Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/09 13:42 #27815

  • Uthark
  • Uthark Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Bywalec
  • Posty: 274
  • Otrzymane podziękowania: 145
  • Oklaski: 1
Chodzi o Niemcy :-)

Kolega podczas pobytu w Niemczech po wyjściu w ogródka piwnego wsiadał na rower i został zatrzymany przez policjanta, który zapytał, ile kolega wypił piw. Kolega powiedział, że dwa. Policjant życzył mu ... bezpiecznej jazdy.

Oczywiście, jeśli rowerzysta pod wpływem spowoduje wypadek, to ma problemy, o ile przeżyje.

PS. Mój wpis nie oznacza przyzwolenia na jazdę rowerem, gdy rowerzysta jest po prostu pijany.
Za tę wiadomość podziękował(a): j23, piowini

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/09 12:33 #27813

  • piowini
  • piowini Avatar
  • Wylogowany
  • Rowerowy Zapaleniec
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 697
  • Oklaski: 8
W kraju sąsiednim jest dopuszczona jazda rowerem do zawartości 1,6 promila alkoholu we krwi.
Może mały konkurs: o który z sąsiednich krajów chodzi?
No i nie słyszałem tam o żadnej karcie rowerowej.
Rzeczywiście ktoś chce jak najbardziej utrudnić jazdę na rowerze, zniechęcić do poruszania się rowerem. Przy okazji na tym zarobić.
Wróciła w tv sonda, podobno teleranek, wraca karta rowerowa. Z niecierpliwością oczekuję na kartkę na cukier.
jazda rowerem ma być przyjemnością a nie walką
Za tę wiadomość podziękował(a): Uthark, Krzyś

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/08 19:55 #27808

  • Uthark
  • Uthark Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Bywalec
  • Posty: 274
  • Otrzymane podziękowania: 145
  • Oklaski: 1
Nikt w UE nie nakłada na rowerzystów konieczności posiadania jakiegoś "prawa jazdy", gdyż w cywilizowanym świecie uważa się, że rowerzysta nie stwarza jakiegoś szczególnego zagrożenia na drodze, a w razie wypadku prawie zawsze ucierpi tylko on.

Wiele krajów toleruje nawet jazdę rowerem po piwie czy dwóch, we Francji możliwy jest przejazd rowerem przez skrzyżowanie na czerwonym pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa tym, którzy mają zielone i jakoś nie ma hekatomby.

Uważam, że chodzi przede wszystkim o zmniejszenie ilości rowerzystów na ulicach. Komuś wyraźnie przeszkadzamy.
Za tę wiadomość podziękował(a): piowini, Krzyś

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/08 19:43 #27807

  • Matołek
  • Matołek Avatar
  • Wylogowany
  • Arcyklista
  • rowerzysta - turysta ((o:
  • Posty: 4975
  • Otrzymane podziękowania: 3794
  • Oklaski: 56
Matołek napisał:
Według mnie mało prawdopodobne :)

Wracając do meritum wątku, napisałem, że to mało prawdopodobne, bo nie umiem przypomnieć sobie żadnego kraju Unii Europejskiej, który nakładałby na osoby dorosłe obowiązek wyrabiania uprawnień na kierowanie rowerem. Stalibyśmy się unijnym dziwolągiem i pośmiewiskiem. Uważam, że to temat pod publikę.
Były już różne dziwaczne projekty, które nie weszły w życie i mam wielką nadzieję, że ten również zostanie zakopany w stosie bezużytecznych papierów :woohoo:
Mój rower napędza piękna przyroda :silly:
Za tę wiadomość podziękował(a): piowini, MARCINHD

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/08 19:27 #27806

  • Uthark
  • Uthark Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Bywalec
  • Posty: 274
  • Otrzymane podziękowania: 145
  • Oklaski: 1
@ kierowca suwa

Wróć tu kiedyś. Zarejestrowani mogą wystawić komuś plus ujemny ;-)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzyś

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/08 19:24 #27805

  • Matołek
  • Matołek Avatar
  • Wylogowany
  • Arcyklista
  • rowerzysta - turysta ((o:
  • Posty: 4975
  • Otrzymane podziękowania: 3794
  • Oklaski: 56
kierująca suwem napisał:
Dla doraźnej krótkiej dyskusji - wymiany poglądów nie widzę potrzeby oddawania za darmo swoich danych osobowych administratorowi tego portalu. Tym bardziej, że nie mam pewności, że będą należycie chronione.

