Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

Odpowiedz w temacie: Wypadek w Mątawach a oświetlenie roweru

Nazwa
Tytuł
Boardcode
B) ;) :) :P :laugh: :ohmy: :sick: :angry: :blink: :( :unsure: :kiss: :woohoo: :lol: :silly: :pinch: :side: :whistle: :evil: :S :blush: :cheer: :huh: :dry: :ok: :serce: :unlike: xD
Wiadomość
Powiększ /  Pomniejsz
Załączniki

Kod antyspamowy: Wpisz słownie liczbę 12 *

Historia tematu:: Wypadek w Mątawach a oświetlenie roweru

Maks. pokazywanych 15 ostatnich postów - (zaczynając od ostatniego)
2023/01/14 14:50 #33914

piowini

piowini Avatar

Dawno nie pisałem.
Chciałem pozdrowić rowerzystę, który ubrany na (chyba) pomarańczowo w dniu 10.stycznia, czyli w ostatni wtorek, przed godziną 17:00 mijał się ze mną jadąc DDR na Hallera. On jechał w stronę miasta, ja Lotniska. Było to pomiędzy przystankiem autobusowym a ul. Smolińskiego. Jechał chyba szosówką, szybko - pewnie tak ok.25km/h, lewą stroną, bez żadnego oświetlenia i odblasku, z pochyloną głową, zapewne wpatrując się w swoje przednie koło. Zauważyłem go w ostatniej chwili, wrzasnąłem. Podniósł głowę trochę zawahał się w którą stronę skręcić. UFF! Udało się, zabrakło jakieś 1,5 metra i
minęliśmy się a nie zderzyliśmy.

Nawet nie wiem jak to skomentować.
2019/01/16 17:56 #31539

iceman150

iceman150 Avatar

No ja codziennie mijam nieoświetlonych lub słabo oświetlonych rowerzystów poruszających się DK55. Nic przyjemnego dla kierowcy kiedy pojawia się człowiek widmo.
2019/01/15 18:44 #31537

Uthark

Uthark Avatar

@ piowini

Skoro ja to wiem, to prokurator z pewnością też. :-)

@ iceman

Ogólnie rzecz biorąc rowerzysta stwarza mniejsze zagrożenie na drodze, ale szczególnie może stwarzać nie mniejsze zagrożenie niż kierowca.


@ wszyscy

Wrzuciłem ten wpis po to, żeby podkreślić, jak ważne jest oświetlenie. Bo sprawa jest poważna - jedna osoba zginęła, inna jest w stanie ciężkim w szpitalu. Zbyt wielu rowerzystów lekceważy przepisy, zbyt wielu rodziców nie dba o bezpieczeństwo dzieci.
2019/01/15 16:19 #31534

piowini

piowini Avatar

Cytuję:
"Z tego, co wiem, kierująca autem próbowała uniknąć potrącenia dwóch chłopców, którzy jechali na nieoświetlonych rowerach (kamizelka została podobno doniesiona przez matkę chłopców już po wypadku), i straciła panowanie nad samochodem."
w związku z tym co napisane jak wyżej powinieneś zgłosić się do prowadzącego sprawę prokuratora i poinformować go o tym "co wiesz". Mam nadzieję, że zrobisz to jak najszybciej.
Sprawa jest niezwykle poważna. Zginął człowiek.
2019/01/15 07:14 #31532

krzys80

krzys80 Avatar

Zagrożenie w równym stopniu może stworzyć każdy nieodpowiedzialny uczestnik ruchu drogowego, pieszy również.
2019/01/14 21:41 #31529

iceman150

iceman150 Avatar

I to jest doskonały argument co to twierdzi, że rowerzysta stwarza mniejsze zagrożenie na drodze niż auto.
2019/01/14 18:13 #31528

Uthark

Uthark Avatar

W grudniu 2018r. w Mątawach doszło do śmiertelnego wypadku drogowego:

pomorska.pl/prowadzila-corka-zginela-matka-policja-wyjasnia-przyczyny-tragicznego-wypadku-pod-swieciem-zdjecia/ga/13741472/zd/32755482#wiadomosci

Z tego, co wiem, kierująca autem próbowała uniknąć potrącenia dwóch chłopców, którzy jechali na nieoświetlonych rowerach (kamizelka została podobno doniesiona przez matkę chłopców już po wypadku), i straciła panowanie nad samochodem. Zginęła jej matka, ona sama jest w śpiączce.

To pokazuje, jak ważne dla bezpieczeństwa jest oświetlenie. Jeżdżę cały rok, często wieczorami i brak oświetlenia rowerów jest nagminny. Nierzadko całe rodziny jeżdżą bez prawidłowego oświetlenia rowerów.

Nie rozumiem tego. Jak można wyjechać z domu na niesprawnym rowerze? Często dzieci nie mają oświetlonych rowerów (jak w tym wypadku) - czy rodzicom nie zależy na bezpieczeństwie dzieci? Jak widać, oświetlenie roweru ma także spory wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Wszelkie akcje uświadamiające nie dają skutku, chyba tylko surowe kary mogą coś dać, ale policja na drogach to rzadki widok.
Czas generowania strony: 0.125 s.