Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/08 13:56 #17787

  • Bartek
  • Bartek Avatar
  • Wylogowany
  • Roweromaniak
  • Amor patriae nostra lex
  • Posty: 1251
  • Otrzymane podziękowania: 1722
  • Oklaski: 28
Dyskusja rozgorzala:) Ja tylko informuje ,ze operacja sie udala i pacjent przezyl:) Organy zalozone te ktore wyszczegolnil Tomek - co prawda jeszcze nie mialem sie okazji przejechac dalej niz kilka metrow ale czuc ,ze naped pracuje bezszelestnie:) Zobaczymy ile wytrzyma w testach.

Odzielne podziekowania dla Milo - za spora znizke i fachowe doradzenie laikowi- pozdrawiam i dzieki:)
Amor patriae nostra lex

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/08 07:06 #17775

  • Pietrek
  • Pietrek Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Bywalec
  • Posty: 376
  • Otrzymane podziękowania: 262
  • Oklaski: 1
matołek napisał:
Łańcuch HG-93 założyłem po raz pierwszy. Do tej pory używałem 73 :)

Pozdr
A to tak jak ja też użytkuje hg73 ciekawe czy tak długo wytrzyma :-) Poproszę o opinie po zakończeniu użytkowania hg93 :-)
Sukces jest w dużej mierze kwestią wytrwania, gdy inni rezygnują.

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/07 23:38 #17774

  • Matołek
  • Matołek Avatar
  • Wylogowany
  • Arcyklista
  • rowerzysta - turysta ((o:
  • Posty: 4975
  • Otrzymane podziękowania: 3794
  • Oklaski: 56
Łańcuch HG-93 założyłem po raz pierwszy. Do tej pory używałem 73 :)

Pozdr
Mój rower napędza piękna przyroda :silly:

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/06 20:47 #17756

  • Pietrek
  • Pietrek Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Bywalec
  • Posty: 376
  • Otrzymane podziękowania: 262
  • Oklaski: 1
matołek napisał:
Piszę tak na wszelki wypadek :) Dołączam też (może się komuś przyda) konfigurację moich ostatnich zakupów w temacie napędu.

Pozdrower :silly:


10000km na tym zestawie to uważam jest super. Dowodziłoby to miedzy innymi, że łańcuch HG-93 nie niszczy, a wydłuża "życie" kasety HG-50, którą też w swoim rowerze posiadam i sam jestem ciekawy ile wytrzyma :)
Sukces jest w dużej mierze kwestią wytrwania, gdy inni rezygnują.

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/06 17:05 #17751

  • Pietrek
  • Pietrek Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Bywalec
  • Posty: 376
  • Otrzymane podziękowania: 262
  • Oklaski: 1
cynik napisał:

Łańcuchy HG-53 HG-73 ( mimo różnicy w twardości ) mieszczą się w "tolerancji" stosowania na jednej kasecie np. HG50 i tu wpływu łańcucha na żywotność kasety nie zauważysz.
Nie zgadzam się. z mojego testu wynika że HG-73 wydłużył się mniej, co oznacza, że nie będzie on tak szybko ścierał "czubków" zębatki w kasecie.
cynik napisał:

Problem przyspieszonego zużycia kasety HG50 przez łańcuch pojawi się przy zastosowaniu łańcucha HG93 lub CN7701
Na pewno w następnym moim teście przy wymianie kasety i łańcucha, przetestuje jak to wygląda w rzeczywistości. Moim zdaniem jeśli HG93 będzie jeszcze mniej się wydłużał, spowoduje to mniejsze zużycie kasety. Łańcuch wydłuża się poprzez powolne wyżłabianie pingów co widać po skuciu łańcucha, wiec jak będą one twardsze nie ulegną tak szybkiemu wyżłobieniu, co spowoduje mniejsze wyciągnięcie łańcucha.
Sukces jest w dużej mierze kwestią wytrwania, gdy inni rezygnują.

