Porozumienie stron

Porozumienie stron

Kolejny raz przekonałem się, że rozmowa osób chcących dojść do porozumienia zawsze kończy się sukcesem. Tak właśnie należy powiedzieć o spotkaniu zorganizowanym przez p. Krzysztofa Michalskiego ? Inspektora Wydziału Zarządu Dróg Miejskich, w którym wziął udział p. Wiesław Łuszyński ? Projektant ds. dróg, ulic i rozwiązań komunikacyjnych oraz my (Tomek i ja).

Ponad dwie godziny upłynęły nam w przyjaznej atmosferze na analizie jakości oraz możliwości modernizacji istniejących ścieżek rowerowych z uwzględnieniem zarówno bezpieczeństwa użytkowników jak i obowiązujących przepisów. Nie zapomnieliśmy o omówieniu aktualnie powstających traktów rowerowych jak również tych dopiero planowanych. Panowie byli bardzo otwarci na wszystkie nasze uwagi i wskazówki, czego dowodem jest fakt, iż uzyskaliśmy zapewnienie, że wszystkie nowo budowane ścieżki powstawać będą z kostki nie fazowanej. Wszystkie poprzeczne krawężniki niwelowane będą do wysokości nie przekraczającej 10mm a tam gdzie tylko to będzie możliwe do ?0?.

Sporo czasu poświęciliśmy na rozmowy dotyczące bezpieczeństwa rowerzystów na ostrych zakrętach, ścieżkach biegnących przy urwiskach lub wzdłuż murków oporowych. Pomysłem na rozwiązanie tych niedogodności będzie niwelowanie łuków lub poszerzanie ścieżek na ostrych zakrętach, oznaczanie niebezpiecznych miejsc, ustawianie barierek w bezpiecznej odległości od ścieżki jak również montowanie luster w miejscach o słabej widoczności. Niektóre z tych pomysłów już z powodzeniem sprawdzają się na ścieżkach. Pan Krzysztof poinformował nas, że postara się ująć w planach budżetowych na rok przyszły modernizację chyba najstarszej w mieście ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż ul. Mikołaja z Ryńska.

Wyraziliśmy także nasze uznanie w sprawie pomysłu i realizacji wjazdu na ścieżkę przy ul. Landowskiego, uzupełnienia brakującej kostki na ścieżce w okolicach ul. Sikorskiego, Bema i Filomatów oraz ustawienia brakującego oznakowania w okolicach ul. Tytoniowej i Wiejskiej.

Jeszcze raz dziękując za zaproszenie chcielibyśmy podkreślić, że wspólne działanie twórców i użytkowników jest najlepszym sposobem na budowanie bezpiecznych i komfortowych ścieżek i cieszy nas, że będą one systematycznie modernizowane oraz utrzymywane w należytym stanie.

Serdecznie pozdrawiamy naszych rozmówców, którzy zaproponowali wspólną inspekcję grudziądzkich ścieżek ? na rowerach oczywiście :-)