Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

Odpowiedz w temacie: Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko

Nazwa
Tytuł
Boardcode
B) ;) :) :P :laugh: :ohmy: :sick: :angry: :blink: :( :unsure: :kiss: :woohoo: :lol: :silly: :pinch: :side: :whistle: :evil: :S :blush: :cheer: :huh: :dry: :ok: :serce: :unlike: xD
Wiadomość
Powiększ /  Pomniejsz
Załączniki

Kod antyspamowy: Wpisz słownie liczbę 12 *

Historia tematu:: Zmiany w przepisach - obowiązkowa karta rowerowa dla dorosłych i nie tylko

Maks. pokazywanych 15 ostatnich postów - (zaczynając od ostatniego)
2016/04/22 15:35 #28027

Snajperek

Snajperek Avatar

Matołek napisał:
i raczej nie przyjmą, więc roweru nie sprzedawaj ;)

Nie mam zmiaru sprzedawać, ale nie chce by ta ustawa zostala przyjeta.

:pinch:
2016/04/22 15:30 #28026

Snajperek

Snajperek Avatar

Mam nadzieję że nie zaakceptują tej ustawy.

Oby....
2016/04/22 15:18 #28025

Matołek

Matołek Avatar

Z tego, co pamiętam, to posłanka Bublewicz chciała wprowadzić obowiązkowe zatrzymanie nie tylko na zielonym świetle, ale wszędzie tam, gdzie mają pierwszeństwo :) To chyba najbardziej antyrowerowy projekt, jaki kojarzę z ostatnich czasów... :)
2016/04/22 14:26 #28024

piowini

piowini Avatar

Mam małą nadzieję, że nie przyjmą. Że będzie tak, jak z projektem nomen oman posłanki Bubel(jest jeszcze w sejmie?), która proponowała obowiązkowe zatrzymywanie się rowerzysty na zielonym świetle, aby upewnił się czy na pewno nic nie jedzie...
Dlaczego małą?
Bo podobno ilość inteligencji w populacji na ziemi jest stała, a ludzi przybywa. No i podobno tylko dwie rzeczy są nieskończone: kosmos i ludzka głupota, co do tego pierwszego są jednak wątpliwości...
Nawet jak wprowadzą prawo jazdy na rower i to z podziałem na kategorie - i tak będę jeździł.
2016/04/22 14:03 #28023

Matołek

Matołek Avatar

i raczej nie przyjmą, więc roweru nie sprzedawaj ;)
2016/04/22 13:59 #28022

iceman150

iceman150 Avatar

Snajperek ale tej ustawy jeszcze nie przyjęli bo jej właściwie jeszcze nie ma. Na razie są to na szczęście dywagacje, także jeździć można swobodnie.
2016/04/22 13:28 #28021

Jaca

Jaca Avatar

Infrastruktura drogowa, która w naszych miastach pod kontem rowerzystów mocno niedomaga nie jest jedynym powodem nieporozumień na linii kierowca - rowerzysta.
Gdańsk, czyli jedno z miast o największej sieci dróg/ścieżek rowerowych również nie gwarantuje braku stresu podczas przemieszczania się rowerem
Ślepy kierowca
Są też mistrzowie świata na dwukołowcach.
Święta krowa na rowerze
2016/04/22 11:37 #28016

Snajperek

Snajperek Avatar

Czytając artykuł że zmieniła się ustawa o obowiązkowym posiadaniu "karty rowerowej" , uznałem że rząd lub ten kto zrobił tą ustawę, chce się pozbyc rowerzystów (tzn zniechecic do jazdy) by zmniejszyc liczbe wypadkow. :blink:

Myślałem że do 18 lat karte rowerową trzeba mieć.

I czytając tu wasze wpisy i podany link do wiadomosci onetu na temat karty rowerowej, uznalem w myślach "Chyba pora sie rozstac z rowerem" .

Z drugiej strony, nie podoba mi sie ta ustawa "karta rowerowa" dla dorosłych, dla mnie tp śmiech na sali.


I gdzieś w wiadomościach słyszałem że chcieli wprowadzić "prawo jazdy na rower" .