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/06 09:23 #17742

  • Matołek
  • Matołek Avatar
  • Wylogowany
  • Arcyklista
  • rowerzysta - turysta ((o:
  • Posty: 4975
  • Otrzymane podziękowania: 3794
  • Oklaski: 56
cynik napisał:
Problem przyspieszonego zużycia kasety HG50 przez łańcuch pojawi się przy zastosowaniu łańcucha HG93 lub CN7701

Różne i zupełnie przeciwstawne teorie w tym temacie czytywałem, ale prawdę poznam, jak zużyję obecny napęd :whistle:

Pozdrowerek :)
Mój rower napędza piękna przyroda :silly:

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/06 07:01 #17740

  • cynik
  • cynik Avatar
Pietrek napisał:
cynik napisał:

Odnośnie łańcucha, przy wymianie zestawu napędowego warto zapoznać się z informacją jakie łańcuchy są dedykowane do danej kasety, ponieważ zbyt "twardy" łańcuch przyspiesza zużycie kasety a zbyt miękki zacznie szybko przeskakiwać
Z wymianą samej kasety i łańcucha bez wymiany korby to jeszcze bym się zgodził, bo sam tak robiłem. Nie przyspieszało to zbytnio zużycia łańcucha i nowego w (moim przypadku) wolnobiegu. Warunek jest jeden, zęby w korbie nie mogą być zbyt "zeszlifowane".
Natomiast co do twardości łańcucha to testuje obecnie dwa łańcuchy HG-53 i HG-73 wymieniane na przemian co 200 km. Z testu wynika że HG-73 (twardszy) wydłużył się dużo mniej niż(miększy)HG-53.
Nie zgadzam się z twierdzeniem, że zbyt "twardy" łańcuch przyspiesza zużycie kasety. To właśnie zbyt miękki łańcuch przyspiesza zużycie kasety przez szybsze wyciągniecie się, przez to łańcuch pracuje na "czubkach" zębów powodując ich szybsze ścieranie.
Drugim czynnikiem szybszego ścierania się zembatek jest "papka" oleju zmieszanego z piaskiem co działa na zębatki jak papier ścierny. Ogólna zasada jak najwięcej oleju w ogniwkach, a jak naj mniej na nich.

Łańcuchy HG-53 HG-73 ( mimo różnicy w twardości ) mieszczą się w "tolerancji" stosowania na jednej kasecie np. HG50 i tu wpływu łańcucha na żywotność kasety nie zauważysz. Problem przyspieszonego zużycia kasety HG50 przez łańcuch pojawi się przy zastosowaniu łańcucha HG93 lub CN7701

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/05 22:38 #17739

  • Pietrek
  • Pietrek Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Bywalec
  • Posty: 376
  • Otrzymane podziękowania: 262
  • Oklaski: 1
cynik napisał:

Odnośnie łańcucha, przy wymianie zestawu napędowego warto zapoznać się z informacją jakie łańcuchy są dedykowane do danej kasety, ponieważ zbyt "twardy" łańcuch przyspiesza zużycie kasety a zbyt miękki zacznie szybko przeskakiwać
Z wymianą samej kasety i łańcucha bez wymiany korby to jeszcze bym się zgodził, bo sam tak robiłem. Nie przyspieszało to zbytnio zużycia łańcucha i nowego w (moim przypadku) wolnobiegu. Warunek jest jeden, zęby w korbie nie mogą być zbyt "zeszlifowane".
Natomiast co do twardości łańcucha to testuje obecnie dwa łańcuchy HG-53 i HG-73 wymieniane na przemian co 200 km. Z testu wynika że HG-73 (twardszy) wydłużył się dużo mniej niż(miększy)HG-53.
Nie zgadzam się z twierdzeniem, że zbyt "twardy" łańcuch przyspiesza zużycie kasety. To właśnie zbyt miękki łańcuch przyspiesza zużycie kasety przez szybsze wyciągniecie się, przez to łańcuch pracuje na "czubkach" zębów powodując ich szybsze ścieranie.
Drugim czynnikiem szybszego ścierania się zembatek jest "papka" oleju zmieszanego z piaskiem co działa na zębatki jak papier ścierny. Ogólna zasada jak najwięcej oleju w ogniwkach, a jak naj mniej na nich.
Sukces jest w dużej mierze kwestią wytrwania, gdy inni rezygnują.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bartek