Jak kiedyś spotkasz panią ( w średnim wieku ) na kolarzówce z biało-czerwoną sztycą i dasz rade utrzymać jej koło, to kto wie może ci przedstawię ci się z imienia i nazwiska, i sobie porozmawiamy o rowerowaniu , no chyba, że "strzelisz" po paru metrach.

Teraz już spadam z tego forum, bo obcy nie są tu mile widziani. Przepraszam, że ośmieliłam się wymienić opinią z kilkoma użytkownikami jako tzw anonim, nie bierzcie mi tego za złe.

PS
Świadomie spolszczyłam suva, jako wynik wstrętu dla obcojęzycznych zapożyczeń, które zaśmiecają język polski i wrodzonej przekory.

Jak widzisz, na tym forum nie wymaga się rejestracji do czytania i wypowiadania się, więc nie wiem w czym problem :) Szanujemy chęć bycia anonimowym i choć może to niektórym użytkownikom przeszkadzać, na chwilę obecną tak zostanie i koniec. Poza tym przy rejestracji nie weryfikuje się prawdziwości podanych danych poza e-mailem, który jest niezbędny do korzystania z niektórych funkcjonalności GSR-u. Co za różnica więc będzie, jeśli ktoś dla przykładu przedstawi się podczas rejestracji jako "kierująca suwem"? ;) Ważne, aby korby się kręciły i było bezpiecznie.

Pozdrawiam wszystkich anonimowych i nieanonimowych ;)
Mój rower napędza piękna przyroda :silly:
Za tę wiadomość podziękował(a): piowini, Uthark, MARCINHD

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/08 18:43 #27804

  • MARCINHD
  • MARCINHD Avatar
  • Wylogowany
  • Roweromaniak
  • FATBIKE,wypady extremalne :)
  • Posty: 1904
  • Otrzymane podziękowania: 1519
  • Oklaski: 9
nie ma co się unosić :) do zobaczenia na szosie :) i nie martw się...nie pękam... i nie jesteś jedyna w średnim wieku która używa szosy :) jest nas tu więcej :))
..albo na GRUBO ..... albo wcale ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzyś

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/08 17:35 #27801

  • Nie lubię zarozumiałych. ..
  • Nie lubię zarozumiałych. .. Avatar
I pamiętaj pa pa :)

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/08 16:45 #27800

  • kierująca suwem
  • kierująca suwem Avatar
MARCINHD napisał:
lubię takie anonimowe wpisy :) a suv się pisze przez V a nie w :) to tylko w woli wyjaśnienia dla kierującej "suwem" :)

Dla doraźnej krótkiej dyskusji - wymiany poglądów nie widzę potrzeby oddawania za darmo swoich danych osobowych administratorowi tego portalu. Tym bardziej, że nie mam pewności, że będą należycie chronione.

Jak kiedyś spotkasz panią ( w średnim wieku ) na kolarzówce z biało-czerwoną sztycą i dasz rade utrzymać jej koło, to kto wie może ci przedstawię ci się z imienia i nazwiska, i sobie porozmawiamy o rowerowaniu , no chyba, że "strzelisz" po paru metrach.

Teraz już spadam z tego forum, bo obcy nie są tu mile widziani. Przepraszam, że ośmieliłam się wymienić opinią z kilkoma użytkownikami jako tzw anonim, nie bierzcie mi tego za złe.

PS
Świadomie spolszczyłam suva, jako wynik wstrętu dla obcojęzycznych zapożyczeń, które zaśmiecają język polski i wrodzonej przekory.

