Korespondencja z Władzami

Ludzie pisma piszą,
czarno-białe, urzędowe?

            Kiedy na X Grudziądzkiej Masie Krytycznej gościli u nas przedstawiciele Stowarzyszenia Rowerowy Toruń, udało nam się poprosić prezesa o kilka wskazówek, dotyczących kontaktów z władzami w sprawach rowerowych. Mówiliśmy o swoich spotkaniach z władzami i ich pustych obietnicach, na co prezes stanowczo doradził zaostrzenie wszelkich form pisemnych. Z wcześniejszych doświadczeń wiem, że ma rację, ponieważ urząd ma obowiązek odpowiadać na każde pismo w określonym w Kodeksie Postępowania Administracyjnego (KPA) terminie, a po takiej korespondencji zawsze zostaje ślad, którego wyprzeć się nie można. Niestety z tego samego doświadczenia wiem też, że odpowiedzi często są wymijające i nawet mijają się całkowicie z zadanym pytaniem, a Prezydent Grudziądza zdaje się uważać, że KPA nie obowiązuje go w tej materii wcale i zwykł odpowiadać po terminie lub nie odpowiadać wcale. Panie Prezydencie, przypominam, że na pisma należy odpowiadać. To jest prawo obywateli do uzyskiwania rzetelnej informacji.

Jest wiele pytań i problemów, na które odpowiedzi nie ma lub są - nazwijmy to ?medialne?. Rozpoczynamy więc kampanię pisania pism z zapytaniami i słusznymi roszczeniami, rzecz jasna związanymi wyłącznie z tematyką spraw rowerowych w Grudziądzu.

Dla zwiększenia czytelności, proponuję, aby pisma były krótkie i zawierały zwięzłe zapytania. Dodatkowo dla porządku i zwiększenia czytelności założę osobny dział na forum, żeby można pisma ładnie posortować w odpowiednio opisanych tematach. Żeby każdy miał możliwość naniesienia swoich sugestii, postarajmy się umieszczać pisma w wątkach na co najmniej 3 dni przed ich złożeniem do urzędu, chyba, że sprawa jest bardzo pilna, oczywista lub termin nagli ((o:

No to do dzieła Panie i Panowie Rowerzystki i Rowerzyści ((o:

z rowerowym pozdrowieniem
matołek 


Dodaj komentarz na Forum ( już dodano 2 ).
Opublikowano: 2013/08/27 16:47 przez maku #10398
maku Avatar
Davis napisał:
Osobiście proponowałbym większą aktywność w zakresie Ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Też kiedyś to proponowałem ale wówczas doszło do spotkania z Prezydentem. Nawet na spotkaniu poruszałem ten temat żeby były nam udostępniane pewne informacje dot. budowy DDR. W myśl tej ustawy termin na odpowiedź to 14 dni. Oczywiście jest też furtka że mogą ten termin sobie przedłużyć maks. do 2 miesięcy. Ale za to jak już nie odpowiedzą w tym terminie to wnosimy skargę.
Opublikowano: 2013/08/27 16:33 przez Davis #10396
Davis Avatar
Bardzo dobra inicjatywa. Dla jasności dodam tylko że jest kilka trybów, w których można składać "pisma" do np. Urzędu Miasta. Przytoczone przez Ciebie terminy z KPA są niestety terminami instrukcyjnymi (porządkowymi) w związku z tym stosunkowo łatwo jest się z nich wywinąć władzy, choć oczywiście nie w nieskończoność. Tak czy siak warto skoro środowisko rowerowe jest permanentnie ignorowane zasypać UM pismami, na które muszą odpowiedzieć, a po wyczerpaniu wszelkich terminów skorzystać z przysługującej drogi odwoławczej do wyższej instancji, a następnie do Sądu Administracyjnego.
Osobiście proponowałbym większą aktywność w zakresie Ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Dlaczego właśnie ta ustawa-jest to bowiem ustawa, w myśl której wniosek nie wymaga uzasadnienia - chyba że chodzi o udostępnienie informacji przetworzonej, wówczas należy wskazać we wniosku zakres, w jakim uzyskanie informacji przetworzonej jest szczególnie istotne dla interesu publicznego, może być złożony w dowolniej formie (w celu ułatwienia dostępu do informacji publicznej ustalony został wzór wniosku,który dołączam w załączniku).