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/05 14:22 #17735

  • Bartek
  • Bartek Avatar
  • Wylogowany
  • Roweromaniak
  • Amor patriae nostra lex
  • Posty: 1251
  • Otrzymane podziękowania: 1722
  • Oklaski: 28
Sprzet jest na miejscu u Milo - dostalem fajny rabat wiec jutro wstawiam koze do EBARu i odbieram pojutrze:) Dzieki Tomku za sugestie - zakupilem dokladnie to co podales - Milo tez nie mial zadnych obiekcji:)
Amor patriae nostra lex

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/05 08:07 #17730

  • cynik
  • cynik Avatar
iceman150 napisał:
Hmm ja się zgodzę z cynikiem, że jest taka możliwość. Ja Korbę wymieniałem dopiero przy drugiej wymianie łańcucha i wolnobiegu.
A no i nie wiem jak niewymienianie korby wpływa na żywotność łańcucha.

Z tym, że Bartek kupił rower używany i nie wie co i kiedy było wymieniane więc wymieniłbym komplet.
To tak samo jak z samochodem gdzie teoretycznie pompę wody nie trzeba wymieniać przy każdej wymianie rozrządu, a jednak po kupnie od kogoś warto to uczynić.


u mnie korba jest aluminiowa więc jako materiał słabszy nie wiele wpływa na żywotność łańcucha

Odnośnie łańcucha, przy wymianie zestawu napędowego warto zapoznać się z informacją jakie łańcuchy są dedykowane do danej kasety, ponieważ zbyt "twardy" łańcuch przyspiesza zużycie kasety a zbyt miękki zacznie szybko przeskakiwać

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/05 07:38 #17728

  • iceman150
  • iceman150 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • ICEMAN
  • Posty: 1696
  • Otrzymane podziękowania: 1008
  • Oklaski: 12
Hmm ja się zgodzę z cynikiem, że jest taka możliwość. Ja Korbę wymieniałem dopiero przy drugiej wymianie łańcucha i wolnobiegu.
A no i nie wiem jak niewymienianie korby wpływa na żywotność łańcucha.

Z tym, że Bartek kupił rower używany i nie wie co i kiedy było wymieniane więc wymieniłbym komplet.
To tak samo jak z samochodem gdzie teoretycznie pompę wody nie trzeba wymieniać przy każdej wymianie rozrządu, a jednak po kupnie od kogoś warto to uczynić.
Nie, nie prędkość była O.K. Tylko zakręt był za ciasny.

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/04 22:41 #17725

  • Matołek
  • Matołek Avatar
  • Wylogowany
  • Arcyklista
  • rowerzysta - turysta ((o:
  • Posty: 4975
  • Otrzymane podziękowania: 3794
  • Oklaski: 56
cynik napisał:
Co do łącznej wymiany kasety i łańcucha zgoda . Co do korby pozwolę się nie zgodzić. W moim rowerze "sportowym" (author 2004) przebieg ok 40 tys. zmieniłem 10 zestawów kaseta - łańcuch, a korba 52-38 ( najniższa pólka sportowa shimano sora ) cały czas ta sama i zero przeskoków nawet na bardzo twardym przełożeniu 52-9

Musiałeś trafić na jakiś wyjątkowy egzemplarz korby, może z przetopu radzieckiego czołgu ;) Zużyłem już wiele napędów (w obecnym rowerze 7) i obserwuję też u innych, jak ząbki stopniowo tracą kształt trapezu na rzecz trójkąta, potem ich kształt przypomina kolec róży, a wysokość obniża się do momentu, jak łańcuch zaczyna przeskakiwać. Fakt - w Deore największa koronka jest aluminiowa :)
Mój rower napędza piękna przyroda :silly:

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/04 22:19 #17722

  • cynik
  • cynik Avatar
matołek napisał:
Jeśli zużyłeś napęd, to rozumiem, że kupujesz cały: korba + łańcuch + kaseta. Na wszelki wypadek, gdybyś przypadkiem planował zakup jednej z tych części dodam, że to mija się z celem, bo elementy napędu zużywając się w miarę równo pasują do siebie tylko w zestawie, w którym pracowały. Po założeniu nowego łańcucha na zużytą kasetę czy korbę, całość może przeskakiwać gorzej, niż obecnie.