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/08 14:57 #27799

  • Uthark
  • Uthark Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Bywalec
  • Posty: 274
  • Otrzymane podziękowania: 145
  • Oklaski: 1
"Uważam, że potrzebna jest masowa edukacja z przepisów ruchu drogowego na poziomie szkolnym kończąca się kartą rowerową. "

Nie jesteś na bieżąco - dzieci w czwartej klasie miały edukację z przepisów ruchu drogowego na poziomie rowerowym. Niektórzy zdali na g...o wartą kartę rowerową. Dlaczego użyłem tego słowa? Ponieważ zarówno szkolenie, jak i egzamin były "na sucho" - w klasie i w pseudomiasteczku ruchu drogowego. Ktoś po takim kursie nie potrafi poruszać się rowerem w ruchu drogowym. Brakuje tu edukacji rodzicielskiej - rodzic powinien wziąć dziecko na mało ruchliwe ulice i powinien oswajać z normalnym ruchem drogowym, uczyć odpowiednich zachowań, wyposażyć rower w obowiązkowe elementy np. oświetlenie (są rodzice, którzy wypuszczają dzieci na rowerach na drogi publiczne po ciemku bez jakże ważnych świateł, a zakładają zdecydowanie mniej ważny od oświetlenia kask, czym pokazują, że nie mają pojęcia o bezpieczeństwie) i nieobowiązkowe elementy, ale bardzo istotnie poprawiające bezpieczeństwo, jak np. lusterko wsteczne.

Nawiasem mówiąc, wielu kierowców nie wie, jak bezpiecznie poruszać się rowerem po drogach publicznych. Wielu nie potrafi bezpiecznie jeździć samochodem. Prawo jazdy nie gwarantuje niczego, karta rowerowa także nie zagwarantuje. Moim zdaniem, lobby samochodowe postuluje wprowadzenie karty rowerowej, żeby pozbyć się rowerzystów z ruchu drogowego.

Zgadzam się z Tobą i przedmówcami, że potrzebna jest szeroko pojęta edukacja - także wśród dorosłych. Wieloletnia bardzo niska popularność roweru jako środka komunikacji w Polsce spowodowała, że umiejętność bezpiecznej jazdy rowerem po drogach publicznych nie była przekazywana z pokolenia na pokolenie i teraz wielu dorosłych głupieje na rowerach - wielu z nich to "szczęśliwi" posiadacze prawa jazdy. Ja miałem szczęście, że mój ojciec uczył mnie jazdy rowerem po drogach, niektórzy ojcowie moich kolegów też to robili (wtedy skakanie po kanałach w telewizji nie była modne :-) )

"podając norweskie przykłady chciałam tylko pokazać, że kierujący rowerem nigdzie nie jest bezpieczny"

4 i 7 siedmiu zabitych rowerzystów w kolejnych latach w Norwegii świadczy o tym, że jazda rowerem jest tam bezpieczna, a wypadek na rowerze mieści się w kategorii niemalże nieszczęśliwych wypadków, jak np. upadek ze schodów.

Pozdrawiam

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/08 14:35 #27798

  • MARCINHD
  • MARCINHD Avatar
  • Wylogowany
  • Roweromaniak
  • FATBIKE,wypady extremalne :)
  • Posty: 1904
  • Otrzymane podziękowania: 1519
  • Oklaski: 9
lubię takie anonimowe wpisy :) a suv się pisze przez V a nie w :) to tylko w woli wyjaśnienia dla kierującej "suwem" :)
..albo na GRUBO ..... albo wcale ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzyś

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/08 12:31 #27797

  • kierująca suwem
  • kierująca suwem Avatar
Uthark napisał:
"nie jest tak różowo jak piszesz,
www.vg.no/nyheter/innenriks/idrettsleder-etter-doedsulykke-en-forferdelig-beskjed-aa-motta/a/23313880/"

Pijany kierowca potrącił rowerzystów i uciekł. Jeden rowerzysta zginął. Ciekawe, czy wprowadzenie obowiązkowej karty rowerowej dla rowerzystów pomogłoby uniknąć tego wypadku.