Sam się dziwie za jaką cholere przyjeli tą "śmieszną, chorą" ustawe o karcie rowerowej dla dorosłych.
2016/04/18 09:30 #27950

Uthark

Uthark Avatar

Faktycznie, dziś są tłumy rowerzystów w porównaniu z okresem, o którym wspominasz. Ja dojeżdżałem rowerem do pracy w latach 90-tych (dziś nie dojeżdżam, bo trudno dojeżdżać 75km w jedną stronę rowerem), gdy pracowałem w Grudziądzu. Wtedy spotykałem się z przycinkami "Nie stać cię na samochód?". Wtedy mniej było rowerzystów latem niż teraz zimą. Coraz więcej osób korzysta z roweru w celach czysto komunikacyjnych. Na szczęście, odrabiamy powoli stracony czas.

Co do zachowań kierowców - jest coraz lepiej, czuję to zarówno jako rowerzysta, jak i pieszy.

Szerokości :-)
2016/04/18 08:06 #27949

Davis

Davis Avatar

Tak dla odmiany i zrozumienia materii, o której dyskutujemy bardzo fajny artykuł, polecam:
wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/czy-grozi-nam-dyktatura-cyklistow-komentarz/efe8yc
2016/04/17 20:47 #27946

piowini

piowini Avatar

"Niestety, to jest kwestia bardzo niskiej popularności roweru na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, promowania poruszania się samochodem wszędzie. Nie mam nic przeciwko samochodom, ale w tym zakresie "przegięliśmy".
Nie jest tak źle :)
W moim odczuciu to w porównaniu z latami np. 1985-89 to w tej chwili rowerami po Grudziądzu jeżdżą tłumy> Pamiętam, ile to wówczas musiałem nasłuchać się głupich docinków, gdy do pracy przyjechałem na rowerze.
A w latach od np. 2007 to z każdym rokiem mniej to dziwiło, aż zostało uznane za normalne.
Coraz częściej zdarza się też, że kierowcy samochodów zachowują się normalnie, tj. prawidłowo. Zdarza się też, że zwalniają przed przejściami tylko dla pieszych pokazując aby jechać.Mam nadzieję, że wynika to z uprzejmości, a nie z nieznajomości przepisów. Coraz rzadziej zdarzają się tzw" nauczyciele" pouczający gdzie i jak ta powinno się jechać rowerem. Ja jadąc samochodem staram się być wyjątkowo uprzejmym dla rowerzystów,
O przestrzeganiu przepisów nie mówiąc, bo to oczywista oczywistość ;).
A jadąc rowerem baaardzo rzadko walę pięścią po karoserii zajeżdżającego mi drogę pojazdu. Ja też nie zawsze jestem bez winy. Ale to zupełnie inna historia.
2016/04/17 16:41 #27938

Uthark

Uthark Avatar

"Do większości wypadków, w których poszkodowani zostali rowerzyści przyczynili się inni użytkownicy dróg, szczególnie kierujący samochodami osobowymi." - raport policji "Wypadki drogowe w Polsce w 2014 roku"

Niestety, za wnioskami z raportu nie idzie żadne działanie policji. Podczas akcji odnośnie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu policja koncentruje się właśnie na nich, podczas gdy umykają jej nieprawidłowe zachowania kierowców.

Chociaż jest światełko w tunelu. W Bydgoszczy zorganizowano akcję "Bezpieczne przejście":

www.pomorska.pl/wiadomosci/bydgoszcz/art/7783845,policyjna-akcja-w-bydgoszczy-wypisali-88-mandatow,id,t.html

Wypisano 88 mandatów, z czego piesi dostali ... 4 (słownie: cztery). To pokazuje, że bezpieczeństwo pieszych najbardziej zależy od kierowców. Myślę, że podobnie będzie w przypadku rowerzystów. Według w/w raportu policji, ok. 60% wypadków z udziałem pieszego zostało spowodowanych przez kierowców.


"W ostatnim czasie z wielką przykrością obserwuję społeczną nagonkę na rowerzystów. "

Ja również, przy czym za najbardziej groźne grzechy uznaje się przejeżdżanie przez przejście dla pieszych oraz przejeżdżanie na czerwonym świetle, podczas gdy są to przyczyny odpowiednio 9 i 2 ofiar śmiertelnych na 292 osoby zabite w wypadkach z udziałem rowerzystów. Z tych 292 osób 286 to sami rowerzyści.

Według cytowanego raportu policji rowerzyści spowodowali 1786 wypadków na ogólną liczbę 4850 wypadków z udziałem rowerzystów, czyli ok. 37%. Kierowcy spowodowali 2499 wypadków, czyli ok. 52%.

Tymczasem "władze" koncentrują się na rowerzystach, postulując konieczność wprowadzenia karty rowerowej, podczas gdy to ktoś inny stanowi zdecydowanie większe zagrożenie.


