Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

Odpowiedz w temacie: Czy rowerzysta musi znać przepisy?

Nazwa
Tytuł
Boardcode
B) ;) :) :P :laugh: :ohmy: :sick: :angry: :blink: :( :unsure: :kiss: :woohoo: :lol: :silly: :pinch: :side: :whistle: :evil: :S :blush: :cheer: :huh: :dry: :ok: :serce: :unlike: xD
Wiadomość
Powiększ /  Pomniejsz
Załączniki

Kod antyspamowy: Wpisz słownie liczbę 12 *

Historia tematu:: Czy rowerzysta musi znać przepisy?

Maks. pokazywanych 15 ostatnich postów - (zaczynając od ostatniego)
2015/03/18 06:31 #22142

Ewellka

Ewellka Avatar

Wczoraj byłam świadkiem sytuacji kiedy na ul. Szosa Toruńska jechał sobie rowerzysta poboczem a wrecz na ulicy na lewym pasie jezdni.
Wiadomo, że gdyby szedł pieszo to by było zgodne z przepisami, ale czy mógł jechać rowerem pod prąd, tymbardziej, że zaraz po prawej stronie ulicy jest ścieżka pieszo rowerowa. :blink:
2015/03/17 19:20 #22129

MARCINHD

MARCINHD Avatar

myślę Pieterku że tu zaistniała literówka u autora artykułu :evil:
2015/03/17 18:07 #22128

pieter

pieter Avatar

A co to jest lp.98a?

* Naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem lp. 98a - 50 zł
2015/03/17 13:45 #22127

MARCINHD

MARCINHD Avatar

2014/09/25 12:29 #18886

j23

j23 Avatar

piowini napisał:
rower - pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; ...
Hulajnoga i deskorolka to też rower. :P
ha, ha, ......, ha :silly:
2014/09/25 11:12 #18881

piowini

piowini Avatar

rower - pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;

Czyli co?! Jadąc z górki jestem pieszym? Przecież nie poruszam roweru siłą mięśni. To może zobowiązany jestem jechać (jako pieszy) lewą stroną?
2014/09/25 11:11 #18880

Krzyś

Krzyś Avatar

B) Dobry jesteś B) , teraz wiem skąd ten Nick J 23 - taki nosił najlepszy B) ale był jeszcze Iwanow Szajnowicz - B) uważaj bo Cię wygryzie razem ze Sztyrlicem B) !!!
2014/09/25 11:00 #18877

j23

j23 Avatar

Za jazdę bez trzymanki masz mandat a 0,9 m dotyczy ROWERU nie rowerzysty. :silly:
2014/09/25 10:04 #18875

Krzyś

Krzyś Avatar

B) To znaczy że jeśli będę jechał rowerem bez trzymanki
z wyciągniętymi jak ptak w locie rękoma to nie mam prawa tam wjechać !!! B)
B) A jeśli jechałby Pudzian na rowerze , którego gabaryt przekracza 0,9m, to by nie wjechał w drogę z takim znakiem !!! B)
2014/09/25 10:00 #18874

j23

j23 Avatar

pieter napisał:
j23,
nie ma już podziału na rowery jedno i wielośladowe. Trójkołowiec też jest rowerem i swoje boczne pomocnicze kółeczka też możesz zachować i spokojnie przejeżdżać przez kombinację B9 plus T22, ale lusterka niestety trzeba do kierownika dogiąć :woohoo:

rowerowalodz.pl/przepisy-dla-rowerzystow/zmiany-w-pord
W Prawie o Ruchu Drogowym definicję zmieniono, ale w rozporządzeniu dotyczącym znaków drogowych - nie.
Chyba przez niedbalstwo, a nie złośliwie.
:evil:
2014/09/24 23:35 #18866

pieter

pieter Avatar

j23 napisał:
matołek napisał:
W definicji roweru nie ma nic o ilości śladów, a jedynie o szerokości. Wynika z tego, że nie tylko mogę mieć kopsniętą ramę, ale mogę doczepić kółka boczne i jeśli nie przekraczam 0,9m, to robiąc 4 ślady, nadal jadę rowerem :silly:
Wg Rozporządzenia ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych artykuł 12. brzmi - Znak B-11 "zakaz wjazdu wózków rowerowych" oznacza zakaz ruchu rowerów wielośladowych.