Nigdzie nie napisałam, że rowerzyści muszą mieć karty rowerowe ( chociaż ja miałam ale musiałam oddać kiedy odbierałam prawo jazdy w 1986r ) aczkolwiek wiem, że wielu rowerzystów ma bardzo blade pojęcie o przepisach ruchu drogowego podobnie jak i posiadający prawo jazdy. Uważam, że potrzebna jest masowa edukacja z przepisów ruchu drogowego na poziomie szkolnym kończąca się kartą rowerową. Gdy chodziłam do szkoły to nie każdy posiadał rower ale prawie każdy posiadał kartę rowerową a ten kto nie posiadał miał przypiętą łatkę niedorajdy i fajtułapy ale to były czasy prehistoryczne ;)

podając norweskie przykłady chciałam tylko pokazać, że kierujący rowerem nigdzie nie jest bezpieczny i wszędzie dochodzi do spięć na linii cylkiści-puszkarze, nawet w krajach o dużo wyższej kulturze drogowej niż Polska

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/08 11:28 #27796

  • Uthark
  • Uthark Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Bywalec
  • Posty: 274
  • Otrzymane podziękowania: 145
  • Oklaski: 1
"nie jest tak różowo jak piszesz,
www.vg.no/nyheter/innenriks/idrettsleder-etter-doedsulykke-en-forferdelig-beskjed-aa-motta/a/23313880/"

Pijany kierowca potrącił rowerzystów i uciekł. Jeden rowerzysta zginął. Ciekawe, czy wprowadzenie obowiązkowej karty rowerowej dla rowerzystów pomogłoby uniknąć tego wypadku.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzyś

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/08 11:17 #27795

  • Uthark
  • Uthark Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Bywalec
  • Posty: 274
  • Otrzymane podziękowania: 145
  • Oklaski: 1
@ kierująca suwem

Na youtube nie brak filmików z głupimi czy nieostrożnymi zachowaniami rowerzystów. Zazwyczaj kończą się one zadrapaniami i sińcami u rowerzystów. Nie brak także filmów z głupotą kierowców, która bardzo często kończy się tragicznie dla osób trzecich.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzyś

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/08 11:11 #27794

  • Uthark
  • Uthark Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Bywalec
  • Posty: 274
  • Otrzymane podziękowania: 145
  • Oklaski: 1
do kierująca suwem

"w Norwegii w 2013 zabito 7 rowerzystów, w 2014 życie straciło 4"

Czy w Norwegii rowerzyści muszą mieć kartę rowerową? Z tego, co wiem, to nie i jakoś hekatomby nie ma.

"narasta poziom agresji między "bilistami" a "syklistami"

Jak panienka otwiera drzwi od samochodu i nie patrzy, czy kogoś uderzy, bo jest zagadana przez telefon, to czasami można się wkurzyć. Na szczęście jest sposób na takie "panienki" - omijam stojące samochody w odległości co najmniej metra.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzyś

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/08 10:44 #27793

  • Anonim
  • Anonim Avatar
kierujaca suwem napisała:

"nigdy nie wolno generalizować że za niebezpieczne sytuacje drogowe odpowiada ta albo inna grupa uczestników ruchu drogowego, niebezpieczne sytuacje sytuacje generują zwykli ludzie niezależnie czy są pieszymi, rowerzystami, motocyklistami czy też samochodziarzami"

Rowerzyści w Polsce są winowajcami około 40% wypadków z ich udziałem, więc "święci" nie są. Jednakże konsekwencje zdrowotne w takim przypadku ponoszą głównie oni, czasami piesi, kierowcy bardzo rzadko. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że rowerzystom zdarza się nie przestrzegać przepisów ruchu drogowego i nie są to wcale sporadyczne przypadki

W przypadku winy kierowców nader często konsekwencje zdrowotne ponoszą osoby postronne. Nie powiesz, że rowerzysta, który jedzie 15-20km/h i waży z rowerem ok. 100kg, powoduje takie samo zagrożenie, jak kierowca, jadący przez miasto 60-70km/h (typowa prędkość samochodu w mieście) samochodem o masie 1,5-2 tony.