"Co gorsza coraz częściej obserwuję, że również sami rowerzyści ulegają tej kłamliwej histerii"

To widać na forach. Niektórzy jeżdżą po chodnikach, żeby "nie blokować ruchu drogowego". Jeśli takie coś pisze rowerzysta, to widać, że wielu rowerzystów uznaje siebie samych za "gorszy sort" na drogach, przyznając milcząco, że kierowca jest "lepszy". Trudno, żeby kierowcy uznawali rowerzystów za pełnoprawnych uczestników ruchu, jeśli sami rowerzyści tak nie uważają. A przecież rowerzysta (pieszy również) jest także ruchem drogowym, ma pełne prawo do korzystania z infrastruktury drogowej, w tym jezdni w ramach obowiązujących przepisów.

Niestety, to jest kwestia bardzo niskiej popularności roweru na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, promowania poruszania się samochodem wszędzie. Nie mam nic przeciwko samochodom, ale w tym zakresie "przegięliśmy".
2016/04/17 12:43 #27928

Matołek

Matołek Avatar

W ostatnim czasie z wielką przykrością obserwuję społeczną nagonkę na rowerzystów. Okazuje się, że to rowerzyści stanowią główne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym :S Co gorsza coraz częściej obserwuję, że również sami rowerzyści ulegają tej kłamliwej histerii :S

Nie mówię, że rowerzyści nie mają przestrzegać przepisów - przeciwnie, powinni to robić dla własnego bezpieczeństwa, ale nie na ślepo, tylko przede wszystkim zachowywać zdrowy rozsądek, mieć oczy dookoła głowy i myśleć na drodze za wszystkich.

Jestem wieloletnim kierowcą, rowerzystą oraz pieszym. Śledzę też statystyki wypadków w szczególności z podziałem na ich sprawców. Z tego wszystkiego wychodzi mi oczywista kalkulacja:

:blink: Pieszy i rowerzysta łamiący zasady ruchu drogowego, jest potencjalnym samobójcą.
:blink: Kierujący samochodem łamiący przepisy jest potencjalnym zabójcą.

Na takiej kalkulacji opierają się ustawodawcy wielu krajów, chroniąc słabszych uczestników ruchu za pomocą prawa.
2016/04/17 10:55 #27922

Uthark

Uthark Avatar

Matołek napisał:

"Tam wychodzi się ze słusznego założenia, że jedynym zagrożeniem w ruchu drogowym są zmotoryzowani. Pozostałych uczestników ruchu drogowego - pieszych i rowerzystów trzeba przed nimi chronić."

U nas pani dyrektor w wiejskiej szkole, gdzie uczy moja żona, podczas pogadanki dla dzieci na temat bezpiecznego korzystania z dróg stwierdziła, że dzieci muszą uważać, żeby nie stwarzać zagrożenia dla kierowców (sic!).

Taka jest mentalność u nas - liczy się tylko bezpieczeństwo kierowców. Nie patrzy się na bezpieczeństwo pieszych, w efekcie co trzecia ofiara na naszych drogach to pieszych. Bezpieczeństwo rowerzystów wyznaczają dwie rzeczy - kask i kamizelka odblaskowa. Nie bierze się pod uwagę wpływu odpowiedniego zachowania kierowców i samych rowerzystów, a także wpływu odpowiedniej infrastruktury.
2016/04/17 10:49 #27921

Uthark

Uthark Avatar

"Jako początkujący rowerzysta doświadczam wielu nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji ze strony kierowców aut, gdyż nie trzeba wcale dużo jeździć, by spotkać się z arogancją, ignorancją może zwyczajną głupotą."

Otóż to. I to od osób, które posiadają prawo jazdy. Jak widać - żaden dokument nie spowoduje, że ktoś zechce przestrzegać przepisy i/lub jeździć uważnie.

"po obu stronach barykady popełniamy błędy"

Jakiej barykady? Czas pozbyć się takiej mentalności. Na drodze nie ma barykad (pewna partia przecież de facto umarła). Korzystanie z dróg nie polega na walce, a na współpracy. Współpraca czyni korzystanie z dróg przyjemniejszym i bezpieczniejszym.

"ważne jest to, czy wyciągamy wnioski i pracujemy nad sobą"

Dokładnie.

PS. Dokup lusterko. Jest naprawdę bardzo przydatne.
Czas generowania strony: 0.152 s.