Konia z rzędem temu kto wie "co autor miał na myśli" - skoro w PoRD nie ma słowa o podziale na rowery jedno i wielośladowe.
:woohoo:

j23,
nie ma już podziału na rowery jedno i wielośladowe. Trójkołowiec też jest rowerem i swoje boczne pomocnicze kółeczka też możesz zachować i spokojnie przejeżdżać przez kombinację B9 plus T22, ale lusterka niestety trzeba do kierownika dogiąć :woohoo:

rowerowalodz.pl/przepisy-dla-rowerzystow/zmiany-w-pord
2014/09/24 22:22 #18864

j23

j23 Avatar

zbigniew napisał:
Droga oznaczona znakiem C13/C16.

W tym roku przy okazji nowelizacji ustawy wodnej wprowadzono tylnymi drzwiami zmiany o drogach publicznych

Zgodnie z najnowszą definicją : za drogę rowerową uważa się
  • drogę przeznaczoną do ruchu rowerów
  • albo dla rowerów i pieszych
, z której może korzystać każdy zgodnie z jej przeznaczeniem
Nowa definicja wg PoRD
Wózek rowerowy to: pojazd o szerokości powyżej 0,9m ... Taki pojazd nie może poruszać się drogą dla rowerów.
Wg art. 33 pkt. 1 - Wózki rowerowe nie mogą korzystać z infrastruktury rowerowej ze względu na swoje wymiary (chyba, że tabliczki pod znakami oznaczającymi drogę dla rowerów stanowią inaczej) i muszą korzystać z jezdni.
CZYLI WYSTARCZY poszerzyć swój rower i NIE MUSIMY jeździć grudziądzkimi pseudo drogami dla rowerów!!! :evil:
2014/09/24 21:57 #18863

j23

j23 Avatar

matołek napisał:
W definicji roweru nie ma nic o ilości śladów, a jedynie o szerokości. Wynika z tego, że nie tylko mogę mieć kopsniętą ramę, ale mogę doczepić kółka boczne i jeśli nie przekraczam 0,9m, to robiąc 4 ślady, nadal jadę rowerem :silly:
Wg Rozporządzenia ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych artykuł 12. brzmi - Znak B-11 "zakaz wjazdu wózków rowerowych" oznacza zakaz ruchu rowerów wielośladowych.

Konia z rzędem temu kto wie "co autor miał na myśli" - skoro w PoRD nie ma słowa o podziale na rowery jedno i wielośladowe.
:woohoo:
2014/09/24 21:44 #18862

zbigniew

zbigniew Avatar

Droga oznaczona znakiem C13/C16.

W tym roku przy okazji nowelizacji ustawy wodnej wprowadzono tylnymi drzwiami zmiany o drogach publicznych

Zgodnie z najnowszą definicją : za drogę rowerową uważa się
  • drogę przeznaczoną do ruchu rowerów
  • albo dla rowerów i pieszych
, z której może korzystać każdy zgodnie z jej przeznaczeniem
2014/09/24 21:37 #18861

Pietrek

Pietrek Avatar

Znalazłem ciekawy link do zmian w Kodeksie Drogowym dla rowerzystów wprowadzonych w 2011 roku. Nawet nie wiedziałem, że opony rowerowe z kolcami były zabronione :silly:

wrower.pl/prawo/zmiany-w-kodeksie-drogowym-dla-rowerzystow-wprowadzone-w-2011-roku,2025.html
Czas generowania strony: 0.138 s.