Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Rower szosowy czy przełajowy?

Rower szosowy czy przełajowy? 2020/01/18 12:49 #32689

  • iceman150
  • iceman150 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • ICEMAN
  • Posty: 1696
  • Otrzymane podziękowania: 1008
  • Oklaski: 12
Moim zdaniem nie ma co bawić się w rozwiązania pośrednie, tylko od razu wskakiwać na docelowy sprzęt.
Albo Ci podpasuje, albo nie. Unikniesz zbędnego wydawania kasy, a w razie niepowodzenia to wg mnie typową szosę też łatwiej sprzedasz.
Gravel czy przełaj moim zdaniem sens ma tylko w przypadku kiedy chcesz aby rower czasem zjechał z asfaltu. Chociaż szosą też się da zjechać na leśne ścieżki.
Nie, nie prędkość była O.K. Tylko zakręt był za ciasny.
Za tę wiadomość podziękował(a): Matołek, Qba84

Rower szosowy czy przełajowy? 2020/01/17 19:04 #32688

  • Qba84
  • Qba84 Avatar
  • Online
  • Rowerowy Zapaleniec
  • Posty: 748
  • Otrzymane podziękowania: 1214
  • Oklaski: 12
Dość dziwne podejście zaczynać od przełajki, żeby dojść do szosy- czemu miałoby to służyć?

Od razu można zwrócić uwagę, że przełajówka jest sportowym rowerem dostosowanym do przepisów obowiązujących w wyścigach przełajowych.

Stąd konsekwencje- żeby się nie rozpisywać- geometria jest mocno sportowa i agresywna. Natomiast kolekcje szosówek w ostatnich latach zostały mocno dopasowane do możliwości kolarzy- amatorów. Dużo jest modeli o charakterystyce bardziej rekreacyjnej, o spokojniejszej geometrii (wysokie główki, duża baza, obniżenie górnej rury itd.)- nie trzeba mieć gibkości prosa, żeby trzaskać długie dystanse w komfortowej pozycji.

Druga sprawa to przeznaczenie tego roweru- czy chcesz ciąć asfalt czy kręcić się w kółko po pętli, taplać w błocie i biegać z rowerem na ramieniu? To właśnie wyścigi przełajowe.

Natomiast marin z linku to grawel- nie dokońca szosówka, ale też tym bardziej nie przełajówka.

Moim zdaniem będzie odpowiedni, jeśli będziesz zdawał sobie sprawę z jego możliwości, ale też i ograniczeń. Geometria przyjazna, pojedzie po asfalcie dużo szybciej od mtb, a nieco tylko wolniej od szosówki, da sobie też radę w terenie. Dużo zależy od odpowiedniego doboru opon i ciśnienia.
Idealny do robienia tras po różnej nawierzchni. Czyli podsumowując- wg mnie potrzebujesz albo komfortowej szosy albo grawela (polecam). Przełaj super sprawa, ale trochę inna bajka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Matołek, iceman150

Rower szosowy czy przełajowy? 2020/01/17 17:05 #32687

  • MarcinMik
  • MarcinMik Avatar
  • Wylogowany
  • Zaglądacz
  • Posty: 1
  • Oklaski: 0
Witam. Mam do Was pytanie. Od wielu lat jeżdżę na góralu, ale teraz chciałbym spróbować szosówki. Od czego zacząć? Słyszałem, że najlepiej od przełajówki, a potem stopniowo przejść na szosówkę. Jakie jest wasze zdanie?
I co powiecie o tym rowerze www.najlepszyrower.pl/rower-marin-gestalt-rama-54-cm-28-srebrny-p-824.html? Podobno dobra firma? Warto?
Czas generowania strony: 0.175 s.