Co do łącznej wymiany kasety i łańcucha zgoda . Co do korby pozwolę się nie zgodzić. W moim rowerze "sportowym" (author 2004) przebieg ok 40 tys. zmieniłem 10 zestawów kaseta - łańcuch, a korba 52-38 ( najniższa pólka sportowa shimano sora ) cały czas ta sama i zero przeskoków nawet na bardzo twardym przełożeniu 52-9

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/04 22:06 #17720

  • iceman150
  • iceman150 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • ICEMAN
  • Posty: 1696
  • Otrzymane podziękowania: 1008
  • Oklaski: 12
Zgadzam się wymieniasz zębatki to obowiązkowo zmień łańcuch. Inaczej wymiana mija się z celem.
Nie, nie prędkość była O.K. Tylko zakręt był za ciasny.

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/04 21:56 #17718

  • Matołek
  • Matołek Avatar
  • Wylogowany
  • Arcyklista
  • rowerzysta - turysta ((o:
  • Posty: 4975
  • Otrzymane podziękowania: 3794
  • Oklaski: 56
Jeśli zużyłeś napęd, to rozumiem, że kupujesz cały: korba + łańcuch + kaseta. Na wszelki wypadek, gdybyś przypadkiem planował zakup jednej z tych części dodam, że to mija się z celem, bo elementy napędu zużywając się w miarę równo pasują do siebie tylko w zestawie, w którym pracowały. Po założeniu nowego łańcucha na zużytą kasetę czy korbę, całość może przeskakiwać gorzej, niż obecnie.

Piszę tak na wszelki wypadek :) Dołączam też (może się komuś przyda) konfigurację moich ostatnich zakupów w temacie napędu.

Pozdrower :silly:

Mój rower napędza piękna przyroda :silly:
Za tę wiadomość podziękował(a): Bartek, Pietrek

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/04 20:50 #17716

  • Bartek
  • Bartek Avatar
  • Wylogowany
  • Roweromaniak
  • Amor patriae nostra lex
  • Posty: 1251
  • Otrzymane podziękowania: 1722
  • Oklaski: 28
Urwanie wagi nie ma dla mnie duzego znaczenia - raczej trwalosc.Rower byl u Roberta - podokrecal i trykanie ustapilo na jakies 100km. Pozniej adi doradzil zeby wpsikac nieco wd40 jak rower lezy na boku i to o dziwo pomoglo.Ale podobno za kilkaset km problem wroci. Przyspieszam sprawe bo przeskakuje mi lancuch na zuzytych zebach i dodatkow najwieksza zebatka jest krzywa i bije na bok - nie wiem czy to ja ja zgialem ale chyba tak:/ Nie pomyslalem o lancuchu - cenna uwaga i lancuch prawdopodobnie takze pojdzie do wymiany:) Dzieki za rade:)
Amor patriae nostra lex

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/04 20:36 #17715

  • Matołek
  • Matołek Avatar
  • Wylogowany
  • Arcyklista
  • rowerzysta - turysta ((o:
  • Posty: 4975
  • Otrzymane podziękowania: 3794
  • Oklaski: 56
Skoro przeskakuje, to napęd do wymiany. Napędu tej klasy, który planujesz kupić używam od kilku lat i nie narzekam. Do klasy Deore rośnie żywotność, bo powyżej, to już tylko płaci się za spadek wagi. Przeciętnie napęd wytrzymuje mi ok 10.000 km. Stosuję jednak zasadę, żeby kupować łańcuch wyższej klasy, więc kupuję korbę i kasetę Deore, a łańcuch HG-93.

