Nie chcemy kostki fazowanej!!!

Nie Chcemy Kostki z Fazą!!!
 
        Nie zapytam już dlaczego buduje się ścieżki rowerowe z kostki brukowej, mimo, iż wszystkie towarzystwa rowerowe w Polsce apelują o asfalt, a w krajach Unii Europejskiej z bogatym doświadczeniem w budowaniu infrastruktury rowerowej po prostu się go używa. Dobrze, niech będzie kostka, skoro się wszyscy budujący uparli. Zresztą nie mam nic przeciwko, jeśli jest dobrze położona i dobrana, czego miejscami nasi grudziądzcy budowniczowie potrafili dokonać.
Nie zgadzamy się na budowanie ścieżek rowerowych z kostki fazowanej (ze ściętą krawędzią)! Taka kostka po ułożeniu daje powierzchnię poprzecinaną wzdłużnymi i poprzecznymi rowkami powodując znaczne obniżenie komfortu jazdy i bezpieczeństwa rowerzysty oraz idących obok pieszych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ rowki poprzeczne powodują wibracje pojazdów i zwiększenie oporów jazdy, a wzdłużne wciągając oponę w swój tor powodują niestabilność kierunku jazdy rowerzysty (zasada koleiny). Wiedzą o tym niemal wszyscy rowerzyści korzystający z różnego rodzaju nawierzchni, a zwłaszcza ci, posiadający rowery wyposażone w opony szosowe, których jest bardzo wielu. Pytanie - dlaczego nie wiedzą o tym projektanci ścieżek rowerowych i z jakich podręczników projektowania oni korzystają?! Czy oni w ogóle jeżdżą rowerem?
Taką właśnie ścieżkę buduje w chwili obecnej świeckie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów wzdłuż ulicy Warszawskiej na odcinku od ul. Nauczycielskiej do ul. Rydygiera. Zaznaczam, że cena i technologia układania obydwu kostek - fazowanej i niefazowanej jest identyczna.  Normy techniczne budowy dróg, parkingów i podjazdów, nawet dla samochodów, zalecają układanie kostki bez ściętych krawędzi. Do tego zalecenia stosuje się już od jakiegoś czasu grudziądzki MZUP przy budowie nowych ścieżek w naszym mieście, co zapewne z przyjemnością odczuli jeżdżący po nich rowerzyści. Z tych zaleceń korzystają również budowniczowie nowoczesnych parkingów (np. market Netto). Ale świeccy projektanci uparli się robić po swojemu...
Pamiętajmy, że to my, rowerzyści będziemy z tych ścieżek korzystać, a nie świeccy projektanci i wykonawcy. Dlatego nie pozwólmy za nasze podatki budować kolejnego bubla. Wystarczy tylko w dalszej części budowy zastąpić kostkę obecnie stosowaną na pożądaną kostkę niefazowaną. Ten sam koszt, ta sama robota, a efekt na lata. Pamiętajmy też, że ta sama firma budować będzie ścieżki rowerowe wzdłuż Trasy Średnicowej i pewnie wielu dalszych inwestycji.
Dlatego w tym miejscu zwracamy się do Prezydenta Grudziądza - P. Andrzeja Wiśniewskiego z pytaniem, co można w tej sprawie zrobić, aby dalsze prace szły już zgodnie z oczekiwaniami grudziądzkich rowerzystów? Pytamy, kto mógłby w tej sprawie zadziałać i wprowadzić właściwe zmiany? Nadmieniamy, że sprawa jest bardzo ważna i ma swój precedens w wielu miastach Polski. Czekamy na jak najszybszą reakcję, bo prace trwają, a następne projekty, jak mi wiadomo, z identycznym błędem już w drodze. Liczymy na przychylne ustosunkowanie się do sprawy...