czy też hamulców tarczowych (często ocierających już od nowości lub niewiele przewyższających skutecznością klasyczne hamulce typu V).
Folta www.klaudex.pl
Rowery produkowane w Malborku z ramami zarówna stalowymi jak i aluminiowymi. Ich ceny kształtują się od kilkuset złotych do ok. 1500zł. Są to przede wszystkim rowery skierowane do mniej wymagających użytkowników. Oferowane są w Trando (al. 23 Stycznia 52), Royal Sluis (Chełmińska 2) a także w niektórych marketach oraz Media Expert. Z tym, że warto polecić zdecydowanie zakup w Trando lub Royal Sluis ponieważ rowery oferowane w tych sklepach oparte są na zdecydowanie lepszym osprzęcie a także są zdecydowanie lepiej złożone i wyregulowane. Na pewno jest to rozwiązanie lepsze niż typowe rowery z supermarketu.
Kross WWW.kross.pl
Rowery produkowane w Polsce z ramami zarówna stalowymi jak i aluminiowymi. W swojej ofercie posiadają zarówno rowery dla mało wymagających lubiących niedzielne przejażdżki jak i rowery skierowane do osób, którym nie wystarczy jazda po utwardzonych drogach, co ciekawe mają także rowery o zacięciu sportowym (ciekawą pozycją jest Level A6). Kross to nie tylko rowery górskie, ale także typowo szosowe, trekkingowi, klasyczne i miejskie. Ich ceny kształtują się od kilkuset złotych do ok. 2900. Oferowane są w Trando (al. 23 Stycznia 52), Stela Mar (Kosynierów Gdyńskich 5, Wybickiego 19 DH ?Orzeł?), a także Media Expert (Tak jak w przypadku rowerów Folty lepszym rozwiązaniem, choć nieco droższym jest zakup w innych sklepach niż ME). Niestety tańsze modele są dość ciężkie, a przy niskiej cenie zainteresowanie amortyzatorami nie ma większego sensu gdyż i tak słabo tłumią nierówności. Na szczególną uwagę z rowerów górskich zasługuje seria Level lub też wyższe modele Hexagona. Stosunek ceny do osprzętu wydaje się dość atrakcyjny.
UniBike WWW.unibike.pl
Kolejna polska marka z tym, że chyba najbardziej prestiżowa i o najlepszej pozycji na rynku. Jest to jeden z największych dostawców sprzętu rowerowego w Polsce. Oferuje nam rowery prawie wszelkiego gatunku poza typowo szosowymi, a ich ceny mieszczą się w przedziale 350-2600zł. Rowery tej marki możemy zakupić w Ebarze przy ul. Legionów 11. Marka zdobyła sobie spore uznanie dzięki dobremu dobraniu osprzętu za niewygórowaną cenę. Ramy Unibike?a są dość wytrzymałe, dzięki czemu powinniśmy cieszyć się nimi długie lata. Rowery są precyzyjnie spasowane dzięki czemu unikniemy częstych wizyt w serwisie.
Kelly?s WWW.kellys-bicycles.com
Jest to firma z korzeniami w Stanach Zjednoczonych, aczkolwiek rowery produkowane na europejski rynek składane są poprzez słowacką spółkę MAMA. Kelly's bazuje na ponad 15 letnim doświadczeniu ludzi, którzy zajmują się produkcją i sprzedażą rowerów od roku 1991.
Rowery tej marki można zakupić w Royal Sluis ul. Chełmińska 2. Ceny kształtują się od 800zł za podstawowe modele aż po 14500zł za topowy model Sabotaże DSC wyposażony w sprzęt z najwyższej półki. Kellys oferuje nam najbardziej atrakcyjny stosunek wartości osprzętu do ceny za rower. Dodatkowo co ma znaczenie dla wielu osób malowanie ram jest bardzo atrakcyjne i efektowne. Sporo rowerzystów ma jakiś nieuzasadniony uraz psychiczny do ram tej marki (być może dlatego że są rzadko modyfikowane) ale poza tym krążą pozytywne opinie co do geometrii ramy i sztywności. Największym mankamentem może być słaby lakier, który w niektórych modelach (zwłaszcza w tych z matowym lakierem) zadziwiająco szybko się wycierał lub odpryskiwał. Niemniej marka ta jest godna polecenia dla osób podróżujących na większych dystansach jak i wymagających od roweru nieco więcej niż przemieszczenie z pkt. A do pkt . B.