Na naszych forach bardzo częste są wpisy, w których autorzy potępiają rowerzystów w czambuł za stosunkowo drobne i niegroźne wykroczenia, zaś starają się za wszelką cenę wybielić kierowców za bardzo groźne wykroczenia - np. za omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem, żeby przepuścić pieszych, a jak pieszy zostanie w takim przypadku potrącony, to jest wiele głosów, że "pieszy mógł bardziej uważać". I chociaż to kierowca w sposób drastyczny naruszył przepisy, to wielu mówi, że "przecież jest człowiekiem mógł się zagapić".

"w Norwegii w 2013 zabito 7 rowerzystów, w 2014 życie straciło 4"

A W Polsce ok. 300. Przyjmując populację W Norwegii na poziomie 5 mln i W Polsce 37 mln (uwzględniam emigrację) daje to 6-8-krotnie mniejszą śmiertelność rowerzystów w Norwegii w porównaniu do Polski na milion mieszkańców.

W Internecie można znaleźć artykuły na temat tego, jakie są kary za wykroczenia w ruchu drogowym w Norwegii - bardzo łatwo stracić tam prawo jazdy, a mandaty potrafią być znacznie droższe w stosunku do zarobków niż w Polsce. Inna jest kultura kierowców. W Polsce, żeby stracić prawo jazdy, trzeba się bardzo "postarać", mandaty są niewysokie w stosunku do zarobków, zaś policji na drogach można szukać ze świecą.


@iceman

Całkowicie się z Tobą zgadzam. Uczestnictwo w ruchu drogowym to nie "fraszka igraszka". Przepisy się zmieniają, bycie z nimi na bieżąco jest bardzo ważne.

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/08 09:43 #27792

  • kierująca suwem
  • kierująca suwem Avatar
Krzyś napisał:
A ja życzyłbym sobie takiego traktowania rowerzystów przez kierowców jak np. w Danii
czy innych krajach europy zachodniej.
Tam nie ma problemu !
Można spokojnie i bez obaw poruszać się rowerkiem i każdy kolarz traktowany jest
z niewyobrażalną nam estymą i poszanowaniem przez kierowców.
Nasi krajanie na 4 kołach nawet sobie tego nie wyobrażają.

Po prostu bierzmy przykład z tych lepszych , z tych z zachodu a nie ze wschodu .

Życzmy sobie i innym po prostu kultury i wzajemnego bezpieczeństwa
ze wskazaniem na bezpieczeństwo dla tych słabszych na 2 kółkach.

nie jest tak różowo jak piszesz,
www.vg.no/nyheter/innenriks/idrettsleder-etter-doedsulykke-en-forferdelig-beskjed-aa-motta/a/23313880/

w Norwegii w 2013 zabito 7 rowerzystów, w 2014 życie straciło 4
www.vg.no/nyheter/innenriks/bil-og-trafikk/vogntogsjaafoer-torsten-streifet-syklister-kastet-boten-i-soepla/a/23269591/

narasta poziom agresji między "bilistami" a "syklistami"
www.vg.no/nyheter/innenriks/bil-og-trafikk/slik-skal-staten-dempe-aggresjonen-mellom-syklister-og-bilister/a/23455572/

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/08 08:50 #27789

  • iceman150
  • iceman150 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • ICEMAN
  • Posty: 1696
  • Otrzymane podziękowania: 1008
  • Oklaski: 12
Kierująca suwem, masz rację niestety każda grupa ma swoje za uszami i nie ma się co osądzać. Ot taki urok naszego narodu, no i wszyscy jesteśmy tylko ludźmi a nie myli się ten co nikt nie robi.

Jednakże warto aby każdy podnosił swe umiejętności i wiedzę. Tak dobrze, aby kierowcy uczestniczyli w szkoleniach bezpiecznej jazdy, treningach refleksu itd., rowerzyści poznawali przepisy itd. Samo doskonalenie jest źródłem postępu i w zdrowym kraju nie powinno to być wymagane przepisami tylko każdy sam powinien dążyć do poprawy swoich umiejętności.
Nie, nie prędkość była O.K. Tylko zakręt był za ciasny.
Za tę wiadomość podziękował(a): Uthark, MARCINHD

