Diabelski Kamień

Kamień Świętego Wojciecha

 

Diabelski Kamień - przy południowej granicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego w odległości 0,5 km od stacji kolejowej w Leosi znajduje się największy na Pomorzu głaz narzutowy zwany "Kamieniem Świętego Wojciecha". Według legendy Święty Wojciech na tym kamieniu wygłaszał kazania podczas swojej wędrówki do Prus. Druga legenda opowiada o diable, który chcąc zmienić bieg rzeki, zaplanował przegrodzenie jej olbrzymim głazem. Zaskoczony nadchodzącym świtem porzuci jednak ów kamień w lesie, stąd jego druga nazwa "Diabelski Kamień".
 
W rzeczywistości jet to jeden z największych na Pomorzu głazów narzutowych (obecnie pomnik przyrody), został przyniesiony przez lądolód zlodowacenia bałtyckiego. Granitowy olbrzym ma obwód 24,5 m, długość 8,8 m, szerokość 8,5 m, wysokość nad powierzchnią terenu 3,5 m. Według szacunków może ważyć około 87 ton. Na jego powierzchni znajduje się kilka wgłębień, podobnie jak na pogańskich kamieniach ofiarnych, które nasuwają przypuszczenie, że w zamierzchłych czasach głaz służył za ołtarz ofiarny.
 
Propozycja dojazdu z Grudziądza:
 
GRUDZIĄDZ - zaraz za mostem koniecznie zjechać pod most (nie jechać główną drogą, chyba, że ktoś lubi spaliny i TIRy na plecach) i skręcić w lewo (na południe) a następnie w prawo (na zachód) - MICHALE - DRAGACZ - DOLNA GRUPA - GRUPA - PIŁA - JEŻEWO - LIPIENKI - KRĄPLEWICE - na skrzyżowaniu prosto na Gródek - W połowie odległości pomiędzy Krąplewicami a Gródkiem będzie skręt w gruntową drogę do lasu. Nie powinniśmy jej przeoczyć, bo jest drogowskaz na nasz kamień. Trzymajmy się głównego traktu, a ujrzymy małą ścieżkę biegnącą pod górkę i na jej końcu kamień. To właśnie on.
 
Orientacyjna mapka
 
Kilka fotek z wypadu