Autor WWW.velo.pl WWW.author.cz
Rower produkcji czeskiej dostępne w Ebarze ul.Legionów 11 są niezwykle popularne na ulicach Grudziądza. Ceny mieszczą się w przedziale 400-15000zł za topowy rower szosowy. Marka ta oferuje nam rowery wszelakich zastosowań: dziecięce poprzez MTB aż po profesjonalne szosówki. Ciekawostką jest grupa MTB ASL (Autor Sport Lady) są to rowery stworzone z myślą o rowerzystkach które nie chcą mieć typowych ?damek?, rama w tej klasie jest nieco obniżona co ułatwia się poruszanie kobietom a przy tym nie odbiega wyglądem od pozostałych rowerów MTB. Authory mają dość dobry stosunek jakości osprzętu do ceny, oraz posiadają stonowane malowanie, które może spodobać się osobom nie lubiącym rzucać się w oczy. Niestety niektóre ramy taj marki mają zadziwiającą tendencję do pękania w najmniej pożądanych dla nas chwilach. Mimo tej wady warto zaryzykować kupując Autora oczywiście zwłaszcza gdy nie mamy zamiaru go katować lub jeżeli nie ważymy zbyt wiele.
Merida WWW.rowerymerida.com.pl www.merida.com
Marka produkująca rowery w Niemczech o niezwykle mocnej pozycji na rynku polskim. Zdobyła uznanie dzięki swym niezwykle mocnym ramom formowanym mechanicznie co nadaje im dużą sztywność. Zakupu można dokonać w sklepie Trando ul. 23 Stycznia 53, niestety tylko na zamówienie gdyż żaden rower tej marki nie znajduje się na miejscu, co uniemożliwi nam przymiarkę. Firma oferuje nam wszystkie typy rowerów w przedziale 400zł-15000zł. Tak jak i w przypadku Autora pomyślano tu o paniach tworząc specjalną grupę rowerów MTB Lady. Rowery te znajdują ogromne uznanie zarówno u zwykłych użytkowników jak i u osób startujących w maratonach oraz wyścigach szosowych. Ich ramy mają dobrą geometrię i sztywność, a ich malowanie również może się spodobać. Niestety rowery te posiadają słabszy stosunek osprzętu do ceny niż Autor czy Kelly?s. Rowery są na pewno godne polecenia dla osób lubiących pojeździć w terenie a także poskakać po krawężnikach.
Giant www.giant-bicycle.com
Tak jak i w przypadku Meridy, Giant to firma o ugruntowanej pozycji na polskim rynku. Jest to jeden z niewielu producentów, który nie stoi w miejscu, ale co roku wprowadza nowinki techniczne. Rowery tej marki możemy kupić w Ebarze ul.Legionów 11. Ramy tej marki są wytrzymałe, a dodatkowo w wyższych modelach zastosowano amortyzowany tył typu Maestro, dzięki któremu doskonale wybierane są nawet najmniejsze nierówności a także ogranicza wpływ hamowania i pedałowania na amortyzację. Składane są bardzo starannie a osprzęt nie pozostaje z tyłu co ma negatywny wpływ na cenę. Malowanie ram potrafi zwrócić uwagę lecz nie szokuje swoją stylistyką. Niestety Giant pod względem stosunku klasy osprzętu do ceny wypada jaszcze gorzej niż Merida. Kolejnym mankamentem mogą być trudności w egzekwowaniu gwarancji od Gianta, gdyż te są po prostu bardzo często rozpatrzone na niekorzyść właściciela. Rowery są godne polecenia choćby ze względu na swoją niezawodność oraz sportową sylwetkę ułatwiającą poruszanie się z dużą prędkością oraz w terenie.
Inne marki
Po za wymienionymi rowerami można spotkać wiele innych marek, które nadają się mniej lub bardziej do większych przebiegów lub ostrzejszej jazdy. Godne polecenia są na pewno marki takie jak Kona, KTM, Gary Fischer, Corratec, Cube, Ghost, Bianchi i wiele innych. Marki te są niestety prestiżowe a co za tym idzie są również drogie. Wiele z takich rowerów można kupić bądź zamówić w sklepie HANDAR BIKE na ul. Legionów 38 (w podwórzu). Takie rowery są jednak kupowane przez osoby znające się sprzęcie i zdecydowane na konkretny model więc nie powinno to stanowić problemu.
A co Wy o tym myślicie? Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami i piszcie komentarze.