Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Brak oświetlenia to jeden z grzechów głównych rowerzystów

Brak oświetlenia to jeden z grzechów głównych rowerzystów 2012/09/06 15:51 #7109

  • wirus
  • wirus Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Bywalec
  • byle ruszać tyłek
  • Posty: 219
  • Otrzymane podziękowania: 1
  • Oklaski: 0
Brak oświetlenia to jeden
z grzechów głównych rowerzystów

            Poruszając się rowerem po naszym mieście, szczególnie po zmroku, można zauważyć, że wielu ludzi nie używa w swoich rowerach wcale oświetlenia :( Jest to o tyle dziwne, że w myśl Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 31.12.2002 W sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia, Dz. Ustaw 2003 nr 32 poz. 262 Art. 53, ust. 1.

Rower powinien być wyposażony:

1. Z przodu - w jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej;
2. Z tyłu - w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające.

W praktyce wygląda to troszkę inaczej, bo kupując nowy rower z reguły wyposażony jest on w typowe odblaski, na przodzie biały, na tyle czerwony lub co najgorsze wcale nie posiada elementów, które poprawią nasze bezpieczeństwo. W tym wypadku powinniśmy zadbać o nie sami, kupując np. typowe lampki na baterię, które kosztują niewiele, a powodują poprawę bezpieczeństwa na rowerze. Trzeba zdać sobie sprawę, że np. dobra lampa z przodu nie dość, że oświetla nam drogę przed nami, to na dodatek stajemy się widoczni dla rowerzysty czy pieszego, który porusza się z naprzeciwka. Dodatkowo można wyposażyć się w opaski odblaskowe i zakładać np. na ręce czy nogi, a dla ludzi często podróżujących drogami asfaltowymi, wśród pędzących aut, polecam kamizelkę odblaskową, która nie dość, że ma rażący kolor, to dodatkowo odblaski :) ułatwiające naszą widoczność dla innych pojazdów.

Na rynku mamy też spory wybór, jeśli chodzi o oświetlenie roweru i tak np. od jakiegoś czasu prym wiodą lampy diodowe, oparte na diodzie CREE, których spory wybór można znaleźć w sklepach czy na portalach aukcyjnych, a dają naprawdę mocne światło za przystępną cenę.

Pamiętaj: WIDOCZNY ZNACZY BEZPIECZNY!


Okazję do pochwalenia się swoją "ŚWIETLNOŚCIĄ" będziemy mieć 28 Września na V Masie Krytycznej, gdyż motywem przewodnim tej masy będzie właśnie, oświetlenie roweru. Pokażmy wszystkim, że rowerzysta też potrafi zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Z pozdrowieniami
Wirus.
www.rowerowygrudziadz.pl

Czytaj więcej...
Czas generowania strony: 0.103 s.