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/08 08:18 #27788

  • Krzyś
  • Krzyś Avatar
  • Wylogowany
  • Rowerowy Zapaleniec
  • !Caramba!
  • Posty: 732
  • Otrzymane podziękowania: 580
  • Oklaski: 3
A ja życzyłbym sobie takiego traktowania rowerzystów przez kierowców jak np. w Danii
czy innych krajach europy zachodniej.
Tam nie ma problemu !
Można spokojnie i bez obaw poruszać się rowerkiem i każdy kolarz traktowany jest
z niewyobrażalną nam estymą i poszanowaniem przez kierowców.
Nasi krajanie na 4 kołach nawet sobie tego nie wyobrażają.

Po prostu bierzmy przykład z tych lepszych , z tych z zachodu a nie ze wschodu .

Życzmy sobie i innym po prostu kultury i wzajemnego bezpieczeństwa
ze wskazaniem na bezpieczeństwo dla tych słabszych na 2 kółkach.
B) Bicycle for fun B)
Za tę wiadomość podziękował(a): Uthark, MARCINHD

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/07 23:40 #27786

  • kierująca suwem
  • kierująca suwem Avatar
Nikogo nie odsądzam, zamieściłam jedynie link ku przestrodze. Jako piesza, samochodziarka, motocyklistka i kolarka amatorka mam spore doświadczenie drogowe i szerokie spojrzenie na bezpieczeństwo na drodze z każdej perspektywy. Wiem, że niebezpieczne sytuacje na drodze potrafi wygenerować każdy uczestnik ruchu drogowego, czy to z głupoty, czy to przez zagapienie się, czy wreszcie z powodu braku umiejętności. Sama nie jestem idealna i niestety zdarzyło mi się ( z powodu zagapienia się, głupoty, braku koncentracji, zapewne i braku umiejętności} zabalansować na granicy niebezpieczeństwa chociaż dzięki Bogu nigdy nie doprowadziłam do tzw zdarzenia drogowego.

PS
nigdy nie wolno generalizować że za niebezpieczne sytuacje drogowe odpowiada ta albo inna grupa uczestników ruchu drogowego, niebezpieczne sytuacje sytuacje generują zwykli ludzie niezależnie czy są pieszymi, rowerzystami, motocyklistami czy też samochodziarzami

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/07 17:09 #27779

  • Anonim
  • Anonim Avatar
@kierująca suwem

U nas rozwalają tym kierowcy - np. na skrzyżowaniu ul. Zachodniej koło domków przy ul. Konstytucji - jadący z lasu muszą ustąpić jadącym od strony stacji energetycznej, gdyż mają tych od strony stacji po prawej ręce, ale nie ustępują. Inna sytuacja na skrzyżowaniu Brzeźnej i Kalinkowej - chcę skręcić z Kalinkowej w lewo w Brzeźną, a wymuszą mi kierowca jadący Brzeźną w kierunku Chełmińskiej. Na szczęście, jestem bardzo ostrożny, bowiem wiem, jak jeździ wielu kierowców w Polsce.

Na filmie rowerzysta trochę się zagapił, ale uniknął zderzenia, chociaż się wywrócił. Jak widzę - odsądzasz go już od czci i wiary. Gdyby zaś podobny błąd popełnił kierowca wobec rowerzysty, to pewnie powiedziałabyś o kierowcy, że "jest przecież człowiekiem i mógł się zagapić, za to rowerzysta mógł być bardziej ostrożny pomimo pierwszeństwa".

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/07 16:47 #27778

  • kierująca suwem
  • kierująca suwem Avatar
Uthark napisał:
Matołek napisał: "większą potrzebę widzę w edukowaniu posiadających prawo jazdy kierowców w kwestii zmian w przepisach, bo niektórzy od czasu otrzymania uprawnień do kierowania samochodem, nie zerknęli nawet do kodeksu, siejąc zagrożenie choćby na przejazdach dla rowerów."

Dokładnie. Jakiś czas temu przechodziłem na skrzyżowaniu przez jezdnię, nie było wyznaczonego przejścia dla pieszych, jakiś kierowca skręcał i przecinał mój tor ruchu. Obtrąbił mnie i stwierdził, że on tu ma pierwszeństwo zapominając o art. 26 pkt.2 PoRD.