W kwestii trykania w napędzie, odkryłem 3 możliwe źródła:

1. Suport - naprężenia w łożyskach i tu albo wymiana, albo cierpliwość, bo te lubią samoczynnie ustępować.
2. Niedokręcone blaty korby - warto spróbować dokręcić.
3. Pedały, które też lubią sobie potrykać i przestać.

Udanych zakupów Bartku :)
Mój rower napędza piękna przyroda :silly:

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/04 20:19 #17714

  • iceman150
  • iceman150 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • ICEMAN
  • Posty: 1696
  • Otrzymane podziękowania: 1008
  • Oklaski: 12
Jeśli trzaski nie ustapia to podmień sobie na chwile platformy z innego rowerka. Jak trzask będzie dalej to wymień suport ;)
Nie, nie prędkość była O.K. Tylko zakręt był za ciasny.

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/04 20:12 #17713

  • Bartek
  • Bartek Avatar
  • Wylogowany
  • Roweromaniak
  • Amor patriae nostra lex
  • Posty: 1251
  • Otrzymane podziękowania: 1722
  • Oklaski: 28
Zrobiłem :)Ale efekt jest tylko przy pedalowaniu wiec napęd :/W dodatku zeby starte i potrafi przeskoczyć łańcuch. Wymiana nieuchronnea:/
Amor patriae nostra lex

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/04 19:48 #17712

  • Pietrek
  • Pietrek Avatar
  • Wylogowany
  • Stały Bywalec
  • Posty: 376
  • Otrzymane podziękowania: 262
  • Oklaski: 1
Wybór trafny :) a co do tego trykania, to czy próbowałeś wyjąć sztycę podsiodłową wyczyścić dokładnie z kurzu sztycę i mocowanie w ramie? U mnie było słychać jakby mi kulki przeskakiwały w suporcie lub przedniej piaście, co było trochę nie możliwe bo to nowy rower :) Po przeczyszczeniu i lekkim przesmarowaniu problem zniknął.
Sukces jest w dużej mierze kwestią wytrwania, gdy inni rezygnują.

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/04 19:09 #17710

  • Bartek
  • Bartek Avatar
  • Wylogowany
  • Roweromaniak
  • Amor patriae nostra lex
  • Posty: 1251
  • Otrzymane podziękowania: 1722
  • Oklaski: 28
Dzienks za konkretną odpowiedź :)Zabieram się do zakupu :)
Amor patriae nostra lex

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/04 17:56 #17708

  • Davis
  • Davis Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Salsa - adventure by bike
  • Posty: 627
  • Otrzymane podziękowania: 1218
  • Oklaski: 11
tak Bartku, to jest najlepszy możliwy wybór w kategorii cena-jakość, pamiętaj jedynie, że przy Twoim wzroście i wielkości ramy powinieneś mieć korbę o długości ramion 175mm :)
taką jak ta:
allegro.pl/korba-shimano-deore-fc-m590-czarna-175mm-44x32x22-i4445698309.html
"Dopóki nie skorzys­tałem z In­terne­tu, nie wie­działem, że na świecie jest ty­lu idiotów" - S.Lem
Za tę wiadomość podziękował(a): Bartek

Shimano Alivio FC-M430 na Shimano Deore FC-M590 2014/08/04 17:29 #17707

  • Bartek
  • Bartek Avatar
  • Wylogowany
  • Roweromaniak
  • Amor patriae nostra lex
  • Posty: 1251
  • Otrzymane podziękowania: 1722
  • Oklaski: 28
Z racji tego ,ze mam juz dosc wyrobione zebatki i do tego w supporcie potrafi mi cos tykac a szefu Robert z Trando nie moze dojsc co to - chcialbym zmienic to co mam na to co proponuje w temacie. Czy jest to dobry wybor? Czy moze mi ktos doradzic cos innego w podobnej klasie cenowej?
Amor patriae nostra lex
Czas generowania strony: 0.293 s.