Innym razem "rozwaliła" mnie paniusia w SUV-ie, która wymusiła na mnie pierwszeństwo na przejeździe rowerowym (z art. 27 pkt. 1a) twierdząc, że samochód ma zawsze pierwszeństwo nad rowerem.

Kierowcy powinni przynajmniej raz na 5 lat "recertyfikować" się - egzamin teoretyczny według aktualnych przepisów.

niektórzy rowerzyści nieznajomością przepisów ( na skrzyżowaniu równorzędnym) "rozwalają" samych siebie
www.vgtv.no/#!/video/126577/syklisten-glemmer-viktig-regel

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/06 19:18 #27771

  • Uthark
  • Uthark Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Bywalec
  • Posty: 274
  • Otrzymane podziękowania: 145
  • Oklaski: 1
Matołek napisał: "większą potrzebę widzę w edukowaniu posiadających prawo jazdy kierowców w kwestii zmian w przepisach, bo niektórzy od czasu otrzymania uprawnień do kierowania samochodem, nie zerknęli nawet do kodeksu, siejąc zagrożenie choćby na przejazdach dla rowerów."

Dokładnie. Jakiś czas temu przechodziłem na skrzyżowaniu przez jezdnię, nie było wyznaczonego przejścia dla pieszych, jakiś kierowca skręcał i przecinał mój tor ruchu. Obtrąbił mnie i stwierdził, że on tu ma pierwszeństwo zapominając o art. 26 pkt.2 PoRD.

Innym razem "rozwaliła" mnie paniusia w SUV-ie, która wymusiła na mnie pierwszeństwo na przejeździe rowerowym (z art. 27 pkt. 1a) twierdząc, że samochód ma zawsze pierwszeństwo nad rowerem.

Kierowcy powinni przynajmniej raz na 5 lat "recertyfikować" się - egzamin teoretyczny według aktualnych przepisów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzyś

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/06 19:11 #27770

  • Uthark
  • Uthark Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Bywalec
  • Posty: 274
  • Otrzymane podziękowania: 145
  • Oklaski: 1
krzys80 napisał: "Ogólnie uważam, że to krok do tyłu i spowoduje odwrócenie części osób od roweru. "

Może o to w tym wszystkim chodzi.

Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko 2016/04/06 19:10 #27769

  • Uthark
  • Uthark Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Bywalec
  • Posty: 274
  • Otrzymane podziękowania: 145
  • Oklaski: 1
MARCINHD napisał:
może i mało prawdopodobne...ale osobiście uważam że młodociani, jak i wszystkie osoby dorosłe nie posiadające prawa jazdy powinny także przejść egzamin z przepisów ruchu drogowego.... bo jak widzę co niektórzy rowerzyści wyczyniają.... to .. :S

Co to da? Kierowcy przechodzą odpowiedni egzamin, a jak widzę, co niektórzy wyczyniają, to zastanawiam się, czy znają najbardziej podstawowe przepisy ruchu drogowego. Niedawno czytałem artykuł, w którym pisano, że na Puławskiej w Warszawie 85% kierowców nie przestrzega ograniczenia prędkości - i tak podniesionego do 60km/h.

Żaden papier czy kawałek plastiku nie zastąpi rozsądku, rozwagi i ostrożności.

Ja mam po prostu wrażenie, że "lobby samochodowe" chce po prostu ograniczyć popularność roweru, żeby rowerzyści "nie blokowali ruchu" i "nie przeszkadzali kierowcom".

Jeśli zaś "władzy" zależy na zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa na drogach, to niech wyśle więcej patroli policyjnych na drogi. Głównym zagrożeniem na naszych drogach nie są rowerzyści czy piesi, a kierowcy - z racji kierowania pojazdami szybkimi i ciężkimi (w porównaniu z takim rowerem) - i to na nich powinna skupić się uwaga policji. Rowerzystom też trzeba poświęcić trochę uwagi - głównie dla ich własnego dobra.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzyś
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Czas generowania strony: 0.267 s.